Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2005.3.104 Az elévülés nyugvásának megszűnése szempontjából annak van jelentősége, hogy a károsult mikor jutott teljes körűen az igényérvényesítéshez szükséges információk birtokába. A károsult mindaddig menthető okból nem érvényesíti az igényét, amíg nincs tisztában azzal, hogy a Hepatitis C vírusfertőzése nagy valószínűséggel a műtét során alkalmazott vérátömlesztés olyan következménye, amely nem tekinthető a műtét szükségszerű szövődményének, és nem sorolható a szokásos műtéti kockázatok körébe sem [Ptk. 326. § (2) bek.]

A felperes 1981. november 5-én a művi terhesség-megszakítása során vérkészítményt kapott. A májfunkciós rendellenességei 1988-89-ben jelentkeztek, amikor májkímélő diétát írtak elő a részére. A Hepatitis C vírusfertőzését 1995. november 27-én állapították meg, amelyet az 1996-ban elvégzett májbiopszia vizsgálat megerősített. Az 1997-98-as években interferon-kezelésben, majd egyéb gyógyszeres kezelésben részesült.

A felperes a 2001. március 23-án benyújtott, majd módosított keresetében 5 000 000 forint nem vagyoni kártérítés és kamata, valamint 2001. március 23-ától havi 30 000 forint járadék megfizetésére kérte az alperes kötelezését.

Az alperes elévülésre hivatkozással kérte a kereset elutasítását.

A bíróság jogerős ítéletével elutasította a keresetet. Megállapította, hogy a felperes az 1981. november 5-én történt vérátömlesztés során kapta meg a Hepatitis C vírusfertőzést, tehát a károsodása is ekkor bekövetkezett, így a követelése elévülésének kezdő időpontja a Ptk. 360. §-a (1) bekezdésére figyelemmel ez a nap, az elévülési idő pedig a Ptk. 324. §-ának (1) bekezdése értelmében 1986. november 5-én letelt. A felperes azonban menthető okból nem volt abban a helyzetben, hogy az elévülési időn belül érvényesítse a követelését, mert a fertőzöttségét csak 1995. november 27-én diagnosztizálták. Az alperes kártalanítási kötelezettségét az egészségügyről szóló, korábban hatályban volt 1972. évi II. törvény (továbbiakban: Eü. tv.) 58. §-ának (3) és 22. §-ának (2) bekezdése értelmében a Hepatitis C vírusfertőzöttség alapozza meg, így ennek a diagnosztizálásával következett be az alperes kártalanítási kötelezettsége. A felperes számára is ekkor vált ismertté a fertőzöttsége, és a Ptk. 326. §-ának (2) bekezdése értelmében még egy éven belül érvényesíthette volna az igényét. Ezt elmulasztotta, így az elévült követelését bírósági úton nem érvényesíthette [Ptk. 325. § (1) bek.]. A másodfokú bíróság álláspontja szerint a fertőzöttség gyógyíthatóságának, jellegének és természetének az elévülés szempontjából, és a felperes számára ismertté válása vonatkozásában ügydöntő jelentősége nincs, mindezek csak a kártalanítás mértékét befolyásolhatják. A felperes e tényekre bejelentett bizonyítási indítványának teljesítését ezért szükségtelennek tartotta.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet és azt a Pp. 270. §-a (2) bekezdésének b) pontja ba) alpontjára alapította. Álláspontja szerint a jogerős ítélet a Ptk. 326. §-ának (2) bekezdésében foglaltak alkalmazása, valamint a Pp. 163. §-ának (1) bekezdésében foglaltak figyelmen kívül hagyása következtében jogszabálysértő, és a határozattal kapcsolatban elvi jelentőségű jogkérdésként merült fel a Hepatitis C vírusfertőzés esetében a kártalanítási igény érvényesítésének kezdő, és az elévülés nyugvása megszűnésének időpontja. Ebben a kérdésben a Legfelsőbb Bíróság még nem hozott közzétett elvi határozatot. Megítélése szerint tévesen állapította meg a másodfokú bíróság, hogy az alperes kártalanítási kötelezettsége a fertőzöttség diagnosztizálásával állott be. A károsodása ugyanis az 1981 novemberében alkalmazott vértranszfúzióval következett be, mert ekkor fertőződött meg, de az elévülési idő alatt nem tudta az igényét érvényesíteni, mert a károsodásról nem volt tudomása. Ez a tény csak 1995 novemberében derült ki, az azonban nem volt ismert a számára, hogy a betegség gyógyíthatatlan, és ennek következtében az életlehetőségei, az életkilátásai véglegesen korlátozottak. Erről csak 2000. év telén, a kezelőorvosával való beszélgetés során szerzett tudomást. Addig az időpontig menthető okból nem tudta érvényesíteni a követelését, márpedig az elévülés nyugvása [Ptk. 326. § (2) bek.] körében ennek van jelentősége. Az a kérdés, hogy mi a menthető ok, a bíróság megítélésére tartozik, és eldöntése bizonyítási kérdés. Ezért jogszabálysértően mellőzte a másodfokú bíróság a bizonyítási indítványának a teljesítését. Az álláspontjának elfogadása mellett kérte a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését az elsőfokú bíróság ítéletére is kiterjedően, és a bizonyítás anyagának kiegészítése érdekében az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára való utasítását.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte. Álláspontja szerint a bíróság jogerős ítéletével az elévülési kifogás elbírálásához szükséges körben a Pp. 163. §-ának (1) bekezdésében foglaltaknak eleget tett, a rendelkezésre álló bizonyítékokat - a felperes különféle nyilatkozataival együtt - helyesen értékelte, és a Pp. 206. §-ának (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelő tényállást állapított meg. A felperest ért károsodás időpontja egyértelműen megállapítható, az igényérvényesítés határidejét pedig a felperes elkéste. A jogerős ítélet nem jogszabálysértő.

A Legfelsőbb Bíróság végzésével a felülvizsgálati kérelem előzetes vizsgálata alapján a felülvizsgálati eljárást elrendelte.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alapos. A Ptk. 326. §-ának (1) bekezdése szerint az elévülés akkor kezdődik, amikor a követelés esedékessé vált. A kártérítés a Ptk. 360. §-ának (1) bekezdéséből következően a károsodás bekövetkeztekor nyomban esedékes, ezért a Ptk. jelenleg hatályos szabályainak egybevetett értelmezése szerint a kártérítési követelés elévülése a károsodás bekövetkezésekor nyomban elkezdődik. A károsodás megtörténte objektív tény, független attól, hogy a károsultnak arról volt-e tudomása, és az elévülési idő kezdetére nem hat ki az, hogy a károsodásról a károsult - bármely okból - csak később szerez tudomást.

Az elévülés szempontjából azonban már jogi jelentősége van a károsodásról való tudomásszerzésnek, és egyéb olyan, jogilag jelentős körülményeknek, amelyek alapján megállapítható, hogy a jogosult menthető okból nem tudja érvényesíteni a követelését.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!