Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2007.1624 Az eseti Választottbíróság eljárására egy Mintaszabályzat szerinti eljárás kikötése csak akkor válhat a felek között érvényben lévő általános szerződési feltételek részévé, ha a Mintaszabályzat szerinti eljárási rend lényegéről, a választottbírósági törvénytől eltérő, korlátozó rendelkezéseiről az általános szerződési feltételeket használó eladó a vevőt bizonyíthatóan tájékoztatja és azt a vevő - külön figyelemfelhívó tájékoztatás után - elfogadja [1994. évi LXXI. tv. (Vbt.) 28. §, 55. § (1) bek. e) pont, Ptk. 205. §].

A jogerős ítéletben megállapított tényállás szerint a felperes és az alperes jogelődjeként eljáró B. G. Rt. között 2000. március 27-én adásvételi szerződés jött létre, melyben a felperes 100 tonna 2000. évi termésű takarmánykukorica átadására, az alperes jogelődje 18 000 Ft/tonna+áfa kompenzációs felár megfizetésére vállalt kötelezettséget. A megállapodás részét képező Általános Szerződési Feltételek (továbbiakban: ÁSZF) 7. pontja szerint a szerződésből származó jogvita esetére a felek a B.-i Ügyvédi Kamara támogatásával működő Eseti Választottbíróság (továbbiakban: Választottbíróság) kizárólagos hatáskörét és illetékességét kötötték ki azzal, hogy a Választottbíróság a saját mintaszabályzata alapján jár el. Az ÁSZF 5. pontja szerint a felek szerződésszegés esetére kötbért kötöttek ki, melynek mértékét 5000 Ft/tonna összegben állapították meg. A felperes a szerződést nem teljesítette, ezért az alperes fedezeti vásárlásra kényszerült. Ezt követően a jelen per alperese 500 000 Ft kötbér, valamint 1 040 000 Ft kártérítés, és ez összeg kamatainak, továbbá az eljárási költségek megfizetésére kérte kötelezni a jelen per felperesét a Válasz-tottbíróság előtt.

A Választottbíróság a megismételt eljárásban hozott, 2005. április 27-én kelt ítéletével ismételten kötelezte a felperest 500 000 Ft kötbér és 1 033 000 Ft kártérítés megfizetésére.

A felperes keresetében a Választottbíróság ítéletének érvénytelenítését kérte a Választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény (továbbiakban: Vbt.) 55. §-a (1) bekezdésének b), c), d), és e) pontja, valamint a Vbt. 55. §-a (2) bekezdésének a) és b) pontja alapján.

Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult, mert az volt az álláspontja, hogy a felperes által hivatkozott érvénytelenítési okok nem valósultak meg.

A megyei bíróság ítéletében a Választottbíróság ítéletét érvénytelenítette, és kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 75 000 Ft perköltséget, továbbá az államnak, a Fővárosi Illetékhivatal felhívására, 92 000 Ft eljárási illetéket.

