Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2001.11.525 A bérbeadót megillető birtokvédelem a nem lakás céljára szolgáló helyiség jogcím nélkülivé vált volt bérlőjével szemben [Ptk. 188. § (1) bek., 193. § (1) bek., 434. § (3) bek., Ptké. 64. §].

Az alperes 1997. június 15-i módosító szerződéssel 1997. december 31. napjáig terjedő időre bérbe adta a felperesnek - a szerződésben "diákszálló" megjelölésű ingatlant, berendezéssel és felszereléssel együtt.

A felperes a szerződésben megjelölt határidő lejártát követően megtagadta az ingatlan birtokbaadását.

Az alperes a felperes magatartása miatt birtokvédelemért fordult a polgármesteri hivatal jegyzőjéhez. A felperes ugyancsak birtokvédelmet kért a közigazgatási hatóságtól, azt sérelmezve, hogy az alperes birtoklásában tilos önhatalommal zavarja.

A közigazgatási hatóság határozatával az alperes kérelmének helyt adott, és kötelezte a felperest, "hogy legkésőbb 3 napon belül állítsa helyre az eredeti birtokállapotot, szüntesse meg a birtoklás zavarását". A hatóság felhívta a kötelezett figyelmét, hogy amennyiben kötelezettségét nem teljesíti, "a végrehajtást kényszerítő intézkedéssel" biztosítja.

A felperes keresetet terjesztett elő a határozat megváltoztatása, így az alperes birtokvédelmi kérelmének elutasítása és a felperesi birtokvédelmi kérelemnek való helyt adás iránt.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte alperest, hogy a perbeli ingatlant "- a leltárban feltüntetett berendezési és felszerelési tárgyakkal együtt -" bocsássa a felperes kizárólagos birtokába és használatába. Az ítéletet előzetesen végrehajthatónak nyilvánította.

Az elsőfokú ítélet indokolása szerint "az alperes kérelmének tartalmát összevetve... a Ptk. 188. §-ának (1) bekezdésével, nyilvánvaló, hogy az alperes kérelme nem birtokvitával kapcsolatos..., így e vonatkozásban a jegyző, illetve a nevében eljáró osztály hatáskörének hiányában járt el". Döntésével az alperes birtokháborítás megszüntetése iránti kérelmét el kellett volna utasítania, mivel nem birtoksértő magatartás a felperes részéről az, hogy a bérleményt nem adta vissza.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint az, hogy az alperes a jogszabálysértő hatósági határozat alapján került birtokba, birtoksértésnek minősül, amellyel szemben a felperes birtokvédelemre jogosult [Ptk. 188. § (1) bekezdés]. A bíróság további érvelése szerint "a jogszabálysértő hatósági határozat alapján szerzett birtok lényegében így tilos önhatalomnak minősül", ezért nem illeti meg a felperessel szemben birtokvédelem; nem jöhet számításba jogcím alapján való birtoklás kérdése sem, vagyis az, hogy a felperes bérleti jogviszonya megszűnt. A bíróság megítélése szerint: "A jogcím alapján való birtokvita elbírálása csak... akkor jöhetett volna számításba, ha a hatósági jogszabálysértő határozatának ilyen módon nem szerez érvényt."

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

A másodfokú bíróság egyetértett az elsőfokú bíróság által megállapított tényállással és az abból levont jogi következtetésekkel. Az alperes fellebbezése kapcsán kiemelte, hogy "a jelen esetben a birtoklás jogcíme a Ptké. 64. §-a alapján a bérleti szerződés ténye". A bíróság álláspontja szerint: "Önmagában az, hogy a bérleti szerződés megszűnésére az alperes hivatkozik, a birtokláshoz való jogosultságot nem érinti, a jelenleg hatályos jogi szabályozás szerint a bérbeadónak végrehajtási eljárást kell kezdeményeznie a bérlővel szemben, melynek megtörténtéig a bérlőt illeti a birtokvédelem".

A jogerős ítélet ellen az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben az ítéletek hatályon kívül helyezését és a felperes keresetének elutasítását, másodlagos kérelmében az ítéletek hatályon kívül helyezését és a bíróság új eljárásra utasítását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!