Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2009.1.24 A röntgenkészülék, illetve radioaktív sugárforrás használata során, a sugármeneti idő alatt a közalkalmazott egészségkárosító kockázat mellett végzi a munkáját - Erre tekintettel az illetménypótlékra való jogosultsága attól függően állapítható meg, hogy ez a kockázat fennáll-e a munkaideje legalább felében, vagy a védelemhez használt egyéni védőeszköz állandó, illetve tartós használata fokozott megterhelést jelent-e [Kjt. 72. § (1) bekezdés a) és b) pont; 1993. évi XCIII. törvény 87. § 12-13. pont].

A felperesek keresetükben 2002. január 1. napjától a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény (Kjt.) 72. § (1) bekezdés szerinti illetménypótlék és késedelmi kamat megfizetésére kérték kötelezni az alperest.

A munkaügyi bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felpereseknek fejenként 2002. január 1-jétől 2004. június 30-áig terjedő időre 513 000 forint, 2004. július 1. és 2004. december 31. közötti időre 109 200 forint, 2005. január 1-jétől 2006. március 31-éig terjedő időre 283 500 forint, 2006 április 1-jétől 2006. április 30-áig terjedő időszakra 19 600 forint elmaradt illetményt és ezek kamatát, továbbá 2006. május 1-jétől havonta 19 600 forint illetményt kockázati pótlék címén.

Az ítéleti tényállás szerint a közalkalmazotti jogviszonyban álló felperesek az alperes Radiológiai Klinikáján dolgoznak orvos, ápoló, illetve röntgenasszisztens munkakörben. Valamennyien kötelesek viselni a röntgenterhelés mérésére szolgáló ún. dozimétert, sugárveszélyes munkahelyen végzik munkájukat és ún. forgó rendszerben dolgoznak, azaz mindenki végez munkát a CT- és az angiográfiás laborban, továbbá gyakran kell kórteremben is ún. mobil röntgenkészülékkel felvételt készíteni valamennyi műszakban.

A felperesek keresetükben arra hivatkoztak, hogy munkaidejük legalább 50%-át jogszabályban meghatározott egészségkárosító kockázatok között töltik röntgensugárzás, egyéb biológiai (pl. vér, testváladékok, kórokozók stb.) és kémiai eredetű (különböző vegyszerek) kockázati tényező miatt. Állították, hogy a kockázat nem az expozíciós időtől, hanem az elszenvedett dózistól függ, ezért a munkakörük sajátos voltát figyelembe kell venni.

A munkaügyi bíróság a Fodor József Országos Közegészségügyi Központ Frederic Joliot-Curie Országos Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutatóintézet szakvéleménye és annak szóbeli kiegészítése alapján megállapította, hogy a tudomány jelenlegi állása szerint nincs olyan minimum dózis, amelynél bizonyítható a munkavállalók teljes kockázatmentessége. Az ún. sztochasztikus hatásnak nincs küszöbdózisa, így mindenképpen kockázattal kell számolni, mivel a legkisebb dózis is kiválthat egészségkárosító hatást. A bíróság álláspontja szerint ehhez képest a röntgenkészülékkel dolgozók nem kerülhetik el a károsító hatásokat 100%-osan akkor sem, ha betartják a sugárvédelmi szabályokat. Megítélése szerint a sugárártalmi kockázat az elszenvedett dózistól függ, és nem attól az időtől, amelyet a munkavégzés során a munkavállaló ilyen helyen eltölt. Az ilyen munkakör sajátossága miatt indokolt az illetménypótlék folyósítása. Emiatt a bíróság a kereseteket jogalap szempontjából alaposnak találta, és egyéb más kockázati tényezők (biológiai, kémiai stb.) vizsgálatával nem foglalkozott. Nem fogadta el a szakértői véleményt a tekintetben, hogy csupán a tényleges sugármenet ideje ismerhető el a sugárveszély kockázatának kitett munkaidőnek, mert ezt ellentétben állónak tartotta a sztochasztikus hatások küszöb nélküli elvével. Hangsúlyozta, hogy nem a veszély mértéke, hanem annak fennállta a releváns a pótlékra való jogosultság szempontjából.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével a munkaügyi bíróság ítéletét megváltoztatta, és a felperesek keresetét elutasította.

