Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

891/B/1990/4. AB határozat

a 144/1981. (MK 22.) MM utasítás alkotmányellenességének vizsgálatáról

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság a Komárom-Esztergom Megyei Bíróságnak jogszabály alkotmányellenessége vizsgálatát kezdeményező indítványa tárgyában,- amelyet a Szerzői Jogvédő Hivatal felperesnek Horváth Józsefné alperes ellen szerzői jogdíj megfizetése iránt a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság B. 21.184/1989/6. számú pere során terjesztett elő, meghozta a következő

határozatot.

Az Alkotmánybíróság a 144/1981. (MK 22.) MM utasítás alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványt elutasítja.

INDOKOLÁS

A Komárom-Esztergom Megyei Bíróságon a Szerzői Jogvédő Hivatal felperes pert indított Horváth Józsefné alperes ellen 28.232,- Ft szerzői jogdíj követelés behajtása iránt. Állította, hogy az alperes a vendéglátó üzemében szolgáltatott zene után járó díjat nem fizette ki. A követelt szerzői díj mértékét a 144/1981. (MK 22.) MM utasítás 1. §-ában foglaltakra alapította.

A megyei bíróság a P.21.184/1989/6. számú végzésével a per tárgyalását felfüggesztette és a megjelölt MM utasítás alkotmányellenességének megállapítása érdekében az Alkotmánybíróság eljárását kezdeményezte. A felperesnek a peres eljárásban tett nyilatkozata szerint a támadott miniszteri utasítás nem alkotmányellenes, mert a Szerzői Jogvédő Hivatal az 1969. évi III. tv. 40. §-ának (1) bekezdésében írt törvényi felhatalmazás alapján jogosult a szerzői jogdíjak megállapítására és ennek az ármeg-állapító tevékenység miniszteri jóváhagyásának formájára, a jogdíjak mértékének közlési módjára nézve a törvény semmilyen megszorító rendelkezést nem alkalmaz.

Időközben az 1990. január 1-én hatálybalépett 33/1989. (XII. 9.) MM rendelet a kifogásolt miniszteri utasítást hatályon kívül helyezte.

Az Alkotmánybíróság megkeresésére a Művelődési és Közoktatási Minisztérium is kifejtette jogi álláspontját. Eszerint a támadott - és azóta hatályon kívül helyezett - utasítás összhangban volt a szerzői jogról szóló 1969. évi III. törvénnyel (a továbbiakban: Szjt.). A már nyilvánosságra hozott zenemű nyilvános előadásához a szerző hozzájárulását megadottnak kell tekinteni, noha a szerzői jogok védelmére hivatott szerv által a művelődési miniszter jóváhagyásával megállapított díjat lerótták (Szjt. 40. § (1) bek.). A jogi tarifák megállapítását a törvényi rendelkezés ruházta rá a Szerzői Jogvédő Hivatalra és hatalmazta fel a művelődési minisztert a hivatal által megállapított jogdíjak jóváhagyására. A jóváhagyás formáját a törvény nem határozta meg, így az bármely formában történhetett.

Az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény (a továbbiakban: AB tv.) 38. §-ának (1) bekezdése szerint a bíró - a bírósági eljárás felfüggesztése mellett - az Alkotmánybíróság eljárást kezdeményezi, ha az előtte folyamatban lévő ügy elbírálása során olyan jogszabályt vagy állami irányítás egyéb jogi eszközét kell alkalmazni, amelynek alkotmányellenességét észleli.

Az elbírált esetben a kezdeményezett alkotmányellenességi (utólagos) vizsgálat (AB tv. 1. § b) pont) miniszteri utasítás ellen irányult, ezért az Alkotmánybíróság az AB tv. 31. §-ának (1) bekezdésére figyelemmel a 25. § (1)-(3) bekezdése alapján háromtagú tanácsban zárt ülésen döntött.

Az AB tv. 37. §-a értelmében az alkotmányellenesség utólagos megállapítását kezdeményező indítványban javasolni kell a jogszabály vagy az állami irányítás egyéb jogi eszközének teljes vagy részbeni megsemmisítését.

Az elbírált cselben a támadott utasítás időközben hatályát vesztette, ezért az Alkotmánybíróság által történő megsemmisítésére már nem kerülhet sor. Az indítvány azonban ezzel nem vált tárgytalanná, mert a perben érintett konkrét esetben való alkalmazhatósága a miniszteri utasításnak továbbra is kérdéses maradt. Az Alkotmánybíróság ezért az előtte folyó eljárás megszüntetése helyett az indítványt érdemben bírálta el.

Az AB tv. 40. §-a szerint ha az Alkotmánybíróság a jogszabály... alkomtányelle-nességét állapítja meg, azt teljesen vagy részben megsemmisíti. Ebben az esetben -figyelemmel az AB tv. 42. § (1) bekezdésre - a jogszabály az Alkotmánybíróság határozatának közzététele napján veszti a hatályát. A 43. § (4) bekezdése szerint azonban az Alkotmánybíróság az így meghatározott indőponttól eltérően is meghatározhatja az alkotmányellenes jogszabály hatályon kívül helyezését, vagy a konkrét esetben történő alkalmazhatóságát, ha ezt a jogbiztonság, vagy az eljárást kezdeményező különösen fontos érdekei indokolják.

Ez utóbbi rendelkezésre figyelemmel foglalt állást érdemben az Alkotmánybíróság arról, hogy a támadott jogszabálynak a konkrét esetben való alkalmazhatósága valamely oknál fogva kizárható-e.

Az Alkotmánybíróság a kérdést nemlegesen döntötte el.

Helyesen utalt az alkotmányellenességi vizsgálatot kezdeményező megyei bíróság a végzése indokolásában arra, hogy az Szjt. 56. §-ának (3) bekezdése szerint a törvény végrehajtásáról a Kormány a művelődési miniszter útján gondoskodik, aki ennek során a felhasználási szerződéseknek a törvényben nem szabályozott feltételeit, valamint a szerzői díjak és egyéb díjak mértékét rendelettel megállapíthatja. A jogalkotás alkotmányos rendjébe ütközik tehát az, hogy a miniszter által megállapított szerzői díjat nem rendeletben, hanem utasításban szabályozták. Ennek ellenére a konkrét esetben az alkalmazhatóság visszamenőleges kizárást sem a jogbiztonság, sem az eljárásban ténylegesen érintettek érdeke nem indokolja.

A Szerzői Jogvédő Hivatal a szerzők jogvédelmét látja el és a szerzők javára fizetendő jogdíjat, valamint a működéséhez szükséges költségek fedezésére szolgál a perben érintett díjkövetelés és a szabályozás ennek érvényesítését tette lehetővé.

Mindezekre tekintettel az Alkotmánybíróság az időközben hatályon kívül helyezett volta ellenére a sérelmezett jogszabály megvizsgálására irányuló kérelmet - elutasító tartalommal - érdemben döntötte el.

Budapest, 1990. október 25.

Dr. Lábady Tamás s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Schmidt Péter s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Tersztyánszky Ödön s. k.,

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék