32006R0199[1]
A Bizottság 199/2006/EK rendelete ( 2006. február 3. ) az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok legmagasabb értékének meghatározásáról szóló 466/2001/EK rendeletnek a dioxinok és a dioxinjellegű PCB-k tekintetében történő módosításáról
A BIZOTTSÁG 199/2006/EK RENDELETE
(2006. február 3.)
az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok legmagasabb értékének meghatározásáról szóló 466/2001/EK rendeletnek a dioxinok és a dioxinjellegű PCB-k tekintetében történő módosításáról
(EGT vonatkozású szöveg)
AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,
tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,
tekintettel az élelmiszerekben előforduló szennyező anyagok ellenőrzésére vonatkozó közösségi eljárások megállapításáról szóló, 1993. február 8-i 315/98/EGK tanácsi rendeletre (1), és különösen annak 2. cikke (3) bekezdésére,
mivel:
(1) A 466/2001/EK bizottsági rendelet (2) meghatározza az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok legmagasabb értékeit.
(2) Az e rendeletben említett "dioxinok" kifejezés egy 75 poliklórozott dibenzo-p-dioxin (PCDD) és 135 poliklórozott dibenzofurán (PCDF) kongenerből álló csoportra utal, amelyek közül 17 jelent toxikológiai veszélyt. A poliklórozott bifenilek (PCB-k) egy 209 különböző kongenerből álló csoport, amely toxikológiai jellemzői alapján két alcsoportra osztható: néhányuk a dioxinokhoz hasonló toxikológiai jellemzőket mutat, és ezért ezeket gyakran nevezik "dioxinjellegű PCB"-knek. A többségük nem mutat dioxinjellegű toxicitást, hanem ettől eltérő toxikológiai profillal rendelkezik.
(3) A dioxinok és dioxinjellegű PCB-k minden kongenere különböző szintű toxicitást mutat. Ahhoz, hogy ezeknek a különböző vegyületeknek a toxicitása összegezhető legyen, a kockázatbecslés és a szabályozási ellenőrzés előmozdítása érdekében bevezették a toxicitási egyenérték-tényező (TEF) fogalmát. Ez azt jelenti, hogy minden egyes toxikológiai veszélyt jelentő dioxin- és dioxinjellegű PCB-vegyületre vonatkozó vizsgálati eredmény egyetlen számszerűsíthető egységben fejezhető ki: "a TCDD toxicitási egyenértékben" (TEQ).
(4) 2001. május 30-án az élelmiszerügyi tudományos bizottság (ÉTB) elfogadta az élelmiszerekben található dioxinok és dioxinjellegű PCB-k kockázatbecsléséről szóló véleményt, amely napra késszé teszi az erről a témáról szóló 2000. november 22-i véleményt olyan új tudományos információk alapján, amelyek ez utóbbi elfogadása óta váltak ismertté (3). Az ÉTB a dioxinok és dioxinjellegű PCB-k megengedhető heti bevitelét (TWI - tolerable weekly intake) 14 pg WHO-TEQ/testsúlykilogramm értékben rögzítette. Az expozíciós becslések azt mutatják, hogy a Közösség lakosságának jelentős hányadánál az élelmiszerekkel történő bevitel meghaladja a megengedhető szintet. Néhány országban a lakosság egyes csoportjai sajátos táplálkozási szokásaik miatt nagyobb kockázatnak is ki lehetnek téve.
(5) Toxikológiai szempontból bármilyen meghatározott határértéknek mind a dioxinokra, mind a dioxinjellegű PCB-kre vonatkoznia kell, de 2001-ben, a dioxinjellegű PCB-k elterjedtségéről akkor rendelkezésre álló nagyon korlátozott adatok miatt a legmagasabb értékeket csak a dioxionokra vonatkozóan állapították meg, és a dioxinjellegű PCB-kre nem. Azóta azonban a dioxinjellegű PCB-k előfordulásáról több adat vált ismertté.
