Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1996.2.118 A felszámoló intézkedése vagy mulasztása ellen a bírósághoz előterjeszthető kifogás benyújtására irányadó 8 napos határidő nem elévülési, hanem eljárási határidő, amelynek elmulasztása - a Polgári perrendtartásban megállapított feltételek fennállása esetén - igazolással orvosolható [1991. évi IL. tv. 51. § (1) bek., Pp. 106. § (1) bek.].

Az adós elleni felszámolási eljárás megindításának közzétételére 1993. február 4-én került sor. A felszámolási eljárás során a felszámoló 1994. február 15-én a P. város K. u. 71. szám alatti nem lakás céljára szolgáló helyiség használati jogának 1994. február 17-re tervezett nyilvános értékesítését meghirdette. A nyilvános értékesítésen a hitelező bejelentette, hogy elővásárlási joga gyakorlását illetően 8 napon belül kíván nyilatkozni. A nyilvános értékesítésen két pályázó jelentkezett, akik közül az egyik visszalépett, a másik az F. T. Bt. volt, aki 1993. május 5-e óta a felszámolóval megkötött szerződéses üzemeltetésre vonatkozó megállapodás alapján használta az üzlethelyiséget. Nevezett egyébként az adósnak nem hitelezője. A felszámoló által meghatározott alapárat az F. T. Bt. elfogadta, és úgy nyilatkozott, hogy ezen az áron megvásárolja az üzlethelyiséget. Az értékesítés alkalmával elhangzott ajánlatra a hitelező nem nyilatkozott. A felszámoló pedig az értékesítés alkalmával egyidejűleg felvett jegyzőkönyvben is rögzítette, hogy a használati jog átengedésére vonatkozó megállapodást az F. T. Bt.-vel köti meg, vagyis a hitelezőnek az elővásárlási jogra vonatkozó nyilatkozatát figyelmen kívül hagyja.

A felszámoló 1994. február 21-én az F. T. Bt.-vel a használati jog átengedésére vonatkozó megállapodást megkötötte.

A hitelező 1994. február 23-án kelt és a felszámolóhoz február 24-én érkezett írásbeli nyilatkozatával bejelentette, hogy az elővásárlási joggal élni kíván, és a bérleti jogot a nyilvános értékesítésen elhangzott ajánlatnak megfelelő vételárért megveszi.

A hitelezőt a felszámoló 1994. március 7-én értesítette arról, hogy az F. T. Bt.-vel február 21-én a szerződést megkötötte. Tájékoztatta arról, hogy a hitelezőnek a nyilvános értékesítésen kellett volna gyakorolnia elővásárlási jogát, továbbá arról is: álláspontja szerint az adott esetben ilyen jog a hitelezőt nem is illeti meg.

A felszámoló értesítését a hitelező március 7-én megkapta. Ezt követően március 16-án kelt iratában a megkötött üzemeltetési szerződés keltének időpontjáról kért tájékoztatást, amit március 24-én megkapott. Április 5-én vette kézhez a közbenső mérleget, amelyre április 11-én észrevételeket tett, "nehezményezve" többek között az elővásárlási jog figyelmen kívül hagyását.

A hitelező 1994. április 27-én kelt iratában terjesztette elő a felszámoló intézkedése elleni kifogását, amely május 3-án érkezett meg az elsőfokú bírósághoz. Ebben sérelmezte, hogy a felszámoló a nem lakás céljára szolgáló helyiség bérleti jogát az elővásárlási joga figyelmen kívül hagyásával értékesítette. Kérte a felszámoló intézkedésének megsemmisítését, és új értékesítés elrendelését.

A felszámoló a kifogás elutasítását kérte, elsősorban elkésettségre hivatkozással; érdemben is kifejtette azt az álláspontját, hogy az elővásárlási jog a hitelezőt nem illeti meg. Az elsőfokú bíróság végzésével a hitelező kifogását elutasította. Megállapította, hogy az 1991. évi IL. törvény (Cstv.) 51. §-ának (1) bekezdése szerint a felszámoló jogszabálysértő, valamint a felek érdekeit sértő intézkedése vagy mulasztása ellen a tudomásszerzéstől számított 8 napon belül bármelyik hitelező a felszámolást elrendelő bíróságnál kifogással élhet. Arról, hogy a felszámoló a hitelező elővásárlási jogát figyelmen kívül hagyta, a hitelező már a február 17-i értesítés alkalmával tudomást szerzett, de legkésőbb március 7-én, amikor a felszámoló erre vonatkozó írásbeli közlését kézhez kapta. Ehhez képest a kifogás előterjesztésére nyitva álló 8 napos határidő március 16-án lejárt. A Cstv. 6. §-ának (2) bekezdése értelmében azokban az eljárási kérdésekben, amelyeket a törvény nem szabályoz, a Pp. szabályait kell megfelelően alkalmazni. A határidő elmulasztásának következményét a Pp. 105. §-ának (1) bekezdése tartalmazza, eszerint a fél az elmulasztott perbeli cselekményt többé hatályosan nem teljesítheti. Ez annyit jelent, hogy a Cstv. 51. §-ának (3) bekezdésében foglalt jogkövetkezmények nem alkalmazhatók abban az esetben sem, ha a kifogásban foglaltak megalapozottak.

Az elsőfokú bíróság végzésében érdemben is kifejtette, hogy megítélése szerint az előterjesztett kifogás milyen okból alaptalan.

A végzés ellen a hitelező nyújtott be fellebbezést, melyben annak megváltoztatását kérte a kifogása szerint. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság tévesen állapította meg a kifogása elkésettségét, mivel a hitelező és a felszámoló között folyamatos megbeszélések voltak a vitatott bérleti joggal kapcsolatos intézkedés miatt. Az ügyben az első levelet 1994. február 23-án írta a felszámolónak, melyre a felszámoló 1994. március 7-én válaszolt. Ezt követően 1994. március 16-án újabb levelet intézett a felszámolóhoz melyre 1994. március 24-én kapott választ, majd 1994. április elején megkapta a felszámolótól a cég közbenső mérlegét, amelyre 1994. április 11-én tett észrevételt. Ebben továbbra is vitatta a bérleti joggal kapcsolatos intézkedést, és kérte a felszámolót, hogy erre 8 napon belül nyilatkozzék. Ezután a felszámoló arról értesítette a hitelezőt, hogy nem kapta meg a mérleggel kapcsolatos észrevételeket, és ezért annak ismételt megküldését kérte. Mindezekre tekintettel az 1994. április 27-én kelt kifogást nem lehet elkésettnek tekinteni, mivel a zárómérleg alapján értesült véglegesen a felszámoló álláspontjáról, és ehhez képest a kifogását 8 napon belül előterjesztette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!