Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.31028/2009/6. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (IDEGENRENDÉSZETI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata ) tárgyában. [2007. évi II. törvény (Harm. tv.) 19. §, 110. §] Bíró: Bögös Fruzsina

Fővárosi Bíróság

27.K.31.028/2009/6.

a magyar köztársaság nevében!

A bíróság a dr. Farkas Lilla ügyvéd (cím.) által képviselt felperes (tartózkodási helye: cím.) dr. Fekete Dávid köztisztviselő által képviselt Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (cím) alperes ellen idegenrendészeti ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében meghozta az alábbi

í t é l e t e t

A bíróság az alperes 2008. szeptember 10. napján kelt, 106-T-6580/5/2008. számú határozatát hatályon kívül helyezi, és az alperest új eljárás lefolytatására kötelezi.

Kötelezi a bíróság az alperest, hogy 15 (tizenöt) nap alatt fizessen meg a felperesnek 20.000.- (húszezer) forint perköltséget.

A kereseti illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes, ... állampolgár családegyesítési célból 2005. november 7-én érkezett a Magyar Köztársaság területére, a .... számú, 2006. március 31. napjáig érvényes vízummal. A vízum érvényességi idejének lejártát követően a BM BÁH Észak-alföldi Regionális Igazgatósága állította ki számára a 2006. szeptember 30. napjáig érvényes, egyéb célú tartózkodási engedélyt. A felperes 2006. augusztus 25. napján családegyesítési célú tartózkodási engedély iránti kérelmet nyújtott be az IRM BÁH Budapesti és Pest Megyei Regionális Igazgatóság V. Számú Ügyfélszolgálati Irodáján (a továbbiakban: elsőfokú idegenrendészeti hatóság).

Az elsőfokú idegenrendészeti hatóság a 106-1-7644/06-T-V. számú, 2006. október 26. napján kelt határozatával a felperes családegyesítési célú tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti kérelme ügyében a felperes tartózkodását a kérelemben foglaltaktól eltérően tanulmányi célból 2007. szeptember 30. napjáig engedélyezte. Az elsőfokú idegenrendészeti hatóság utalt arra, hogy a felperes tartózkodási céljául családegyesítést jelölt meg, tekintettel arra azonban, hogy a felperes csatolta diákigazolványát és nyilatkozatát arra vonatkozóan, hogy Budapesten, a ... Egyetemen tanul, egyéb célú tartózkodási engedélyét tanulmányi céllal hosszabbította meg, és magyarországi tartózkodását 2007. szeptember 30-áig engedélyezte. Kifejtette, hogy az iratokhoz csatolt igazolások alapján megállapította, hogy a felperes megélhetést biztosító anyagi eszközökkel, bejelentett magyarországi szálláshellyel, tovább- vagy visszautazáshoz szükséges feltételekkel rendelkezik.

Az elsőfokú idegenrendészeti hatóság a 106-1-70644/6/2006. számú, 2006. november 20. napján kelt határozatával a felperes családegyesítési célú tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti kérelmével kapcsolatban indult eljárásban a 106-1-70644/2006-T-V. számú határozatát a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 123. §-a alapján kérelemre kiegészítette, és a felperes magyarországi tartózkodását a kérelemben foglaltaktól eltérően tanulmányok folytatása céljából 2007. szeptember 30-áig engedélyezte.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes 106-T-958/2007. számú, 2006. december hó 29. napján kelt határozatával a felperes fellebbezését elutasította, és az elsőfokú idegenrendészeti hatóság kérelemnek helyt adó határozatát a tartózkodási engedélyben foglalt tartózkodási cél és érvényességi idő változatlanul hagyása mellett helybenhagyta.

A Fővárosi Bíróság 2008. március 28. napján kelt, 21.K.31.002/2007/7. számú határozatával az alperes 106-T-958/2007. számú, 2006. december hó 29. napján kelt határozatát hatályon kívül helyezte és az alperest új eljárás lefolytatására kötelezte. A bíróság ítéletében rámutatott arra, hogy a Ket. 34. § (5) bekezdése alapján a kérelmet tartalma szerint kell elbírálni, akkor is, ha az nem egyezik az ügyfél által használt elnevezéssel. E körben a bíróság hangsúlyozta, hogy a felperes által a közigazgatási eljárásban becsatolt kérelem nyomtatványból egyértelműen megállapítható, hogy az elnevezésénél fogva is családegyesítési célból került benyújtásra, tehát az alperesnek a kérelem tárgyában kellett volna határozatot hoznia, illetve amennyiben a kérelemben foglaltak teljesítését aggályosnak tekintette, úgy fel kellett volna hívnia a felperest a nyilatkozattételre, hogy a kérelmét tanulmányi célúnak minősíthetik-e, illetve erre vonatkozóan eljárhat-e a hatóság. A bíróság ítéletében az új eljárásra előírta az alperesnek, hogy a felperes által kérelem tárgyában hozzon döntést.

Az alperes a megismételt eljárásban hozott, 2008. szeptember 10. napján kelt 106-T-6580/5/2008. számú határozatával a felperesnek az elsőfokú idegenrendészeti hatóság 106-1-70644/6/2008-T. számú határozata ellen benyújtott fellebbezését elutasította. Határozatának indokolásában megállapította, hogy a felperes magyarországi megélhetését biztosító anyagi eszközöket, magyarországi szálláshelyét, valamint a tovább- vagy visszautazás feltételeit a másodfokú eljárásban az elsőfokú hatósággal megegyezően biztosítottnak találta. Erre tekintettel ezen feltételeket nem vizsgálta, mivel a fellebbezés kizárólag a tartózkodás céljára irányul, egyéb feltételek vonatkozásában a felperes az engedélyező döntést nem vitatta. Megállapította, hogy a felperes a tartózkodási engedélyt családegyesítő célból kérte, azonban az elsőfokú hatóság az elsőfokú eljárás lefolytatása idején hatályos, a külföldiek beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2001. évi XXXIX. törvény (a továbbiakban: Idtv.) 14/B. § (5) bekezdését tévesen értelmezve tanulmányi célból engedélyezte azt. Kifejtette, hogy a megismételt eljárás során a családegyesítési cél fennállását az időközben hatályba lépett a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi II. törvény (a továbbiakban: Harmtv.) alapján kell megítélni. Hivatkozott arra, hogy az alperes hiánypótlási felhívást intézett a felperesjogi képviselője felé a tényállás további tisztázása céljából. A felperes hiánypótlásában a Harmtv. különböző rendelkezéseit jelölte meg, mint a felperes tartózkodási jogcímét az általa véltek szerint megalapozó rendelkezéseket.

Az alperes határozatának indokolásában kifejtette, hogy tekintettel arra, hogy a felperes családegyesítés céljából kérte tartózkodása engedélyezését és beutazását követően nagykorúvá vált, ezért a Harmtv. 19. § (1) bekezdése alapján a családi együttélés biztosítása céljából tartózkodási engedélyt nem kaphat, a felperes esetében a családi együttélés biztosítása céljából történő tartózkodás engedélyezésére kizárólag a Harmtv. 19. § (4) bekezdésének b) pontja kínál lehetőséget. Tekintettel arra, hogy a felperes a hiánypótlási felhívás ellenére nem igazolta, hogy egészségi állapota miatt képtelen önmagáról gondoskodni, az alperes megállapította, hogy a felperes családi együttélés biztosítása céljából történő tartózkodása engedélyezésének feltételei nem állnak fenn.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!