(6) A 466/2001/EK rendelet szerint a Bizottságnak felül kellett vizsgálnia a dioxinokra vonatkozó előírásokat a dioxionok és a dioxinjellegű PCB-k előfordulásával kapcsolatos új adatok fényében, különösen a meghatározandó határértékeknek a dioxinjellegű PCB-kre való kiterjesztésével kapcsolatban.
(7) Az élelmiszer- és takarmány-előállítási láncban szereplő összes vállalkozónak továbbra is meg kell tennie minden lehetséges erőfeszítést és szükséges lépést az élelmiszerben és takarmányban előforduló dioxinok és PCB-k korlátozására. Ennek megfelelően a 466/2001/EK rendelet előírja, hogy az alkalmazandó legmagasabb értékeket legkésőbb 2006. december 31-ig további felülvizsgálatnak kell alávetni, a legmagasabb értékek jelentős csökkentése és esetleg más élelmiszerekre vonatkozó legmagasabb értékek megállapítása céljából. Ahhoz, hogy rendelkezésre álljon a jelentősen alacsonyabb értékek megállapításához elegendő megfigyelési adat megszerzéséhez szükséges idő, ezt a határidőt meg kell hosszabbítani.
(8) Javaslatot tettek arra, hogy megállapítsák a dioxinok és dioxinjellegű PCB-k összegének az Egészségügyi Világszervezet (WHO) toxicitási egyenértékében kifejezett legmagasabb értékét, WHO-TEF-eket használva, mivel toxikológiai szempontból ez a legmegfelelőbb megközelítés. A zökkenőmentes átállás biztosítása érdekében a dioxinok és dioxinjellegű PCB-k összegére vonatkozóan újonnan meghatározott értékek mellett egy átmeneti időszakban a dioxinok meglévő határértéke is érvényben marad. Az I. melléklet 5. szakaszában megjelölt élelmiszereknek ez alatt az idő alatt meg kell felelniük a dioxinok legmagasabb értékeinek, valamint a dioxinok és a dioxinjellegű PCB-k összegére vonatkozó legmagasabb értékeknek is. 2008. december 31-ig megvizsgálják a dioxinokra vonatkozó különálló legmagasabb érték megszüntetésének lehetőségét.
(9) A Közösség egészében való harmonizált végrehajtás biztosítása érdekében nagyon fontos, hogy a vizsgálati eredményekről egységes módon tegyenek jelentést és azokat egységesen értelmezzék. Az élelmiszerek dioxintartalmának hatósági ellenőrzésére és a dioxinszerű PCB-k meghatározására szolgáló mintavételi és vizsgálati módszerek megállapításáról szóló, 2002. július 26-i, 2002/69/EK bizottsági irányelv (4) előírja, hogy egy tétel nem felel meg a megállapított legmagasabb értéknek, ha a párhuzamos méréssel megerősített és legalább két különálló mérés átlagaként kiszámított vizsgálati eredmény a mérési bizonytalanságot figyelembe véve, kétséget kizáróan meghaladja a legmagasabb értéket. A kibővített bizonytalanság becslésére különböző lehetőségek léteznek (5).
(10) Ahhoz, hogy elősegítsenek egy, az élelmiszerekben és takarmányokban előforduló dioxinok és dioxinjellegű PCB-k csökkentését célzó, proaktív megközelítést, az élelmiszerekben és takarmányokban jelenlévő dioxinok, furánok és PCB-k csökkentéséről szóló, 2002. március 4-i 2002/201/EK bizottsági ajánlásban (6) megállapították a beavatkozási szinteket. Ezek a beavatkozási szintek eszközként szolgálnak az illetékes hatóságok és a vállalkozók számára, amellyel kiemelhetik azokat az eseteket, amelyekben indokolt a szennyeződés forrásának azonosítása, illetve a szennyeződés csökkentését vagy megszüntetését szolgáló intézkedések meghozatala. Mivel a dioxinok és dioxinjellegű PCB-k forrásai különböznek egymástól, külön beavatkozási szinteket kell meghatározni egyrészről a dioxinokra, másrészről pedig a dioxinjellegű PCB-kre vonatkozóan. A 2002/201/EK ajánlás ezért ennek megfelelően módosításra kerül.