A másodfokú bíróság azt elfogadta, hogy a felperesek ionizáló sugárzásban megnyilvánuló egészségkárosító kockázatok között dolgoznak, azonban ez nem teszi ki legalább munkaidejük felét. Az ítélet indokolása szerint nincs olyan indok, amelyre tekintettel ettől a törvényi feltételtől el lehetne tekinteni, különös tekintettel arra, hogy az ionizáló sugárzás sztochasztikus hatása miatt a kockázatnak csak egy alacsony szintje, matematikai valószínűsége bizonyított. Az elsőfokú bíróság a szakértői intézet véleményét okszerűtlenül mérlegelve jutott arra a következtetésre, hogy önmagában a kockázati tényező léte már megalapítja az illetménypótlékra való jogosultságot.

Hivatkozott a másodfokú bíróság arra is, hogy az irányadó jogszabály, a 26/1996. (VIII. 28.) NM rendelet melléklete az ionizáló sugárzást nem sorolja fel egészségkárosító tényezőként, így jogszabályi meghatározás hiányában sem állapítható meg az egészségkárosító kockázat fennállása.

A jogerős ítélet ellen a felperesek felülvizsgálati kérelmet nyújtottak be, amelyben annak hatályon kívül helyezését, és a munkaügyi bíróság ítéletének helybenhagyását kérték. Arra hivatkoztak, hogy a jogerős ítélet sérti a Kjt. 72. § (1) bekezdés a) pontjában, az Mt. 5. §-ában, az Mt. 142/A. §-ában, az Mvt. 87. § 12. és 13. pontjában, valamint 87. § 1/F. pontjában foglaltakat, emellett a Pp. 213. § (1) bekezdésében és a Pp. 26. § (1) bekezdésében írtakat is.

Sérelmezték, hogy sem az elsőfokú, sem a másodfokú bíróság nem döntött teljes kereseti kérelmük tárgyában, mert az ionizáló sugárzáson kívüli kockázati tényezőkkel kapcsolatban keresetüket nem bírálta el, holott hivatkoztak arra, hogy ún. forgó rendszerben dolgoznak a klinikán, a sugárzáson kívül különböző fertőző betegségeknek, vegyszerek által okozott veszélyeknek is ki vannak téve. Vitatták a jogszabályi meghatározás hiányát, mivel a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 87. § 11., 12. és 13. pontja veszélyes anyagnak tekinti a sugárzó anyagokat és veszélyforrásnak az ionizáló sugárzást. A sugárvédelemre vonatkozó hivatalos álláspont a küszöbdózis nélküli sztochasztikus hatás alapján nem zárja ki a daganatos megbetegedések lehetőségét. Sérelmezték, hogy a szakértői intézet az egyes felperesek tekintetében nem vizsgálta, milyen munkahelyek milyen biztonsági berendezésekkel üzemelnek, és a konkrét munkavégzési idejüket sem tisztázták, így a kockázatok között végzett munkaidőre levont következtetés megalapozatlan. A Kjt. 57. § (5) bekezdése alapján pótszabadságban részesülnek, rendszeres sugárvédelmi képzésre is járniuk kell, és személyi dózismérőt kell viselniük. Az ún. sugaras munkakörben eltöltött idő dokumentálása a munkáltató feladata, ennek hiánya nem értékelhető a terhükre.

Az alperes ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban tartását kérte annak helyes ténybeli és jogi indokai alapján.

A felülvizsgálati kérelem a következők szerint alapos.

A munkaügyi bíróság a felperesek keresetét önmagában az ionizáló sugárzásra tekintettel fennálló egészségkárosító kockázat alapján alaposnak találta, és erre tekintettel a felperesek által megjelölt egyéb kockázati tényezők (biológiai, kémiai) meglétét, és az esetleges expozíciós időt nem vizsgálta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!