Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

4/1991. (II. 16.) AB határozat

a nem lakás céljára szolgáló helyiségek béréről szóló 15/1990. (I. 31.) MT rendelettel módosított 34/1985. (VII. 1.) MT rendelet egyes rendelkezései alkotmányellenességének vizsgálatára irányuló indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság dr. Csorba Gyula kecskeméti (Molnár Erik u. 14.) és Modok Magdolna budapesti (1211 Fürst Sándor u. 26.) lakosnak a nem lakás céljára szolgáló helyiségek béréről szóló 15/1990. (I. 31.) MT rendelet, alkotmányellenességének megállapítására és a kihirdetés napjáig visszamenő hatállyal történő megsemmisítésére előterjesztett indítványa tárgyában - az indítványokat egyesítve - meghozta a következő

határozatot.

Az Alkotmánybíróság a nem lakás céljára szolgáló helyiségek béréről szóló 15/1990. (I. 31.) MT rendelettel módosított 34/1985. (VII. 1.) MT rendelet 4. § (2) bekezdése alkotmányellenességének megállapítására és 1990. január 31-i hatállyal történő megsemmisítésére vonatkozó indítványokat elutasítja.

Az Alkotmánybíróság e határozatát közzéteszi a Magyar Közlönyben.

INDOKOLÁS

Dr. Csorba Gyula indítványozó szerint a 15/1990. (I. 31.) MT rendelet 2. §-a, Modok Magdolna indítványozó szerint a minisztertanácsi rendelet egésze alkotmányellenes, mivel egyoldalú lehetőséget ad a bérbeadónak, hogy az állami tulajdonban álló helyiségek bérét 1990. január 31. napján fennálló bérleti jogviszonyok esetében legfeljebb 100 %-kal emelje. Indítványozók szerint e rendelkezés sérti az Alkotmány 9. § (1) és (2) bekezdését, valamint a 35. § (2) bekezdésében és a Ptk. 240. §-ában foglaltakat, ezért az alkotmányellenesség megállapítását és a minisztertanácsi rendeletnek a kihirdetés napjára visszamenő hatállyal történő megsemmisítését kérték.

Az Alkotmánybíróság az ügyben álláspontjának kifejtésére kérte fel az Igazságügyi Minisztériumot és a Belügyminisztériumot. Az Igazságügyi Minisztérium közigazgatási államtitkárának álláspontja szerint a 15/1990. (I. 31.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) "kifogásolt 4. § (1) bekezdése a helyiségek bérének megállapítását a bérbeadó és a bérlő megállapodására bízza. Ez a rendelkezés teljes mértékben megfelel a szerződési szabadság elvének, amely lényeges eleme az Alkotmány által deklarált piacgazdaság jogrendszerének. Ha a bérlő a bérbeadó által kért bért nem fogadja el, úgy a bérbeadó a bíróságtól kérheti a szerződés módosítását a Ptk. 241.§-a alapján, figyelemmel az R. 4. §-ának (2) bekezdése az állami tulajdonú ingatlanokra már fennálló jogviszonyok esetén a bérbeadó által kérhető béremelés mértékét maximálja és annak felső határát a hatályos bér 100 %-ában határozza meg. Adott esetekben pedig a béremelés bíróság által megállapított mértéke nem automatikusan 100 %-os lesz, hanem -a R. előírásának megfelelően - a helyiség használati értékéhez fog igazodni. Ez a rendelkezés tehát nem ad egyoldalú szerződés-módosítási lehetőséget a bérbeadó számára, hanem ellenkezőleg, a Ptk. említett rendelkezésén alapuló módosítási kérelem mértékét korlátozva a bérlő számára nyújt bizonyos védelmet."

A belügyminiszter álláspontja szerint "annak érdekében, hogy a bérbeadó élni tudjon a béremelés lehetőségével, ugyanakkor a bérlő érdekeit is figyelembe lehessen venni, a hagyományos bérrendszert kellett átalakítani. Így került megfogalmazásra a 15/1990. (I. 31.) MT rendelet 2. § (2) bekezdése, amely a bérbeadóra bízza a bér emelését, egyidejűleg védve a bérlőt az említett, legfeljebb 100 %-os emelés mértékének előírásával... ha az ilyen módon változtatni kívánt bér mértékében vita merül fel, a felek a bírósághoz fordulhatnak a bér megállapításáért."

Az Alkotmánybíróság az indítványokat nem találta megalapozottnak.

A nem lakás céljára szolgáló helyiségek béréről szóló 34/1985. (VII. 1.) MT rendelet 4. § (1) bekezdésének megfelelően az állami tulajdonban álló helyiségek bérét a helyiségek alapterülete, a település-kategóriák és a bérlemény-csoportok szerint a rendelet mellékletében foglaltak alapján kellett meghatározni. A 15/1990. (I. 31.) MT rendelet 2. §-a a helyiségbér megállapításának ezt a rendszerét megváltoztatta, és kimondta, hogy a helyiségek bérét a bérbeadó és a bérlő megállapodása határozza meg. Ez a módosítás - miként arra az Igazságügyi Minisztérium állásfoglalása is utal - megfelel a piacgazdaság jogrendszerének és a szerződési szabadság elvének. A Minisztertanács ezzel együtt arról is rendelkezett, hogy az "állami tulajdonban álló helyiségek bérét 1990. január 31. napján fennálló bérleti jogviszonyok esetében a bérbeadó " - az e bekezdésben felsorolt állami tulajdonú helyiségek kivételével - "1990. január 31. napjától 1990. december 31. napjáig - a helyiség használati értékéhez igazodóan - legfeljebb 100 %-kal emelheti."

A jogalkotó tehát nemcsak az állami tulajdonú helyiségek bérének megállapítását kívánta a piacgazdaság követelményeinek megfelelően rendezni, hanem egy korábban "kötött hatósági árra" kialakított bérrendszer kérdésében is döntött, s meghatározta, hogyan történjék a bérmegállapítás a rendelet hatálybalépéséig már megkötött szerződések esetében.

A 15/1990. (I. 31.) MT rendelet 2. § -a nem tartalmaz egyoldalú béremelésre vonatkozó felhatalmazást, ellenkezőleg 1990. január 31. napjától 1990. december 31. napjáig adott lehetőséget a bérbeadónak a bérleti díj emelésének kezdeményezésére. Ennek során a bérbeadó legfeljebb 100 %-os emelésre tehet javaslatot. A bérlő, ha az emelés mértékével nem ért egyet, megtagadhatja a szerződésmódosítást. Ilyen esetben a bérbeadó a Ptk. 241. §-ában foglaltak szerint a bíróságtól kérheti a szerződés módosítását.

Az Alkotmánybíróság mindezekre tekintettel nem találta megalapozottnak és ezért elutasította az indítványokat.

Budapest, 1990.12.03

Dr. Vörös Imre

alkotmánybíró

Dr. Zlinszky János

alkotmánybíró

Dr. Kilényi Géza

előadó alkotmánybíró

Tartalomjegyzék