Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2011.4.111 Ha szolgálati viszonyra vonatkozó parancs egy része érvénytelen, és a felek az érvénytelen rész nélkül nem állapodtak volna meg, a parancs egésze érvénytelenné válik [Hszt. 10. § (1) bekezdés, 3. § (1) bekezdés].

A felperesek hivatásos szolgálati viszonyuk közös megegyezéssel történő megszüntetését követően évekig közszolgálati jogviszonyban álltak, majd az I. és II. rendű felperesek 2005. október 1-jétől, míg a III. rendű felperes 2006. december 1-jétől kezdődően hivatásos állományba került visszavételre az alpereshez.

A felperesek a keresetükben azt sérelmezték, hogy az alperes 2008. július 11-én és 16-án kelt parancsaival módosította a szolgálati nyugdíjra jogosultság szempontjából beszámított - a korábbi parancsai szerint elismert - szolgálati idő kezdetét. Az 1996. évi XLIII. törvény (Hszt.) 326. § (2) bekezdésére és 328. § (1) bekezdésére hivatkozással 2008. július 15-től nem ismerte el a közszolgálati jogviszonyban töltött idő beszámítását a szolgálati időbe a szolgálati nyugdíjra jogosultság tekintetében.

A felperesek keresetükben a szolgálati nyugdíjra való jogosultságot megalapozó szolgálati idejük kezdetének megállapítását az alperes korábbi parancsai figyelembevételével kérték.

A munkaügyi bíróság ítéletével a felperesek kereseti kérelme szerint megállapította, hogy a szolgálati nyugdíjra jogosultság szempontjából szolgálati viszonyban ténylegesen eltöltött idő kezdő napja 2009. január 1-jei hatállyal: az I. rendű felperes esetén 1983. május 28., a II. rendű felperes esetén 1981. június 3., a III. rendű felperes esetén 1984. augusztus 4.

A megállapított tényállás szerint az I. rendű felperes 1988. augusztus 22-től 1999. szeptember 30-ig állt az alperessel hivatásos szolgálati viszonyban. A jogviszony megszüntetésekor az alperes a szolgálati idejét 1984. január 1-jétől 1999. szeptember 30-ig igazolta. A II. rendű felperes 1992. április 1-jétől 2001. február 28-ig a Megyei Rendőr-főkapitánysággal állt hivatásos szolgálati viszonyban, melynek megszűnésekor a szolgálati idejét 1986. január 1-jétől 2001. február 28-ig igazolták. A III. rendű felperes 1992. április 1-jétől 2000. december 31-ig az alperessel állt hivatásos szolgálati viszonyban. A jogviszony megszűnésekor az alperes a szolgálati idejét 1985. január 1-jétől 2000. december 31-ig igazolta.

Ezt követően a felperesek 2002. december 31-ig az APEH Bűnügyi Igazgatóság Megyei Nyomozó Hivatalánál, majd 2003. január 1-jétől az ORFK Bűnügyi Főigazgatóság Nemzeti Nyomozó Irodával, 2005. július 1-jétől az alperessel álltak közszolgálati jogviszonyban. Az I. és a II. rendű felperest 2005. október 1-jével, míg a III. rendű felperest 2006. december 1-jétől nevezték ki hivatásos szolgálati viszonyba, és az alperes ekkor a szolgálati nyugdíjra jogosultság szempontjából a hivatásos szolgálati viszony kezdetét az I. rendű felperes tekintetében 1984. január 1-jével állapította meg, a II. rendű felperes vonatkozásában 1986. január 1-jével, míg a III. rendű felperest illetően 1985. január 1-jétől, 2006. január 1-jétől pedig a felperesek szolgálati viszonyban töltött idejét 1,2-szeresen számította.

Az alperes 2008. július 11-én és 16-án kelt parancsaival 2008. július 15-ei hatállyal módosította a szolgálati nyugdíjra jogosultság szempontjából beszámított szolgálati idő kezdetének időpontját az I. rendű felperes tekintetében 1989. augusztus 8-ra, a II. rendű felperes vonatkozásában 1986. március 8. napjára, míg a III. rendű felperes tekintetében 1990. november 14-e került meghatározásra.

