Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Bfv.707/2012/9. számú precedensképes határozata rongálás bűntette (MŰEMLÉK megrongálásának bűntette) tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 216. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 6. §, 331. §, 427. §, 2001. évi LXIV. törvény (Kötv.) 7. §] Bírók: Márki Zoltán, Molnár Ferencné, Székely Ákos

A határozat elvi tartalma:

Az ideiglenes védelem alá helyezés hatósági eljárás, amely nem jelenti, hogy annak tárgya műemlék lenne, vagy akár csak műemléki értékkel bírna. A büntetőjog azonban nem a hatósági eljárást, hanem a műemléket védi.

***********

KÚRIA

Bfv.III.707/2012/9.szám

A Kúria Budapesten, a 2012. év november hó 20. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő

í t é l e t e t:

A műemlék megrongálásának bűntette és más bűncselekmény miatt K. Sz. és társai ellen folyamatban volt büntetőügyben a II. rendű, III. rendű és IV. rendű terhelt védője által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Szombathelyi Városi Bíróság 8.B.110/2010/77. számú, illetőleg a Szombathelyi Törvényszék 3.Bf.368/2011/3. számú ítéletét a II. rendű, III. rendű és IV. rendű terhelt tekintetében megváltoztatja, M. A. II. rendű, L. A. III. rendű és G. P. IV. rendű terheltet a társtettesként elkövetett műemlék megrongálásának bűntette [Btk. 216. § (1) és (2) bekezdés] miatt emelt vád alól felmenti.

Elrendeli a M. A. II. rendű terhelt által pénzmellékbüntetés címén eddig befizetett 200.000 (kettőszázezer) forint, a L. A. III. rendű terhelt által pénzmellékbüntetés címén eddig befizetett 200.000 (kettőszázezer) forint és a G. P. IV. rendű terhelt által pénzmellékbüntetés címén befizetett 800.000 (nyolcszázezer) forint, valamint a IV. rendű terhelt által bűnügyi költség címén befizetett 147.070 (száznegyvenhétezer-hetven) forint összegnek a befizetéstől a visszatérítés időpontjáig eltelt időre számított mindenkori törvényes kamatával együtt történő visszafizetését.

Az ítélet ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A hatályon kívül helyezés folytán megismételt eljárásban a Szombathelyi Városi Bíróság a 2011. július 17. napján kihirdetett 8.B.110/2010/77. számú ítéletével M. A. II. rendű, L. A. III. rendű és G. P. IV. rendű terheltet bűnösnek mondta ki társtettesként elkövetett műemlék megrongálásának bűntettében [Btk. 216. § (1) és (2) bekezdés].

Ezért a II. rendű és III. rendű terheltet 8-8 hónapi, a IV. rendű terheltet 1 évi - mindhárom esetben végrehajtásában 2-2 évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre, és mindhárom terheltet külön-külön 800.000 forint pénzmellékbüntetésre ítélte, melynek meg nem fizetése esetén annak 10.000 forintonként egy-egy napi szabadságvesztésre történő átváltoztatásáról rendelkezett.

Egyben a II. rendű terheltet az ellene jelentős értékre elkövetett sikkasztás bűntette [Btk. 316. § (1) bekezdés és (5) bekezdés a) pont] és a számvitel rendje megsértése vétsége [Btk. 289. § (1) bekezdés a) és b) pont] miatt emelt vád alól felmentette.

L. T. magánfél polgárjogi igényének érvényesítését egyéb törvényes útra utasította.

Kötelezte továbbá a II. rendű, a III. rendű és a IV. rendű terheltet egyetemlegesen (az I. rendű, az V. rendű és VI. rendű terhelttel együtt) 882.407 forint bűnügyi költség megfizetésére.

Védelmi fellebbezés nyomán eljárva a Szombathelyi Törvényszék mint másodfokú bíróság a 2012. január 24. napján meghozott 3.Bf.368/2011/3. számú ítéletével az elsőfokú határozatot annyiban változtatta meg, hogy csupán az ítélet bevezető részét helyesbítette - az elsőfokú bíróság által megtartott tárgyalás időpontja helyesen: 2011. április 14. -, egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét a II. rendű, III. rendű, IV. rendű terheltek tekintetében helybenhagyta.

