8/2023. (XII. 21.) OBH utasítás
a bíróságok egységes iratkezelési szabályzatáról szóló 17/2014. (XII. 23.) OBH utasítás és az Országos Bírósági Hivatal és a bíróságok statisztikai tevékenységéről szóló 13/2018. (XII. 21.) OBH utasítás módosításáról
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés d) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény 76. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva, továbbá a köziratokról, a közlevéltárakról és a magánlevéltári anyag védelméről szóló 1995. évi LXVI. törvény 10. § (2) bekezdés b) pontja, a közfeladatot ellátó szervek iratkezelésének általános követelményeiről szóló 335/2005. (XII. 29.) Korm. rendelet 1. § (4) bekezdésében írtakra is figyelemmel, a Magyar Nemzeti Levéltárral egyetértésben a bíróságok részére a következő normatív utasítást adom ki:
1. A bíróságok egységes iratkezelési szabályzatáról szóló 17/2014. (XII. 23.) OBH utasítás módosítása
1. § A bíróságok egységes iratkezelési szabályzatáról szóló 17/2014. (XII. 23.) OBH utasítás (a továbbiakban: Beisz.) 3. § 42. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[E szabályzat alkalmazásában a bírósági ügyvitel szabályairól szóló IM rendelet (a továbbiakban: Büsz.) értelmező rendelkezésein kívül:]
"42. Súlyszám: a polgári, gazdasági, közigazgatási és munkaügyi elsőfokú, továbbá büntető elsőfokú, másodfokú és harmadfokú peres ügyekben a kezdőirati jellemzők alapján az ügyek elosztására jogosult bírósági vezető által megállapított mutató, amely az adott bírósági szervezetben az egyenlő munkateher biztosítását szolgálja;"
2. § A Beisz. az I. Fejezet 10/B. §-át követően a következő alcímmel egészül ki:
"Az elektronikus ingatlan-nyilvántartás
10/C. § Az ingatlan-nyilvántartásból történő adatlekérés és az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzés elektronikus úton az erre a célra kifejlesztett számítógépes program használatával történik."
3. § A Beisz. 32. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"32. § (1) A civilisztikai ügyszakban az E-akta - külön jogosultság-beállítás hiányában - nem biztosítja az ügyirat megtekintését a jogszabály alapján általános iratbetekintési joggal rendelkező ügyfelek (felperes, alperes, beavatkozó, érdekelt, ezek törvényes képviselője, meghatalmazottja) számára. A civilisztikai ügyszakban eljáró bíró az ÍTR iratjogosultság menüjében az általános iratbetekintési joggal rendelkező ügyfél elektronikus betekintési kérelmének a bírósághoz történő érkezését követő 3 munkanapon belül beállítja az elektronikus betekintési jogosultságot az ügyfél számára megtekinthető, már lajstromozott iratokba, az ezt követően érkező utóiratok tekintetében pedig az utóirat beérkezését követő 3 munkanapon belül állítja be az ügyfél számára a betekintési jogosultságot. A betekintési jogosultság főbb szerepkörök szerint is beállítható.
(2) A büntető ügyszakban az E-akta - külön jogosultság-beállítás hiányában - nem biztosítja az ügyirat megtekintését a jogszabály alapján általános iratbetekintési joggal rendelkező ügyfelek (ügyész, terhelt, védő, illetve a magánvádló, pótmagánvádló, ezek törvényes vagy jogi képviselője) számára. A büntető ügyszakban eljáró bíró az ÍTR iratjogosultság menüjében az általános iratbetekintési joggal rendelkező ügyfél elektronikus betekintési kérelmének a bírósághoz történő érkezését követő 3 munkanapon belül beállítja az elektronikus betekintési jogosultságot az ügyfél számára megtekinthető, már lajstromozott iratokba, az ezt követően érkező utóiratok tekintetében pedig az utóirat beérkezését követő 3 munkanapon belül állítja be az ügyfél számára a betekintési jogosultságot. A betekintési jogosultság főbb szerepkörök szerint is beállítható.
(3) A szabálysértési ügyszakban az E-akta - külön jogosultság-beállítás hiányában - nem biztosítja az ügyirat megtekintését a jogszabály alapján általános iratbetekintési joggal rendelkező ügyfelek (eljárás alá vont személy, védő, eljárást lefolytató hatóság képviselője) számára. A szabálysértési ügyszakban eljáró bírósági titkár vagy bíró az ÍTR iratjogosultság menüjében az általános iratbetekintési joggal rendelkező ügyfél elektronikus betekintési kérelmének a bírósághoz történő érkezését követő 3 munkanapon belül beállítja az elektronikus betekintési jogosultságot az ügyfél számára megtekinthető, már lajstromozott iratokba, az ezt követően érkező utóiratok tekintetében pedig az utóirat beérkezését követő 3 munkanapon belül állítja be az ügyfél számára a betekintési jogosultságot. A betekintési jogosultság főbb szerepkörök szerint is beállítható."
4. § A Beisz. 33. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"33. § (1) A még bírósági őrizetben lévő iratok kutatására irányuló kérelem esetén a bíróság elnöke a közlevéltárakról és a magánlevéltári anyag védelméről szóló 1995. évi LXVI. törvény (a továbbiakban: Ltv.) IV. Fejezete szabályainak megfelelő alkalmazásával engedélyezi a kutatást, ha az érintett ügyek jogerős befejezésétől számított 30 év eltelt, és egyidejűleg a kérelem az iratokba való kutató általi - akár másolatkészítés útján megvalósuló - betekintésre irányul.
