Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2018.2.50 I. A vagyonjogi ügyekben kikötött illetékesség hatálya kiterjed a jogutódokra is, akár engedményezés, akár szerződésátruházás folytán következett be a szerződő felek személyében változás.

II. A perek észszerű időn belül való befejezése érdekében akkor jár el helyesen a bíróság, ha olyan fogyasztói szerződésekből eredő jogvita esetén, amelyekben az ÁSZF-ben kikötött kizárólagos illetékesség ellenére a felperes a fogyasztó lakóhelye szerinti általános illetékességgel rendelkező bíróság előtt terjesztette elő keresetlevelét, az illetékességi kikötés hivatalból észlelendő tisztességtelensége folytán saját illetékességének vizsgálata körében - azt megelőzően, hogy a keresetlevelet a kikötés szerinti kizárólagosan illetékes bírósághoz tenné át -, tájékoztatja a fogyasztót arról a jogáról, hogy nyilatkozatától függően sor kerülhet a per fogyasztó lakóhelye szerinti bíróság előtti érdemi tárgyalására [1952. évi III. tv. (Pp.) 41. § (3)-(5) bek., 45. §].

[1] A felperes eredménytelen egyezségi kísérletet követően keresetében kérte, hogy a bíróság kölcsöntartozás jogcímén marasztalja az alperest az általa részletezett összeg megfizetésében. Követelését a jogelődje mint hitelező és az alperes mint adós között 2006. október 5. napján létrejött gépjármű-vásárlási célú fogyasztói kölcsönszerződésre alapította. A kölcsönszerződés részét képező általános szerződési feltételek X.1. pontja értelmében a felek a 10 000 000 forint alatti perértékű ügyben felmerült jogvita esetére alávetették magukat a Budai Központi Kerületi Bíróság kizárólagos illetékességének. A felperes a jogutódlását a jogelőddel 2011. március 25. napján kötött engedményezési szerződésre alapította, melyben a jogelőd az alperessel szemben fennálló követelését annak járulékaival együtt a felperesre engedményezte.

[2] Az Sz.-i Járásbíróság végzésében illetékessége hiányát állapította meg és elrendelte a keresetlevél áttételét a kölcsönszerződésben kikötött Budai Központi Kerületi Bírósághoz. Jogalapként hivatkozott a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 43. § (1), (3) bekezdésében és 129. § (1) bekezdésében foglaltakra.

[3] A Budai Központi Kerületi Bíróság (a továbbiakban: BKKB) végzésében szintén megállapította illetékessége hiányát és az ügy iratait az eljáró bíróság kijelölése végett a Kúriához terjesztette fel. Határozatát azzal indokolta, hogy a felperes engedményesként érvényesít igényt az alperessel szemben. A Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: régi Ptk.) 328. § (1) bekezdése, illetve a 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: új Ptk.) 6:193. § (1) bekezdése értelmében az engedményezés a szerződésben nem eredményez alanyváltozást, csupán a követelés jogosulti pozíciójában. Az engedményes nem válik a követelés alapjául szolgáló szerződés alanyává, nem lesz e szerződés alanyának jogutóda sem, csak a szerződésből eredő követelés jogosultja. Ebből következően a bíróság illetékességére vonatkozó szerződéses kikötés az engedményes és a kötelezett jogviszonyában nem alkalmazható. A jelen ügyben eljáró bíróság illetékességét a Pp. 29. § (1) bekezdésében foglalt általános illetékességi szabály alapítja meg. Az alperes m.-i lakóhelyére figyelemmel jelen per elbírálására az Sz.-i Járásbíróság lenne illetékes, amely azonban illetékessége hiányát már jogerősen megállapította. Ezért a bíróság az illetékességi összeütközésre figyelemmel terjesztette fel az ügy iratait a Kúriához az eljáró bíróság kijelölése végett, hivatkozva a Pp. 45. § (2) bekezdés c) pontjára.

