Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2012.11.483 A vagyonrendezési eljárást csak a törölt cég volt hitelezője, volt tagja (részvényese), illetve az kérheti, akinek az eljárás lefolyatásához jogi érdeke fűződik, mivel az általa megjelölt vagyontárgyra vonatkozóan követelése áll fenn [2006. évi V. tv. (továbbiakban: 2006. évi Ctv.) 119. § (1) és (4) bek.].

A jogerős végzésben megállapított és a felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából irányadó tényállás a következő.

A d.-i 40520 számú tulajdoni lapon 22336. hrsz. alatt felvett belterületi ingatlan tulajdonjogát 1995. május 17-én szerezte meg a B. Kft. Utóbb ennek 1/10-1/10 része az M. Kft., illetve dr. B. K. tulajdonába került, 8/10 rész tekintetében dr. K. L. rendelkezett vételi joggal.

Dr. K. L. vételi jogát gyakorolta, azonban a tulajdonostársak úgy nyilatkoztak a számukra megküldött felhívásra, hogy elővásárlási jogukat egyenlő arányban gyakorolni kívánják. Ezt követően 1996. szeptember 23-án dr. K. L. bejelentette, hogy a B. Kft. a vételárat visszafizette, kérte a földhivataltól a tulajdonjoga bejegyzésére irányuló eljárás megszüntetését és az eredeti állapot helyreállítását. Ugyanezen a napon a P. Kft. és a B. Kft. a 8/10 tulajdoni hányadra adásvételi szerződést kötöttek.

A B. Kft. 1998. január 8-tól felszámolás alatt állt, felszámolója a J-I. Kft. volt. A felszámoló a bírósághoz írt, 2005. április 14-én kelt beadványában a következőket nyilatkozta: "A P. Kft.-t, mint Hitelezőt egyébként nyilvántartásba sem tudtam venni, ugyanis a nyilvántartásba vétel feltételeként megállapított regisztrációs díj fizetési kötelezettségének nem tett eleget, a rendelkezésemre álló adatok alapján, amelyet a Megyei Bíróság Gazdasági Hivatalával a levelem megírásának napján egyeztettem."

A felszámolást befejező végzés 2005. szeptember 7-én jogerőre emelkedett, melynek közzétételére 2005. szeptember 29-én került sor (Cégközlöny 39. szám), a B. Kft. törlésre került.

A P. Kft. által az elővásárlási jogosultak (M. Kft. és dr. B. K.) ellen "szerződés létre nem jöttének megállapítása" iránt indított perben a megyei bíróság a keresetet elutasította, az ítélőtábla ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és megállapította, hogy az elővásárlási jogosultak e jogukat az ingatlan 8/10 részére nem gyakorolták. A Legfelsőbb Bíróság ítéletével a másodfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Ennek következtében az M. Kft. és dr. B. K. maradtak tulajdonosok az ingatlan 8/10 részén, miután a Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint jogszerűen éltek elővásárlási jogukkal.

A megyei bíróság a jogerős ítélet meghozatala után a Körzeti Földhivatal kérelmére elrendelte a vagyonrendezési eljárás lefolytatását, az eljárás felfüggesztése után a peres eljárás felülvizsgálati eljárásának befejezésével a vagyonrendezési eljárást végzésével megszüntette arra hivatkozással, hogy a megszüntetett cég tulajdonában nem áll olyan ingatlanilletőség, amelyre a vagyonrendezési eljárás lefolytatható lenne.

A P. Kft. 2010. június 16-án érkezett kérelmére az elsőfokú bíróság végzésével a törölt B. Kft. vagyonát jelentő 26 500 000 Ft tőke és ennek 1996. augusztus 2-tól járó késedelmi kamataira vonatkozóan elrendelte a vagyonrendezési eljárás lefolytatását. A végzés indokolásában kifejtette, a Legfelsőbb Bíróság ítélete tartalmazta, hogy az elővásárlásra jogosultak nem tettek eleget fizetési kötelezettségüknek, s miután tulajdonjoguk bejegyzésre került a vételárat azonban nem fizették meg, ez a követelés adja a vagyonrendezési eljárás alapját. Álláspontja szerint a törölt cég követelése a vagyonrendezési eljárás tárgya lehet, mert a vagyon szélesebb fogalom, mint a tulajdon, a vagyon aktív oldalához tartozik mindaz, ami tulajdonjog tárgya lehet, de ezen túlmenően a vagyoni értékű jogok és követelések is. A jogi személy megszűnésekor meglévő vagyon nem válik uratlanná. A vagyonrendezési eljárás tárgyi hatályára vonatkozó rendelkezés helyes értelmezése szerint az eljárás a megszűnt cég polgári jogi értelemben vett vagyonához tartozó pénzkövetelésre is lefolytatható (Szegedi Ítélőtábla Vpkf.I.30.027/2008; BDT2006.187; BDT2007. 120.)