(11) Finnországnak és Svédországnak eltéréseket engedélyeztek a balti-tengeri régióból származó és ezen a területen fogyasztásra szánt, a 466/2001/EK rendelet I. mellékletének 5. szakasza 5.2. pontjában meghatározott dioxinszinteknél magasabb szinteket mutató halak forgalomba hozatalára. Ezek a tagállamok teljesítették a fogyasztók étrendi ajánlásokról való tájékoztatására vonatkozó feltételeket. A balti-tengeri régióból származó halakban található dioxinszintek ellenőrzésének eredményét minden évben közölték a Bizottsággal, és jelentést tettek a balti-tengeri régióból eredő emberi dioxinexpozíció csökkentésére hozott intézkedésekről.
(12) A Finnország és Svédország által a dioxinok és dioxinjellegű PCB-k szintjének megfigyelése során mért eredmények alapján meg kell hosszabbítani az átmeneti időszakot, amely alatt az e tagállamoknak engedélyezett eltérések érvényesek, de az eltéréseket bizonyos halfajtákra kell korlátozni. Ezen eltérések a 466/2001/EK rendelet I. mellékletének 5. szakasza 5.2. pontja alatt meghatározott legmagasabb dioxin-határértékekre, valamint a dioxinok és dioxinjellegű PCB-k összegének legmagasabb értékére alkalmazhatóak.
(13) A fogyasztók védelmének biztosítása érdekében fontos és szükséges csökkenteni az élelmiszerfogyasztásból eredő emberi dioxin- és dioxinjellegű PCB-expozíciót. Mivel az élelmiszer szennyezettsége közvetlenül összefügg a takarmány szennyezettségével, egységes megközelítést kell elfogadni a dioxin és a dioxinjellegű PCB előfordulásának csökkentésére az élelmiszerlánc minden szakaszában, azaz a takarmány-alapanyagoktól az élelmiszertermelés céljára tenyésztett állatokon keresztül az emberekig. Előrelátóan közelítik meg a kérdést, hogy a takarmányban és az élelmiszerben aktívan csökkentsék a dioxinokat és dioxinjellegű PCB-ket, következésképpen meghatározott időszakon belül felül kell vizsgálni az alkalmazandó legmagasabb értékeket alacsonyabb értékek megállapítása céljából. Ezért legkésőbb 2008. december 31-ig megvizsgálják a dioxinok és dioxinjellegű PCB-k összegére vonatkozó legmagasabb értékek jelentős csökkentésének lehetőségét.
(14) A vállalkozóknak erőfeszítéseket kell tenniük kapacitásuk hatékony növelésére a dioxinok, furánok és dioxinjellegű PCB-k tengeri olajból való eltávolítása érdekében. A jelentősen alacsonyabb érték, amelyet 2008. december 31-ig fontolóra vesznek, a leghatékonyabb szennyeződésmentesítési eljárás technikai lehetőségein alapszik.
(15) Az egyéb élelmiszerek legmagasabb értékeinek 2008. december 31-ig történő megállapításakor különös figyelmet fordítanak a csecsemők és kisgyermekek élelmiszerére vonatkozó legmagasabb dioxin- és dioxinjellegű PCB-határértékek meghatározott alacsonyabb szinten való megállapításának szükségességére, a 2005-ös, 2006-os és 2007-es, a csecsemők és kisgyermekek élelmiszerében található dioxinok és dioxinjellegű PCB-k nyomon követését szolgáló programok során szerzett megfigyelési adatok fényében.
(16) Ezért a 466/2001/EK rendeletet ennek megfelelően módosítani kell.
