Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

31/1992. (V. 29.) AB határozat

Sükösd Nagyközség Önkormányzatának Képviselőtestülete által az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatáról alkotott 9/1991. önkormányzati rendelet törvényességének vizsgálatára irányuló indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendelet törvényességének vizsgálatára irányuló indítvány alapján meghozta a következő

határozatot.

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a Sükösd Nagyközség Önkormányzatának Képviselőtestülete által az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatáról alkotott 9/1991. önkormányzati rendelet 45. §-a törvénysértő, ezért azt megsemmisíti.

Az Alkotmánybíróság e határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.

INDOKOLÁS

I.

Sükösd Nagyközség Önkormányzatának Képviselőtestülete 1991. augusztus 16-án tartott ülésén 9/1991. rendeletével megalkotta az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatát (a továbbiakban: SzMSz). A köztársasági megbízott a rendelet több rendelkezését érintő törvényességi észrevételt tett. Az észrevételeket a képviselőtestület október 17-i ülésén megtárgyalta, amikor határozathozatal nélkül úgy döntött, hogy nem ért egyet a köztársasági megbízottnak a rendelet 45. §-át érintő kifogásával. November 14-én a képviselőtestület módosította a szervezeti és működési szabályzatot, a módosítás azonban a 45. §-t nem érintette.

Ezt követően a köztársasági megbízott a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. tv. (a továbbiakban: Ötv.) 99. §(2) bekezdés a) pontja alapján az Alkotmánybírósághoz fordult, indítványozva az SzMSz 45. § (2) bekezdésének megsemmisítését.

Indítványozó álláspontja szerint a vitatott szabály, amely úgy rendelkezik, hogy a képviselők költségtérítésének és juttatásának mértékéről a képviselőtestület esetenként határozattal dönt, nem felel meg az Ötv. 20. § (2) bekezdésében előírt követelményeknek.

II.

Az indítvány vizsgálata során az Alkotmánybíróság a következőket állapította meg.

1. Az indítványozó csupán az SzMSz 45. § (2) bekezdésében foglaltak ellen emel kifogást. Mivel a 45. § rendelkezései között fennálló szoros tartalmi összefüggés miatt az indítvány által felvetett törvényességi kifogás a 45. § egészét érinti, az Alkotmánybíróság vizsgálatát kiterjesztette a teljes 45. §-ra.

2. Az indítvány megalapozott.

Az Ötv. 20. § (2) bekezdése szerint "a képviselőtestület a települési képviselőknek törvényben és az önkormányzat rendeletében meghatározott költségtérítést és juttatást, illetőleg havonkénti tiszteletdíjat a tanácsnoknak, a bizottsági elnöknek havonkénti tiszteletdíjat vagy évi egyszeri juttatást állapíthatja meg."

A törvény e szabálya az egyes képviselők, tanácsnokok, bizottsági elnökök járandóságának (költségtérítés, juttatás, tiszteletdíj) egyedi határozattal történő megállapítását jogszabályi rendelkezésekhez köti. A képviselőtestület e jogszabályoknak - a törvény keretei között megalkotott önkormányzati rendelet szabályainak - megfelelően jogosult megállapítani a képviselőket megillető járandóságokat. Az Ötv. 20. § (2) bekezdésében a képviselőtestület számára biztosított hatáskör gyakorlásának feltétele az, hogy a képviselőtestület önkormányzati rendeletben szabályozza a járandóságok megállapításának szabályait.

Az SzMSz 45. § ezzel szemben úgy rendelkezik, hogy:

"(1) A képviselőtestület a községi képviselőknek költségtérítést és juttatást, a bizottsági elnöknek költségtérítést vagy egyszeri juttatást állapíthat meg.

(2) A költségtérítések, juttatások mértékéről a képviselőtestület esetenként határozattal dönt."

Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint ez a szabályozás nem felel meg az Ötv. 20. § (2) bekezdésében foglalt azon követelménynek, mely szerint a képviselőtestület törvényben és önkormányzati rendeletben szabályozott járandóságokat állapíthat meg a képviselők számára. Az SzMSznek ez a szabálya nem tartalmazza a járandóságok juttatásának normatív feltételeit. Az Ötv.-hez hasonlóan, csak a költségtérítés, juttatás megállapításának lehetőségét rögzíti. A járandóságok körének, mértékének, juttatásuk feltételeinek és módjának megállapítását a képviselőtestület egyedi döntésére bízza.

A települési képviselők járandóságának önkormányzati rendeletben történő szabályozása garanciális jelentőséggel bír. Az általános érvényű, rendeleti szabályozás jogbiztonságot teremt az egyes képviselők számára, kiszámíthatóvá, ellenőrizhetővé teszi a képviselőtestületnek a költségtérítések és a juttatások tárgyában hozott egyedi döntéseit.

Az önkormányzati rendeletet az Ötv. 16. § (2) bekezdése szerint az önkormányzat hivatalos lapjában, vagy a helyben szokásos - a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott - módon ki kell hirdetni. A publikus, jogszabályi forma lehetőséget biztosít arra, hogy a választópolgárok megismerjék a települési képviselőknek a település érdekében kifejtett tevékenységükért - az önkormányzat rendelkezésére álló anyagi eszközökből - kifizetett járandóságokat. Így a rendeleti szintű szabályozás előírása egyike a képviselő, a képviselőtestület tevékenységének nyilvánosságát, ellenőrizhetőségét biztosító törvényi garanciáknak.

Az SzMSz 45. §-a éppen ezt az Ötv. által biztosítani kívánt garanciális szerepet nem tölti be akkor, amikor a képviselők, bizottsági elnökök költségtérítésével, juttatásával kapcsolatosan teljes diszkrécionális jogkört biztosít a képviselőtestület számára.

Mindezek alapján az Alkotmánybíróság úgy ítélte meg, hogy a Sükösd Nagyközség Önkormányzatának Képviselőtestülete által az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatáról alkotott 9/1991. rendelet 45. §-a ellentétes az Ötv. 20. § (2) bekezdésében foglaltakkal, ezért azt megsemmisítette.

Dr. Ádám Antal s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kilényi Géza s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Schmidt Péter s. k.,

előadó alkotmánybíró

Tartalomjegyzék