(2) A bíróság kutatási szabályzata szerint kell eljárni, ha a kutatási kérelem nem irányul az iratokba való kutató általi betekintésre, vagy olyan ügyek iratainak betekintéssel járó kutatására irányul, amelyeknél a jogerős befejezésétől számított 30 év még nem telt el. Ha a bíróság nem rendelkezik kutatási szabályzattal, a bíróság elnöke bírálja el a kérelmet."
5. § (1) A Beisz. 172. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Ha a panaszbeadvány vagy a közérdekű bejelentés elektronikus úton érkezik az érintett bíróság elnökéhez, az intézkedésre jogosultnak a közérdekű bejelentésekkel és panaszokkal kapcsolatos eljárás rendjéről szóló OBH utasításban foglaltakat kell megfelelően alkalmaznia."
(2) A Beisz. 172. §-a a következő (8a) bekezdéssel egészül ki:
"(8a) Amennyiben nem egyértelmű, hogy az irat elnöki ügynek minősül, úgy az iratot a lajstromozást megelőzően haladéktalanul be kell mutatni a bíróság elnökének. Ha a bíróság elnökének döntése szerint az irat elnöki ügynek minősül, úgy azt a 176. § szerint kell intézni. Amennyiben az irat nem minősül elnöki ügynek, úgy ezt követően a (9) bekezdésben foglaltak szerint kell eljárni."
6. § A Beisz. 199. § (7) bekezdése a következő g) ponttal egészül ki:
(Nem folytatható le selejtezési eljárás)
"g) az igazságügyi szervek iratainak irattári kezeléséről és selejtezéséről szóló 108/1971. (IK 8.) IM számú utasítás irattári terve III/a. pontjában levéltárba adandó büntető ügyek, valamint az igazságügyi szervek iratainak irattári kezeléséről és selejtezéséről szóló 109/1981. (IK 5.) IM számú utasítás irattári terve III/a. pontjában levéltárba adandó büntető ügyek részselejtezésen túli iratai és papíralapú iratborítékjai"
(esetében.)
7. § A Beisz. 202/B. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) A 202/C. § (2) bekezdés p) pontja szerinti iratok egy év után részselejtezhetők."
8. § A Beisz. 202/C. § (2) bekezdés o) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, és a bekezdés a következő p) ponttal egészül ki:
(A részselejtezés során selejtezhető iratok:)
"o) Cg. ügyek bármely időszakban keletkezett iratai közül a gazdálkodó szervezetek papíralapú éves beszámolói, a papíralapú ügyvédi meghatalmazások,
p) Cg. ügyek iratai közül valamennyi külső és belső irat papíralapú másodpéldányai, beleértve a 140. § (2) bekezdése szerint elektronikus okirattá alakított iratok papíralapú példányait."
9. § (1) A Beisz. 5. melléklete az 1. melléklet szerint módosul.
(2) A Beisz. 6. melléklete a 2. melléklet szerint módosul.
(3) A Beisz. 7. melléklete helyébe a 3. melléklet lép.
10. § A Beisz.
a) 181. § (3) bekezdésében a "hozzá csatolni" szövegrész helyébe a "felvenni" szöveg,
b) 188. § (6) bekezdésében a "bírósági tárgyaláson" szövegrész helyébe az "eljárási cselekményen" szöveg lép.
11. § Hatályát veszti a Beisz. 127/A. § (3) bekezdésében a "postai és elektronikus úton is" szövegrész.
2. Az Országos Bírósági Hivatal és a bíróságok statisztikai tevékenységéről szóló 13/2018. (XII. 21.) OBH utasítás módosítása
12. § Az Országos Bírósági Hivatal és a bíróságok statisztikai tevékenységéről szóló 13/2018. (XII. 21.) OBH utasítás 6. § (1) bekezdés 25. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"25. súlyszám: a polgári, gazdasági, közigazgatási és munkaügyi elsőfokú, továbbá büntető elsőfokú, másodfokú és harmadfokú peres ügyekben a kezdőirati jellemzők alapján az ügyek elosztására jogosult bírósági vezető által megállapított mutató, amely az adott bírósági szervezetben az egyenlő munkateher biztosítását szolgálja;"
3. Záró rendelkezések
13. § Ez az utasítás 2024. január 1. napján lép hatályba.
Dr. Senyei György s. k.,
az Országos Bíróság Hivatal elnöke
1. melléklet a 8/2023. (XII. 21.) OBH utasításhoz
A Beisz. 5. melléklet IV. pontja a következő Q) alponttal egészül ki:
"Q) Belső visszaélés-bejelentések"
2. melléklet a 8/2023. (XII. 21.) OBH utasításhoz
A Beisz. 6. melléklet II.4. pontjában foglalt táblázat a következő 25. sorral egészül ki:
(Sorszám | Az irat megnevezése | A megőrzési idő években | A levéltárba átadás ideje években) |
25 | Belső visszaélés-bejelentések (R) | 5 | 0 |
3. melléklet a 8/2023. (XII. 21.) OBH utasításhoz
"7. melléklet a 17/2014. (XII. 23.) OBH utasításhoz
Kísérőlap
az Emberi Jogok Európai Bírósága előtt kezdeményezett eljárásról való tudomásszerzés esetén
Bíróság megnevezése | |
A sérelmezett eljárásban eljárt bíróság(ok) megnevezése és ügyszáma | |
Az ügy tárgya | |
Az ügy első iktatásának időpontja | |
Az ügy jogerős befejezésének időpontja | |
Keresetindítás oka (az Egyezmény érintett szakaszai) | |
Igényelt kártérítési összeg (amennyiben az adat rendelkezésre áll) | |
Az Emberi Jogok Európai Bírósága által hozott határozat száma és kelte | |
Az Emberi Jogok Európai Bírósága eljárásának eredménye (elutasítás, egyezség, marasztalás) és marasztalás esetén összege | |
Megjegyzés |
"