A munkaügyi bíróság ítélete indokolásában azt emelte ki, hogy a felperesek annak tudatában létesítettek az alperessel hivatásos szolgálati viszonyt, hogy az alperes a szolgálati nyugdíjra jogosító idejüket a kinevezéseikben meghatározott időponttól, a közszolgálati jogviszonyban töltött idejük beszámításával ismeri el. Jogi álláspontja szerint a felperesek "szerzett jogát" sértette, amikor az alperes a korábban elismert szolgálati nyugdíjra jogosító szolgálati idő kezdő időpontját utólag egyoldalúan módosította.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A másodfokú bíróság az ítélete indokolásában kiemelte, miszerint a hivatásos állományba történő visszavétel esetén a szolgálati idő számításánál Hszt. 328. §-ában foglalt előírásokat kell megfelelően alkalmazni azzal, hogy a korábbi szolgálati viszony során a Hszt. hatályba lépése előtt már beszámított szolgálati időt tényleges szolgálati viszonyban töltött időnek kell tekinteni [Hszt. 64. §, a belügyminiszter irányítása alá tartozó szervek szolgálati viszonyban álló tagjai szolgálati viszonyának egyes kérdéseiről szóló 9/1997. (II. 12.) BM rendelet (továbbiakban: BM rendelet) 32. § (2) bekezdés]. Az újabb hivatásos szolgálati jogviszony létesítésekor kötelezően a Hszt. 328. §-a irányadó, amely szerint a szolgálati nyugdíjra jogosultság szempontjából szolgálati viszonyban töltött időbe nem lehet beszámítani a Hszt. hatálybalépését követően közszolgálati jogviszonyban töltött időt, és azt a BM rendelet 2. § a)-aa) pontjainak rendelkezései sem teszik lehetővé. Ezért a jogerős ítélet megállapítása szerint a Hszt. 10. § (1) bekezdése értelmében semmis volt az alperes azon rendelkezése, amikor az újbóli szolgálati viszony létrejöttekor a szolgálati nyugdíjra jogosultság szempontjából figyelembe vette a felperesek által korábban köztisztviselői jogviszonyban töltött időtartamot. Az alperes ezen semmis intézkedését utólag jogszerűen módosíthatta a BM rendelet 56-58. §-aiban foglaltakra tekintettel.

A másodfokú bíróság nem osztotta a munkaügyi bíróságnak a szerzett jogok sérelméről levont jogkövetkeztetését. Ennek ellenére a másodfokú bíróság érdemben mégis helytállónak találta a felperesek keresetének helyt adó elsőfokú ítéletet.

A másodfokú bíróság azt értékelte, hogy a felperesek a per során végig arra hivatkoztak, hogy a köztisztviselői idejüknek a szolgálati idejükbe történő beszámítására az alperestől ígéretet kaptak, ennek ismeretében létesítettek újra hivatásos szolgálati viszonyt, a kedvezményes nyugdíjba vonulás lehetősége miatt választották ismételten a rendőri hivatást. A felperesek arra is hivatkoztak, hogy lehetőségük lett volna a VPOP-nál történő elhelyezkedésre, melyet bizonyítanak a VPOP-nál történő elhelyezkedéssel kapcsolatos elbeszélgetésről felvett jegyzőkönyvek. A VPOP-nál történő elhelyezkedés esetén járó jelentős összegű negyedévenkénti és év végi jutalmakról mondtak le annak tudatában, hogy "visszaszerelésük" esetén a korkedvezményes nyugdíjba vonulási lehetőség "plusz juttatásban" részesülhetnek. A III. rendű felperes előadása szerint P. J. alezredes, gazdaságvédelmi osztályvezető ígérte meg, hogy a VPOP által tett ajánlattal egyezően a közszolgálati jogviszony szolgálati időbe történő beszámításával létesítenek vele újra az alperesnél jogviszonyt.

A másodfokú bíróság szerint az elsőfokú bíróság helyesen alkalmazta a Hszt. 10. § (2) bekezdésében foglaltakat, miszerint, ha a jognyilatkozat valamely része érvénytelen, helyette a szolgálati viszonyra vonatkozó szabályt kell alkalmazni, kivéve, ha a felek az érvénytelen rész nélkül nem állapodtak volna meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!