A végzés közzétételének időpontja 2010. szeptember 28. volt, vagyonrendezőként a korábbi felszámoló került kijelölésre. A közzétett végzés nem tartalmazta azt, hogy mi a vagyonrendezési eljárás tárgyát jelentő vagyontárgy.

2010. november 16-án közzétett 9. számú végzésével a bíróság kiegészítette a közzétett végzését azzal, hogy az eljárás tárgyát jelentő vagyontárgy a törölt cég vagyonához tartozó 26 500 000 Ft tőke és ennek 1996. augusztus 2-től járó késedelmi kamata.

Az M. Kft. 10. sorszám alatt 2010. november 26-án benyújtott fellebbezését a Debreceni Ítélőtábla a 4. sorszámú, vagyonrendezést elrendelő végzés ellen benyújtott fellebbezésként bírálta el, és az elsőfokú bíróság 4. sorszámú végzését megváltoztatva a vagyonrendezési eljárás lefolytatása iránti kérelmet elutasította.

A végzés indokolásában rögzítette, hogy az eljárás adatai szerint a kérelmező a B. Kft. felszámolási eljárásába határidőben bejelentkezett hitelezőként, ez a minősége csak az ítélőtábla peres ügyben hozott ítélete alapján szűnt meg, mert tulajdonjogot szerzett. A Legfelsőbb Bíróság ítélete folytán azonban elesett a tulajdonjogától, ehelyett követelése keletkezett az immár törölt B. Kft.-vel szemben a kifizetett vételár visszakövetelésére, azaz mintegy "feléledt" a hitelezői minősége, amely feljogosította őt a vagyonrendezési eljárás kezdeményezésére.

Tévesnek találta azonban az elsőfokú bíróság álláspontját abban a tekintetben, hogy a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) rendelkezései szerint helye lenne a törölt cég követelésére nézve vagyonrendezési eljárás megindításának. A Ctv. 119. § (1) bekezdése kifejezetten olyan vagyontárgy esetében teszi lehetővé a vagyonrendezési eljárás megindítását, amelynek a törölt cég tulajdonosa volt. A törvény indokolására is tekintettel nem indítható vagyonrendezési eljárás olyan vagyon vonatkozásában, amelyre a törölt cégnek valamilyen más jogcímen állt fenn igénye, még akkor sem, ha annak jelentős vagyoni értéke van, a törölt céget megillető követelés tehát nem ad okot az eljárás megindítására. A vagyonrendezési eljárás célja ugyanis az, hogy a ténylegesen fellelhető, esetleg a közhiteles nyilvántartásokban immár félrevezető módon szereplő vagyontárgyak tulajdoni helyzetét rendezze (Legfelsőbb Bíróság Gfv.XI.30.061/2008/4.).

A P. Kft. kérelmező nyújtott be felülvizsgálati kérelmet a jogerős végzés ellen. Kérte a jogerős végzés hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság 4. sorszámú végzésének helybenhagyását, másodlagosan a jogerős végzés hatályon kívül helyezését és a másodfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását. Állította, hogy a jogerős végzés sérti a Ptk. 1. § (1) bekezdését, 7. § (1) bekezdését, a Pp. 234-235. §-ait, a Ctv. 119. § (1) és (4) bekezdését.

Álláspontja szerint a 4. sorszámú végzés ellen joghatályos fellebbezés nem került előterjesztésre, a másodfokú bíróság jogszabálysértően tekintette a 9. számú végzéssel szembeni fellebbezést a 4. számú végzés elleni fellebbezésnek.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!