Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1982.3.91 Állattartás miatt indult birtokháborítási perben azt kell vizsgálni, hogy az adott környezet jellegére is tekintettel megvalósul-e olyan magatartás, amely az összes számba jövő érdek figyelembe vételével birtokháborító s környezetet sértő magatartásnak minősíthető. Ebből a szempontból jelentősége van annak is, ha a birtokháborítást panaszló fél olyan környezetbe ment lakni, amelyben - éppen a környezet jellegére figyelemmel - az állattartás nem tilos. Egyes személyek fokozott érzékenysége nem járhat azzal a következménnyel, hogy a szomszéd az államigazgatási hatóság által engedélyezett és ellenőrzött állattartói tevékenység megszüntetésére kényszerüljön [Ptk. 100. §, 188. § (1) bek., 1976. évi II. tv. 39. §].

I. A felperes 1978 óta Budapest XIV. kerületében egy házasingatlan tulajdonosa. Az utcafronttól tekintve jobb oldali közvetlen szomszédai az alperes szülei. A két ingatlan ikerházas elrendezésben épült kertes családi ház.

Az alperes a házasságkötése óta a szülei lakásában csak ideiglenesen van bejelentve, de naponta megjelenik ott, időnként ott is alszik. Az alperes a Magyar Postagalambsport Szövetség tagja. 1964 óta postagalambokat tart a perbeli lakóház padlásán és naponta röpteti azokat. A tanács mezőgazdasági és élelmezési osztálya a jogerős határozatával 40 db postagalamb tartását engedélyezte az alperes részére.

A felperes keresetében kérte, hogy a bíróság az alperest a galambok tartásától tiltsa el és kötelezze arra, hogy a postagalambokat a perbeli ingatlanból távolítsa el. Előadta, hogy az alperes galambjai a felperes lakóházát, teraszát, kertjét szennyezik, a felperesnek és családjának nyugalmát oly mértékben zavarják, amelynek eltűrésére nem köteles.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a galambtartás a felperest nem zavarhatja. Hivatkozott arra is, hogy az államigazgatási hatóság engedélye alapján tartja a postagalambokat, a határozatban megengedett számban és annak megfelelő körülmények között. A galambtartás körülményeit a KÖJÁL rendszeresen ellenőrzi és ez ideig mindent rendben talált.

Az első fokú bíróság tanúkat hallgatott ki és helyszíni szemlét tartott. A helyszíni szemlét megelőző tárgyaláson a bíróság felhívta a felperest arra, hogy a szemle megtartásáig a galambtollakat és a galambok által okozott egyéb szennyeződést ne takarítsa el, hogy a bíróság meggyőződhessen annak mennyiségéről. A helyszíni szemlén a bíróság megtekintette a felperesi, az alperesi és a felperessel baloldalról szomszédos ingatlanokat, valamint a négy egymás mellett fekvő ingatlan előtti utcarészt és megállapította, hogy ... "feltűnő mennyiségű galambtrágya egyik ingatlanon sincs, sem a földön, sem a háztetőkön, sem a növényzeten. Hasonló módon az utcán sem." Megállapította még, hogy "a felperesi ingatlan kert részében, valamint a szobaablakban szembetűnő helyen csoportosított galambtollak, tollkupacok találhatók. A többi megnevezett ingatlanon és az utcán feltűnő mennyiségű toll nincs." A felperes kérésére a bíróság azt is rögzítette, hogy a felperes teraszának egyik székén és a terasz vaskorlátján összesen 3 db beszáradt galambpiszok és az ingatlan előtt 5-6 napja parkoló személygépkocsin galambpiszok volt.

Az első fokú bíróság ítéletében a felperes keresetét elutasította. Álláspontja szerint a bíróság a helyszíni szemlén is meggyőződött arról, hogy a felperes által állított nagy mértékű szennyeződés nem áll fenn. Az egyéb bizonyítékokból és tanúvallomásokból is arra a következtetésre jutott, hogy az alperes által folytatott galambtenyésztői tevékenység a felperesi ingatlan rendeltetésszerű használatát nem akadályozza. Az alperes terhén a Ptk. 100. §-ban foglalt rendelkezésbe ütköző olyan magatartás nem állapítható meg, amely indokolttá tenné a galambok eltávolítását.

A másodfokú bíróság az első fokú bíróság ítéletét megváltoztatta és kötelezte az alperest, hogy az ingatlanból valamennyi postagalambot 30 napon belül távolítsa el.

A másodfokú bíróság megállapítása szerint az alperes olyan helyen tartja a nagy számú postagalambot, amely családiházas beépítettségű városrész. Napjainkban egyre inkább előtérbe kerül a környezetvédelem társadalmi jelentősége, amelybe a települési környezet is tartozik. Célja az ember egészségének, életfeltételeinek, emberhez méltó környezethez fűződő állampolgári jogosultságának védelme. Az emberi környezet védelméről szóló 1976. évi II. Törvény 39. §-ának (3) bekezdése előírja, hogy a települési környezetben az állattartás meghatározott területeken korlátozható, illetve megtiltható. Nem az emberre veszélyes, fertőző állatbetegségek jönnek itt számításba, hanem a települések higiéniája, a területek tisztasága és az állattartásból eredő káros por-, bűz- és zajártalmak, amelyek a másodfokú bíróság álláspontja szerint a felperes számára az ingatlana használata tekintetében olyan zavarást jelentenek, amelynek elviselésére nem kötelezhető.

II. A másodfokú bíróság ítélete ellen törvénysértés miatt emelt törvényességi óvás alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!