Az ítélet indokolásában a kereset indokait 11 pontban ismertette. Ebből a 2. pontban részletezett indokok alapján találta a keresetet alaposnak. Akként foglalt állást, hogy a B.-i Ügyvédi Kamara támogatásával működő Eseti Választottbí-róság mintaszabályzata nem állandó választottbírósági szabályzat, ezért az Általános Szerződési Feltételek 7. pontjában az Eseti Választottbíróság által követendő eljárási szabályként e mintaszabályzat kikötése jogellenes volt, miután az a Vbt. 28. §-ának rendelkezéseibe ütközik. Ezáltal a kikötés a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése szerint semmis, és a mintaszabályzat a felek közötti eseti választottbírósági eljárásban nem lett volna alkalmazható. A bíróság megítélése szerint a választottbírósági eljárás a jogviták megoldásának speciális módja, amely fokozott garanciákat követel. A garanciák érvényesülésének biztosítéka, hogy a felek ismerjék, vitájuk milyen eljárás keretében tisztázódik. Az eseti válasz-tottbíróságnak nincs mintaszabályzata, miután maga az eseti választottbíróság is a jogvita keletkezésével alakulhat meg, és időben ezt követi az eljárásra irányadó szabálykör elfogadása. Helytállónak találta a felperes arra való hivatkozását, hogy a szerződéskötéskor a mintaszabályzat rendelkezései ismeretlenek voltak előtte, mivel arról őt nem tájékoztatták. Emellett a mintaszabályzat alkalmazását magára nézve kötelezőnek nem ismerte el. A Választottbíróság mintaszabályzata a Vbt. szabályaihoz képest számos korlátozó rendelkezést tartalmaz, többek között a választottbíró kijelölésénél. Vá-lasztottbíró ugyanis csak a B.-i Ügyvédi Kamara tagjai közül választott személy lehet. Ezzel a választottbíró választásának joga sérül, s így a felperes által választott - egyébként alkalmas - dr. F. G. választottbíróként nem járhatott el. A bíróság álláspontja szerint a mintaszabályzat csak abban az esetben válhatott volna az ÁSZF részévé, ha azt a felperes igazolhatóan megismeri és elfogadja, ezt azonban az alperes nem bizonyította. Mindebből arra a következtetésre jutott, hogy a mintaszabályzatot nem lehetett volna alkalmazni a felek közötti választottbírósági eljárásban. Ekként a Válasz-tottbíróság eljárása - a felek erre irányuló megállapodása hiányában - nem felelt meg a Vbt. rendelkezéseinek, ez pedig megalapozza az ítéletnek a Vbt. 55. §-a (1) bekezdésének e) pontja alapján történő érvénytelenítését. Ugyanakkor megállapította, hogy a Választottbíróság ítélete eljárásjogi okokból jogszabálysértő, de közrendbe ütközőnek nem minősül.

A jogerős ítélettel szemben az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben kérte, hogy a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet helyezze hatályon kívül és hozzon a jogszabályoknak megfelelő új határozatot, melyben a választottbíróság ítéletét tartsa fenn hatályában - azaz a keresetet utasítsa el. Kérte továbbá a felperes perköltségben való marasztalását is. Kérelmében előadta: a megyei bíróság tévesen értelmezte a Vbt. 28. §-át és a Magyar Köztársaság Polgári Törvénykönyvéről szóló 1959. évi IV. törvény (továbbiakban: Ptk.) 200. §-ának (2) bekezdését.

Álláspontja szerint a Vbt. 28. §-a egyértelműen rendelkezik arról, hogy az eljárás szabályairól a felek szabadon állapodhatnak meg a Vbt. keretei között. A törvény megengedi a feleknek, hogy egy ajánlott mintaszabályzat alkalmazását kössék ki, s éppen a jóhiszeműség bizonyítéka az, hogy a felek már előre megállapodtak az esetleges jogvitájukban alkalmazandó eljárási szabályról. A felperes az ÁSZF-ben foglaltakat megismerte, azt magára nézve kötelezőnek ismerte el, ezt támasztják alá a felperessel több éve fenntartott üzleti tevékenység során kötött hasonló tartalmú szerződések is. Az alperes fenntartotta, hogy a Választottbíróság jogszerűen alakult meg, eljárása során olyan szabályt nem sértett, ami a felperes jogérvényesítési lehetőségeit korlátozta volna.

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (2) bekezdése értelmében csak a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta felül. Ennek alapján abban a kérdésben kellett állást foglalnia, hogy a jogerős ítélet jogszabálysértően állapította-e meg azt, hogy a perbeli választottbírósági ítélet esetében megvalósult a Vbt. 55. § (1) bekezdés e) pontjában szabályozott érvénytelenítési ok.

A felülvizsgálati kérelem alaptalan az alábbi indokok miatt:

A Vbt. 28. §-a értelmében a felek a választottbíróság által követendő eljárás szabályaiban - e törvény keretei között - szabadon állapodhatnak meg, ideértve valamely állandó választottbíróság eljárási szabályzatának kikötését is. Megállapodás hiányában a választottbíróság az eljárási szabályokat - e törvény keretei között - belátása szerint határozza meg.