Az irányadónak tekintendő tényállás alapján az eljárt bíróságok vizsgálták, hogy a megállapított tények maradéktalanul kimerítik-e a Btk. 216. § (1) és (2) bekezdésében írt műemlék megrongálása bűncselekmény törvényi tényállását. Mivel ezen bűncselekmény tényállási elemét képező műemlék fogalmát a Btk. nem határozza meg, ezért a háttér-jogszabályként alkalmazandó, a Kulturális örökség védelméről szóló 2011. évi LIV. tv. alapján (szaktörvény) kellett az eljárt bíróságoknak állást foglalnia abban a kérdésben, hogy jelen esetben az ideiglenes védelemmel érintett P. Cs. a büntetőjog szempontjából műemléknek minősül-e.

Az elsőfokú bíróság a szaktörvény 7. § 8) pontjának, 31. § (1) bekezdés b) pontjának és a 34. § (3) bekezdésének összevetése alapján vizsgálta, hogy a műemlék és az ideiglenes védelem alá helyezett épület kategóriája a büntetőjog szempontjából azonosnak tekintendő-e. Ennek során a jogszabály nyelvtani, történeti, rendszertani és logikai értelmezése alapulvételével kifejtett álláspontja szerint a védettség a szaktörvény 31. § (1) bekezdése szerinti ideiglenes védelem alá helyezéssel, vagy 32. § szerinti műemlékké nyilvánítással jön létre.

Hivatkozott arra, hogy a védetté nyilvánításnak a listás, ideiglenes védelem formájában meghatározott módja egyértelműen utal arra, hogy az ideiglenes védelem azért szükséges, hogy a műemléki érték ne semmisüljön meg. Ezért a nyelvtani értelmezés alapján az ideiglenes védelem alatt álló ingatlanokra a műemlékekre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni, ebből következően az ideiglenes védelem alá helyezett ingatlan is műemléknek minősül. Ekként a II., III. és IV. rendű terheltek cselekvősége megvalósítja a Btk. 216. § (1) és (2) bekezdése szerinti műemlék megrongálásának bűntettét.

A másodfokú bíróság ítéletének jogi indokolása körében kiemelte, hogy az I. Kft. által a K. Kft-vel, majd később a M. Kft-vel megkötött adásvételi szerződések színlelt szerződések voltak, melyek kapcsán azok semmisségére a Ptk. 207. § (1) bekezdése alapján - ha a törvény kivételt nem tesz - bárki határidő nélkül hivatkozhat, és a semmisség megállapításához külön eljárásra nincs szükség. Mindezekből következően a bűncselekmény elkövetésekor az érintett ingatlan tényleges tulajdonosa az I. Kft. volt.

A műemlék fogalmának meghatározása és a szaktörvény egyes rendelkezéseinek értelmezése és alkalmazása kapcsán a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság által kifejtett jogi indokokkal mindenben egyetértett.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a II. rendű, III. rendű és IV. rendű terhelt védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontjára alapítottan, a bűnösség megállapítása miatt, bűncselekmény hiánya okából a terheltek felmentése érdekében.

Indokai szerint a Btk. 216. §-a szerinti műemlék megrongálásának bűncselekménye alapján csak a műemlékké nyilvánítást követő rongálás, megsemmisítés büntetendő. A kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény 7. § 8) pontja szerint ugyanis műemlék az, amit a szaktörvény alapján jogszabállyal védetté nyilvánítottak.

Jelen ügy tárgyát képező P. épület erre vonatkozó miniszteri rendelet hiányában nem volt műemlék, így annak lebontása nem valósíthatta meg a műemlék rongálásának bűncselekményét.

Álláspontja szerint a csupán feltételezett, de véglegesen azzá nem minősített műemléki érték megrongálásához jogszabály nem fűz büntetőjogi következményt, csak közigazgatási jogi következményeket.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!