MK 113. szám

I. A munkavállalónak az Mt. 169. §-ának (1) bekezdésén alapuló kártérítési felelőssége esetén a (3) bekezdésben meghatározott jegyzéket vagy elismervényt az átadás-átvétel tényének utólagos igazolása nem pótolja.

II. Meghatározott dolognak több munkavállaló részére történő átadásánál a jegyzéket vagy elismervényt valamennyi felelősnek alá kell írnia, a munkavállalók azonban egyik dolgozótársukat is megbízhatják, hogy az átvételt aláírásával a nevükben is igazolja.

III. Ha a munkavállaló az átadás-átvétel időpontjában a dolgot kifogás nélkül vette át és utóbb arra hivatkozik, hogy az átvett dolog mennyisége és közölt minősége eltéréseket mutat, vagy a dolog nem azonos az átvételi jegyzéken vagy elismervényen feltüntetett dologgal, mindezek hitelt érdemlő bizonyítása őt terheli.

I. Az Mt. 169. §-ának (1) bekezdése szerint a munkavállaló vétkességére tekintet nélkül a teljes kárt köteles megtéríteni a visszaszolgáltatási vagy elszámolási kötelezettséggel átvett olyan dolgokban bekövetkezett hiány esetén, amelyeket állandóan őrizetében tart, kizárólagosan használ vagy kezel.

Az Mt. 169. §-ának (3) bekezdése értelmében pedig a munkavállalót az (1) bekezdésben meghatározott felelősség akkor terheli, ha a dolgot (szerszám, termék, áru, anyag stb.) jegyzék vagy elismervény alapján vette át.

A jogszabály szövegezése nem hagy kétséget aziránt, hogy a munkavállalót - a jogszabályban meghatározott kivételektől eltekintve - az Mt. 169. §-nak (1) bekezdésében szabályozott vétkesség nélküli felelősség csak abban az esetben terheli, ha az állandó őrizetére, kizárólagos használatára, vagy kezelésére átadott dolgot jegyzék vagy elismervény alapján vette át. Ebből egyúttal az is következik, hogy az átadás-átvétel tényének puszta igazolása - jegyzék vagy elismervény hiányában - nem lehet alapja a munkavállaló felelőssége megállapításának.

II. Előfordulhat, hogy meghatározott dolgot több munkavállalónak adnak át állandó őrizetre, kizárólagos használatra vagy kezelésre.

Bizonytalanság mutatkozott abban a kérdésben, hogy ilyen esetben valamennyi felelős munkavállalónak alá kell-e írnia a jegyzéket, illetőleg az elismervényt, vagy elegendő-e, ha csak az egyik felelős munkavállaló írja alá. Minthogy a jogszabály szerint a munkavállalónak a dolgot jegyzék vagy elismervény alapján kell átadni, és az átvétel tényét aláírásával igazolnia kell, nem lehet kétséges, hogy a dolognak több munkavállaló részére történő átadása esetén annak közös átvételét valamennyi munkavállalónak aláírásával kell elismernie.

Ez azonban nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy amennyiben a felelősök társaik egyikét kifejezetten vagy a körülményekből egyébként megállapíthatóan ezzel megbíztak, az elismervényt vagy jegyzéket csak ez a meghatalmazott írja alá.

A több munkavállaló részére átadott dolgok átadás-átvételét ilyen esetben is szabályszerűnek kell tekinteni.

III. Az Mt. 169. §-ának (1) bekezdésében szabályozott vétkességre tekintet nélküli felelősségi módszer alkalmazása és értelmezése során eltérő álláspont alakult ki annak a kérdésnek a megítélésében, hogy a munkavállaló a jegyzéknek vagy elismervénynek általa történt aláírása ellenére mentesülhet-e felelősség alól, ha az átadásnál a dolog mennyiségét és minőségét nem ellenőrizte. E kérdés elbírálásánál abból kell kiindulni, hogy az átadás-átvétel fogalmához tartozik és annak elengedhetetlenül feltétele annak a lehetőségnek a biztosítása, hogy az átvevő az átadni szándékolt dolgok hiánytalanságáról, azok mennyisége meglétéről, azonosságáról, a közölt minőségről - a dolgok természetéhez képest meggyőződhessen.

A munkavállaló tehát jogosult, egyúttal köteles is a dolog átadásának időpontjában annak mennyiségét, azonosságát és minőségét megvizsgálni és a tapasztalt hiányosságokról vagy az ellenőrzési lehetőség kizárásáról kifogásait írásban megtenni. Ha azonban a dolgot kifogás nélkül vette át, és utóbb arra hivatkozik, hogy az átvett dolog mennyisége és közölt minősége eltéréseket mutat, vagy a dolog nem azonos az átvételi jegyzékben vagy elismervényben feltüntetett dologgal, mindezek hitelt érdemlő bizonyítása öt terheli.

[Az MK 148. számú állásfoglalással módosított szöveg.]