[4] A felmerült illetékességi összeütközés tárgyában a Kúria álláspontja a következő:

Az e tekintetben nem vitás tényállás szerint a felperes a perbeli követelést 2011. március 25-én kelt engedményezési szerződés alapján szerezte meg, ezért arra a régi Ptk. szabályait kell alkalmazni, ahogy azt a BKKB is helytállóan megállapította. A régi Ptk. 328. § (1) bekezdése értelmében a jogosult követelését szerződéssel másra átruházhatja (engedményezés). A BKKB végzésében helytállóan fejtette ki, hogy az engedményezés eredményeként alanyváltozás következik be a kötelem hitelezői (jogosulti) oldalán. Ez azt jelenti, hogy az eredeti jogosult (engedményező) helyébe belép az engedményes. A kötelem az alanycsere ellenére egyebekben változatlan formában fennmarad (singuláris jogutódlás). A Pp. azonban eljárásjogi szempontból nem tesz különbséget az általános és a singularis jogutódlás között. Ahogy azt a Kúria több - köztük a Pkk.V.25.093/2016/3. számú - végzésében is kifejtette, a hatályos Pp. az alávetés személyi hatálya körébe vonta az egyetemes jogutódot, és azt is, akire a jogviszonyból eredő követelést engedményezték (Nagykommentár a Polgári Perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvényhez, Complex Jogtár, a Pp. 41. §-ához fűzött kommentár). Ez összhangban van a Pp. 41. §-ának a 2000. évi CX. törvény 3. §-a által történt módosításával, amelyet megelőzően az alávetéses illetékesség az alperes egyoldalú nyilatkozatával keletkezett - a jogutódra is kiterjedő hatállyal -, a módosítás következtében pedig 2001. május 1. napjától a felek kikötése, azaz szerződéses nyilatkozata által jön létre a jogutódokra is kiterjedő hatállyal. Ezáltal önmagában az engedményezés mint singularis jogutódlás egyik fél helyzetében sem idéz elő hátrányt az eljáró bíróság illetékessége szempontjából, tekintettel arra, hogy az alávetéses illetékesség a felek közös akaratának eredményeként jön létre, az engedményes ennek ismeretében válik jogutóddá, az ellenérdekű fél oldalán pedig az illetékesség szempontjából nem következik be változás. A BKKB ezzel ellentétes álláspontja téves.

[5] A rendelkezésre álló peradatok szerint a Pp. 41. § (3), (4) bekezdései alapján a BKKB kizárólagos illetékessége áll fenn. A kifejtett indokokra tekintettel a Kúria az illetékességi összeütközést a Pp. 45. § (2) bekezdés c) pontja alapján a Budai Központi Kerületi Bíróság kijelölésével szüntette meg, és erről az Sz.-i Járásbíróság értesíti.

[6] Megjegyzi azonban a Kúria, hogy a per adataiból kétséget kizáróan megállapítható, a perbeli szerződés fogyasztói kölcsönszerződés. A Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiuma a fogyasztói szerződés érvényességével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 2/2011 PK vélemény 5. pontjában az alábbiakat fejtette ki:

5. a) Fogyasztói szerződésben a fogyasztóval szerződő fél lakóhelye vagy székhelye szerinti bíróság illetékességének - általános szerződési feltételen, vagy egyedileg meg nem tárgyalt feltételen alapuló - kikötése tisztességtelen. A kikötésben megjelölt bíróság saját illetékességének vizsgálata körében a kikötés tisztességtelenségét hivatalból köteles észlelni, de az általános illetékességgel rendelkező bírósághoz csak akkor teheti át a keresetlevelet, ha a fogyasztó - a bíróság felhívására - az illetékességi kikötés tisztességtelenségére hivatkozik.

b) Amennyiben a felperes - ilyen illetékességi kikötés ellenére - a keresetlevelet nem a fogyasztóval szerződő fél lakóhelye vagy székhelye szerinti bírósághoz nyújtja be, e bíróságnak is - saját illetékességének vizsgálata körében - fel kell hívnia a fogyasztónak minősülő felet, hogy az illetékességi kikötés tisztességtelenségére kíván-e hivatkozni. A bíróságnak ezen nyilatkozat tartalmának megfelelően kell rendelkeznie a keresetlevél áttételéről, vagy a kereseti kérelem érdemi tárgyalásáról.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!