Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1995.7.406 Az ajándék visszakövetelése szempontjából a tartós együttélés feltételezésének és e feltevés végleges meghiúsulásának van döntő jelentősége [Ptk. 579. § (1) bek., 582. § (3) bek., PK 76. sz.].

Az elsőfokú bíróság az ítéletével a peres felek házasságát felbontotta, közös ingóságaikat megosztotta. Az alperesnek a felperes kizárólagos tulajdonában levő ingatlanon fennálló holtig tartó haszonélvezeti jogát megszüntette, és kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek az említett jog ellenértéke fejében 400 000 forintot.

Ítéletének indokolása szerint a felek 1987-től szerelmi kapcsolatban álltak egymással, majd a felperes - előző házastársának halálát követően - 1989. március 8-án saját anyagi erőforrásaiból megvásárolta az említett ingatlant, amelyre a szerződésben az alperesnek holtig tartó haszonélvezeti jogot biztosított. 1988. november 26-án a felek házasságot kötöttek, 1989-től a házasság a feleknek az alperes fiával kapcsolatban felmerült nézeteltérései, vitái miatt fokozatosan megromlott. 1991. április 26-án a felperes levelet írt a fiúnak, amelyben kifejezésre juttatta, hogy az alperessel kettesben kíván élni, ezt a felperes és a fia úgy értelmezték, hogy a gyermeket a felperes a lakásból kiutasította, és április 29-én mindketten elköltöztek az ingatlanból. Ezzel a felek életközössége megszűnt.

A felperes a haszonélvezeti jogot ellenszolgáltatás nélkül, vagyis ajándékképpen biztosította az alperesnek; a Ptk. 582. §-ának (3) bekezdésére alapított, ajándék visszakövetelése iránti igénye azonban nem alapos, mert nem bizonyította, hogy e jogot a házasság tartósságának feltételezésével, illetőleg gondozásának, ápolásának reményében juttatta. A felperest az ajándékozásra az alperes iránti érzelme, valamint ezzel összefüggésben az vezette, hogy az alperes részére a lakhatás mindenkori lehetőségét biztosítsa. Ez a célja pedig a házasság megromlásával amelyhez döntő mértékben a saját anyagiassága vezette, nem hiúsult meg. Az alperes ellenkérelmére tekintettel, aki haszonélvezeti jogának megszüntetését - ellenérték fejében - nem ellenezte, a haszonélvezeti jog törlése iránti kereset megalapozott, de a felperes köteles annak értékét az alperesnek megfizetni.

A másodfokú bíróság az első fokú ítéletet részben megváltoztatta, és mellőzte a felperes marasztalását 400 000 forint mint az ingatlant terhelő haszonélvezeti jog megszüntetésének ellenértéke megfizetésében. Ítéletének indokolása szerint az alperes javára a haszonélvezeti jog alapítása nem vitásan a tartós házasság reményében történt, azzal az életszerű feltevéssel, hogy a már fiatalnak nem mondható peres felek együtt élik le életüket. Ez a feltevés nyilvánvalóan magában foglalta az esetleg szükséges gondozást, ápolást is. A házasság felbontásával a felperesnek az említett feltevése - amely nélkül az ajándékozásra nem került volna sor - véglegesen meghiúsult. Ez a körülmény nem a felperes felróható magatartása miatt következett be, mert tévesen állapította meg az elsőfokú bíróság, hogy a házasság megromlását döntően az ő anyagiassága okozta. A bizonyítékokból és az alperesnek a fellebbezési tárgyaláson tett előadásából az a következtetés vonható le, hogy az alperes "a felperes helyett gyermekeit választotta", és emiatt szakította meg az életközösséget.

A jogerős ítélet ellen, a Ptk. 582. §-a (3) bekezdésének megsértésére hivatkozással az alperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!