A Gazdasági Versenyhivatal 149/2003/23 számú határozata megállapodás tárgyában. Eljárás alá vont: ÁB-AEGON Általános Biztosító Rt. és mások

Vj-149/2003/23

Vj-149/2003/23

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa az ÁB-Aegon Általános Biztosító Rt. (Budapest), az Allianz Hungária Biztosító Rt. (Budapest), a Generali-Providencia Biztosító Rt. (Budapest), az OTP-Garancia Biztosító Rt. (Budapest) és az Uniqa Biztosító Rt. (Budapest) kérelmezőknek a Magyar Állam által a 3-18 éves korú magyar állampolgárok általános gyermek- és ifjúsági balesetbiztosítására kiírt közbeszerzési eljárásban való konzorciumkénti részvételre és nyertesség esetén "Biztosítók Együttbiztosítási Csoportja"-kénti szerződéskötésre vonatkozóan kötött megállapodás nemleges megállapításra, illetőleg mentesítésre irányuló kérelme tárgyában tárgyaláson kívül meghozta az alábbi

határozatot

A Versenytanács a kérelmezők között létrejött megállapodást a versenykorlátozó megállapodásokra vonatkozó törvényi tilalom alól mentesíti a 2006. december 31. napjáig tartó időtartamra.

A határozat ellen a kézhezvételtől számított harminc napon belül a Fővárosi Bírósághoz címzett, a Versenytanácsnál benyújtandó kereset terjeszthető elő.

Indoklás

I.

A Magyar Állam által megkötött általános gyermek- és ifjúsági balesetbiztosítási szerződés

1. A Magyar Köztársaság Kormánya az általános gyermek- és ifjúsági balesetbiztosításról szóló 119/2003. (VIII. 14.) Korm. rendeletben (a továbbiakban: Rendelet) kimondta, hogy minden, a Magyar Köztársaság területén állandó lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár 3. életéve betöltésének napjától 18. életéve betöltésének napjáig a Rendelet szerinti balesetbiztosításban részesül. A jogszabály értelmében e biztosítási jogviszonyban a szerződő a Magyar Állam, a biztosító pedig az a Magyar Köztársaság területén biztosítási tevékenység végzésére jogosult biztosító vagy ezen biztosítók együttbiztosítási csoportja, amely a Rendelet 1. számú mellékletben részletesen meghatározott szolgáltatás nyújtására - a Magyar Állammal kötendő szerződésben meghatározott térítés ellenében és módon - kötelezettséget vállal.

2. A Rendelet elfogadását megelőzően a Magyar Köztársaság Kormánya az általános gyermek- és ifjúsági balesetbiztosításról szóló 1080/2003. (VIII. 8.) Korm. határozatában felhívta a pénzügyminisztert, hogy az általános gyermek- és ifjúsági balesetbiztosítás 2003. szeptember 1-jei bevezethetősége érdekében folytassa le a közbeszerzési eljárást a jogszabályban meghatározott feltételeknek megfelelően, majd a közbeszerzési eljárás lezárulását követően a Magyar Állam nevében a biztosítási szerződést kösse meg.

A Magyar Állam képviseletében a Magyar Köztársaság Pénzügyminisztériuma mint ajánlatkérő a közbeszerzésekről szóló 1995. évi XL. törvény (a továbbiakban: Kbt.) alapján a Rendeletben előírt biztosítási szolgáltatás nyújtása tárgyában hirdetmény közzététele nélküli tárgyalásos közbeszerzési eljárást folytatott le. Az eljárásban a kérelmezők mint a közbeszerzés tárgyában indított eljárásban való részvétel céljából létrehozott konzorcium tagjai közös ajánlatot nyújtottak be, amely sikeres volt. A kérelmezők mellett egy másik konzorcium is részt vett a közbeszerzési eljárásban.