(17) Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság véleményével,
ELFOGADTA EZT A RENDELETET:
1. cikk
A 466/2001/EK rendelet a következőképpen módosul:
1. Az 1. cikk a következőképpen módosul:
a) Az (1a) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:
"(1a) Az (1) bekezdéstől eltérve, Finnország és Svédország számára a 2011. december 31-ig terjedő átmeneti időszak alatt engedélyezik az I. melléklet 5. szakaszának 5.2. pontja alatt meghatározott dioxinra és/vagy a dioxinok és dioxinjellegű PCB-k összegére vonatkozó határértékeknél magasabb értékeket mutató, a balti-tengeri régióból származó és a területükön fogyasztásra szánt lazac (Salmo salar), hering (Clupea harengus), folyami ingola (Lampetra fluviatilis), tengeri pisztráng (Salmo trutta), szaiblingfajok (Salvelinus spp.), és törpe maréna ikra (Coregonus albula) forgalmazását, feltéve, hogy rendelkeznek egy olyan rendszerrel, amely biztosítja, hogy a fogyasztókat teljes mértékben tájékoztatják arról, hogy a lehetséges egészségügyi kockázatok elkerülése érdekében a lakosság megnevezett veszélyeztetett csoportjainak ajánlott az étrendjükben e balti-tengeri régióból származó halfajok fogyasztását korlátozni.
Minden évben március 31-ig Finnország és Svédország közli a Bizottsággal az előző évben az ellenőrzés eredményeként a balti-tengeri régióból származó halakban mért dioxin- és dioxinjellegű PCB-szinteket és jelentést tesz a balti-tengeri régióból származó halakból eredő emberi dioxin- és dioxinjellegű PCB-expozíció csökkentésére hozott intézkedésekről. Finnország és Svédország továbbra is végrehajtja a szükséges intézkedéseket annak biztosítására, hogy az I. melléklet 5. szakasza 5.2. pontjának nem megfelelő halakat és haltermékeket ne forgalmazzák más tagállamokban."
b) A (2) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:
"(2) Az I. mellékletben meghatározott legmagasabb értékek az érintett élelmiszerek élelmezésre alkalmas részére alkalmazandóak, kivéve ha ezt a szóban forgó mellékletben másképp határozták meg."
2. A (4a) bekezdés helyébe a következő szöveg lép "4a. cikk Tekintettel az I. melléklet 5. szakaszában említett termékekben található dioxinokra, és a dioxinok és dioxinjellegű PCB-k összegére, tilos:
a) a legmagasabb értékeknek megfelelő termékeket olyan termékekkel összekeverni, amelyek meghaladják a legmagasabb értékeket;
b) a legmagasabb értékeknek nem megfelelő termékeket más élelmiszerek előállításánál összetevőként felhasználni."
3. Az 5. cikk (3) bekezdését el kell hagyni.
4. Az I. melléklet e rendelet mellékletének megfelelően módosul.
2. cikk
Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.
Ezt a rendeletet 2006. november 4-től kell alkalmazni.
A dioxinok és dioxinjellegű PCB-k összegére vonatkozó legmagasabb értékek tekintetében e rendelet nem alkalmazandó az olyan termékekre, amelyeket az alkalmazandó rendelkezéseknek megfelelően 2006. november 4. előtt hoztak forgalomba. Az élelmiszeripari vállalkozót terheli annak bizonyítása, hogy a termékeket mikor hozták forgalomba.
Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.
Kelt Brüsszelben, 2006. február 3-án.
a Bizottság részéről
Markos KYPRIANOU
a Bizottság tagja
(1) HL L 37., 1993.2.13., 1. o. Az 1882/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (HL L 284., 2003.10.31., 1. o.) módosított rendelet.
(2) HL L 77., 2001.3.16., 1. o. A legutóbb az 1822/2005/EK rendelettel (HL L 293., 2005.11.9., 11. o.) módosított rendelet.
(3) Az élelmiszerügyi tudományos bizottság véleménye az élelmiszerekben található dioxinok és dioxinjellegű PCB-k kockázatbecsléséről, amelyet 2001. május 30-án fogadtak el - és amelyet az ÉTB 2000. november 22-én elfogadott véleménye óta ismertté vált új tudományos információk alapján tettek naprakésszé (http://europa.eu.int/comm/food/fs/sc/scf/out90_en.pdf).