A Legfelsőbb Bíróság egyetért az alperessel abban, hogy a Vbt. 28. §-a alapján a felek szabadon állapodhatnak meg a választottbíróság által követendő eljárás szabályaiban. Téves azonban az a jogi álláspontja, miszerint a felperes azzal, hogy az Általános Szerződési Feltételeket elfogadta, minden további jogcselekmény nélkül alávetette magát a B.-i Ügyvédi Kamara által támogatott Eseti Választottbíróság mintaszabályzata szerinti eljárásnak. Helytállóan állapította meg a jogerős ítélet, hogy a mintaszabályzat csak akkor válhatott volna az ÁSZF részévé, ha azt a felperes igazolhatóan megismeri, és kifejezetten elfogadja. A felek szerződésének megkötésekor - 2000. március 27-én - hatályban volt Ptk. 205. § (1) bekezdés értelmében a szerződés a felek akaratának kölcsönös és egybehangzó kifejezésével jön létre.

A Ptk. 205. § (5) bekezdése akként rendelkezik, hogy külön tájékoztatni kell a másik felet arról az általános szerződési feltételről, amely a szokásos szerződési gyakorlattól, a szerződésre vonatkozó rendelkezésektől lényegesen, vagy valamely korábban a felek között alkalmazott gyakorlattól eltér. Ilyen feltétel csak akkor válik a szerződés részévé, ha azt a másik fél - külön figyelemfelhívó tájékoztatást követően - kifejezetten elfogadta.

A Legfelsőbb Bíróság egyetért a jogerős ítéletben foglalt azzal a megállapítással, hogy a B.-i Ügyvédi Kamara támogatásával működő Eseti Választottbíróság eljárására a saját "Mintaszabályzata" szerinti eljárási rend kikötése olyan általános szerződési feltétel, amely az eseti választottbírósági szerződésre vonatkozó rendelkezéstől lényegesen eltér, nevezetesen attól, hogy a felek a Választottbíróság által követendő eljárás szabályaiban - a törvény keretei között - szabadon állapodhatnak meg, ideértve valamely állandó válasz-tottbíróság eljárási szabályzatának kikötését is.

A B.-i Ügyvédi Kamara támogatásával működő Eseti Választottbíróság eseti jellegéből ugyanis az következik, hogy az alkalmanként, a felek akaratának megfelelően alakul meg. Választottbíró pedig bárki lehet, akivel szemben a Vbt. 12. §-ában foglalt korlátozó feltételek nem állnak fenn. Ehhez képest a "Mintaszabályzatban" foglalt korlátozásnak - így a választottbírónak jelölhető személyek körének a B.-i Ügyvédi Kamara tagjaira történő korlátozása és a kijelölési eljárásban az Országos Ügyvédi Kamara mindenkori elnökének hatáskör biztosítása - az eseti választottbírósági szerződésre vonatkozó rendelkezésektől lényegesen eltér. Ezért az Eseti Választottbíróság eljárására a "saját mintaszabályzata szerinti eljárás" kikötése csak akkor vált volna a felek közötti Általános Szerződési Feltételek részévé, ha a Mintaszabályzat szerinti eljárási rend lényegéről, a Vbt.-től eltérő, korlátozó rendelkezéseiről az alperes a felperest bizonyíthatóan tájékoztatta volna és a felperes a külön figyelemfelhívó tájékoztatás után azt elfogadta volna. Ez azonban nem történt meg.

A szerződés valamely lényeges tartalmi elemében való megállapodás hiánya azonban a szerződés létre nem jöttének és nem a semmisségének megállapítására ad alapot. [Ptk. 205. § (1) bekezdés, BH 2004/142.]. Így a "Mintaszabályzat" a felek közötti eseti választottbírósági eljárásban azért nem volt alkalmazható, mert annak alkalmazására vonatkozóan a felek közötti szerződés létrejötte nem állapítható meg. Ezért az Eseti Választottbíróság eljárása nem felelt meg a Vbt. 28. §-ában foglaltaknak. Ez pedig megalapozza a Vbt. 55. § (1) bekezdés e) pontjában foglalt érvénytelenítési ok fennálltának megállapítását, nevezetesen azt, hogy a felek megállapodásának hiányában a Választottbíróság összetétele és eljárása nem felelt meg a Vbt. rendelkezéseinek.

A kifejtett indokolásbeli módosítással a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Gfv. XI. 30.256/2006.)