A Magyar Állam képviseletében eljáró pénzügyminiszter és a kérelmezők mint Biztosítók Együttbiztosítási Csoportja 2003. október 15-én (határozott időtartamra, 2006. december 31-ig szólóan) kötötte meg az általános gyermek- és ifjúsági balesetbiztosítási szerződést. A biztosítási díj egy biztosítottra szólóan 220 Ft/év összegben került meghatározásra azzal, hogy az a szerződés tartama alatt nem módosítható. A szerződés - összhangban a Rendelet 6.§-ának (1) bekezdésével - rögzíti, hogy a baleset bármelyik kérelmezőnél bejelenthető. A biztosítási szerződés értelmében a Biztosítók Együttbiztosítási Csoportját alkotó kérelmezők a szerződésben vállalt biztosítási szolgáltatások teljesítésére egyetemlegesen kötelezettek.

II.

A kérelem

3. A Magyar Állam és a kérelmezők között 2003. október 15-én létrejött szerződés XIX/6. pontja rögzíti, a Biztosítók Együttbiztosítási Csoportja kötelezettséget vállal arra, hogy a szerződéskötést követő 15 napon belül a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 17.§-ában meghatározott mentesítés iránti eljárást kezdeményez.

4. A kérelmezők 2003. október 29-én együttműködési megállapodást kötöttek. Ebben az együttműködés tárgyaként a következő került rögzítésre: a szerződő felek a közbeszerzés tárgyát képező általános gyermek- és ifjúsági balesetbiztosítási szerződés elnyerése esetére, a biztosítási szerződésben mint a Biztosítók Együttbiztosítási Csoportja által vállalt kötelezettségek szerződésszerű teljesítése, a biztosítási szerződés tartama alatt a szerződő felek egymás közötti zavartalan együttműködése, valamint a szerződő feleket egymással szemben megillető jogok és kötelezettségek meghatározása érdekében együttműködési megállapodást kötnek.

Az együttműködési megállapodás V/5. pontja kimondja, a szerződő felek (a kérelmezők) előtt ismert, hogy az együttműködési megállapodásuknak a versenykorlátozás alóli mentesítése érdekében kérelmet kell előterjeszteniük a Gazdasági Versenyhivatalnál.

5. A kérelmezők a Gazdasági Versenyhivatalhoz benyújtott kérelmükben

- a Tpvt. 18.§-a (1) bekezdésének a) pontja alapján elsődlegesen kérték annak megállapítását, hogy az általuk megkötött együttbiztosítási megállapodás nem minősül a Tpvt. 11.§-a értelmében gazdasági versenyt korlátozó megállapodásnak,

- a Tpvt. 18.§-ának (2) bekezdése alapján másodlagosan kérték, hogy a Gazdasági Versenyhivatal az együttbiztosítási megállapodást mentesítse a Tpvt. 11.§-ában megfogalmazott tilalom alól.

III.

A kérelmezők

6. A kérelmezők közötti megállapodás szerint a konzorcium vezető biztosítója a Generali-Providencia Biztosító Rt., amely a kelet-közép-európai biztosító és pénzügyi szolgáltató konszern, a Generali Vienna csoport leányvállalata. A Generali Holding Vienna AG 100 %-os tulajdonában álló vállalkozás (a többi kérelmezőhöz hasonlóan) kompozit biztosító, azaz az élet- és nem-életbiztosítási ágban való tevékenység folytatására egyaránt jogosult. A magyar biztosítási piac második legnagyobb társasága, a 2002. évi részesedése a teljes biztosítási piacból 17,8 % volt. 2002-ben a "Szimba tanuló biztosítási" terméke 510 millió forintos díjbevételével a "tanuló balesetbiztosítási piacon" 85%-os részesedéssel bírt.

Magyarországon a Generali-Providencia Biztosító Rt-n kívül a Generali Vienna csoporthoz tartozik az Európai Utazási Biztosító Rt., a Zürich Biztosító Rt., valamint magán- és önkéntes nyugdíjpénztár, egészségpénztár, alapkezelő, szolgáltató cég. A Generali-Providencia Biztosító Rt-nek közel 15 %-os részesedése van a Fundamenta-Lakáskassza Lakás-takarékpénztár Rt-ben.

7. Az ÁB-Aegon Általános Biztosító Rt. a holland AEGON NV csoport tagja, az 1949-ben alapított Állami Biztosító jogutódja. 2002-ben a magyar biztosítási piacon a negyedik volt 11,4 %-os részesedéssel.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!