(4) HL L 209., 2002.8.6., 5. o. A 2004/44/EK bizottsági irányelvvel (HL L 113., 2004.4.20., 17. o.) módosított irányelv.
(5) A kibővített bizonytalanság becslésének és a mérési bizonytalanság számszerűsítésének különböző módjaira vonatkozó információ megtalálható a "Jelentés a vizsgálati eredmények, a mérési bizonytalanság, a visszanyerési tényezők és az EU élelmiszerre és takarmányra vonatkozó jogszabályainak kapcsolatáról" című jelentésben - http://europa.eu.int/comm/food/food/chemicalsafety/contaminants/report-sampling_analysis_2004_en.pdf
(6) HL L 67., 2002.3.9., 69. o.
MELLÉKLET
Az I. melléklet 5. szakasza helyébe a következő szöveg lép:
"5. szakasz. Dioxinok (poliklórozott dibenzo-para-dioxinok (PCDD-k) és poliklórozott dibenzofuránok (PCDF-k) összege, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) toxicitási egyenértékében, WHO-TEF-ek használatával (toxicitási egyenérték tényezők, 1997) kifejezve, valamint a dioxinok és dioxinjellegű PCB-k (poliklórozott dibenzo-para-dioxinok (PCDD-k), poliklórozott dibenzo-furánok (PCDF-k) és poliklórozott bifenilek (PCB-k) összege, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) toxicitási egyenértékében, WHO-TEF-ek használatával (toxicitási egyenérték tényező, 1997 (1)) kifejezve)
SZÖVEG HIÁNYZIK |
(1) Az Egészségügyi Világszervezet 1997. június 15-18-án Svédországban, Stockholmban tartott ülésén hozott következtetései alapján az emberi kockázatbecsléshez használt WHO TEF-ek (Van den Berg et al., (1998) Toxic Equivalency Factors (TEFs) for PCBs, PCDDs, PCDFs for Humans and for Wildlife. Environmental Health Perspectives, 106(12), 775).
(2) Koncentráció felső határa: A koncentráció felső határának kiszámítása azon a feltételezésen alapul, hogy a különböző kongenerek minden, a számszerűsítés határértéke alatti értéke egyenlő a számszerűsítési határértékkel.
(3) Szarvasmarhafélék, juh, sertés, baromfi és tenyésztett vad húsa a 853/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (HL L 139., 2004.4.30., helyesbített változat HL L 226., 2004.6.25., 22. o.) I. mellékletének meghatározása szerint, kivéve az azon mellékletben meghatározott élelmezési célra alkalmas vágási melléktermékeket.
(4) A legmagasabb értékek nem alkalmazandók az 1 %-nál kevesebb zsírt tartalmazó élelmiszerekre.
(5) HL L 209., 2002.8.6., 5. o. A legutóbb a 2004/44/EK irányelvvel (HL L 113., 2004.4.20., 17. o.) módosított irányelv.
(6) A 104/2000/EK tanácsi rendelet (HL L 17., 2000.1.21., 22. o. A 2003-as csatlakozási okmánnyal módosított rendelet) 1. cikkében szereplő lista a), b), c), e) és f) kategóriái alatt meghatározott halak színhúsa és halászati termékek. A legmagasabb értéket alkalmazni kell a rákfélékre, kivéve a tarisznyarák barna húsát és a homár és hasonló nagyméretű rákfélék (Nephropidae és Palinuridae) fej és tor húsát, illetve a zsigerek nélküli lábasfejűeket.
(7) Amennyiben a halat egészben szándékozzák elfogyasztani, a legmagasabb értéket az egész halra kell alkalmazni.
(8) Tej (a 853/2004/EK rendelet I. mellékletében meghatározott nyerstej, tejalapú termékek előállításához használt tej és hőkezelt tej).
(9) A 853/2004/EK rendelet I. mellékletében meghatározott tyúktojás és tojástermékek."
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32006R0199 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32006R0199&locale=hu