Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2014.7.206 I. Az életveszélyt okozó testi sértés bűntettének és az azzal egy eljárásban elbírált vétségének a halmazati büntetési tételkeret nagyságában megmutatkozó magasabb fokú társadalomra veszélyessége önmagában nem indokolja a már húsz hónapja e kényszerintézkedés hatálya alatt álló fiatal felnőtt terhelt előzetes letartóztatásának szökés-elrejtőzés veszélye címén való fenntartását, főként, ha családi, megélhetési körülményei rendezettek. Nem elégséges indok a bűnismétlés veszélyében rejlő előzetes letartóztatási ok megállapításához az sem, hogy a terhelt ellen több évvel korábban rongálás vétsége miatt a vádemelést elhalasztották [Be. 129. § (2) bek. b), d) pont; 1978. évi IV. tv. 170. § (6) bek.].

II. Az előzetes letartóztatás indokoltságának időszakos felülvizsgálata során behatóan vizsgálni kell, hogy az előzetes letartóztatással elérni kívánt célok enyhébb személyi szabadságot korlátozó kényszerintézkedéssel (lakhelyelhagyási tilalommal, házi őrizettel) elérhetők-e [Be. 132. §, 137. §, 138. §].

[1] A 2012. augusztus 8. napjától előzetes fogvatartásban lévő vádlottal szemben testi sértés bűntette [1978. évi IV. tv. 170. § (1) és (6) bek. I. fordulata], garázdaság vétsége [1978. évi IV. tv. 271. § (1) bek.] és testi sértés vétsége [1978. évi IV. tv. 170. § (1) bek.] miatt a törvényszéken folyik büntetőeljárás.

[2] Az illetékes ítélőtábla a 2014. február 28-án kelt végzésével a vádlott előzetes letartóztatásának indokoltságát a Be. 132. § (1) bekezdés b) pontja szerint eljárva felülvizsgálta, és azt a Be. 129. § (2) bekezdés b) és d) pontjában írt okokból továbbra is fenntartotta.

[3] Döntését részint arra alapozta, hogy az életveszélyt okozó testi sértés bűntettének kiemelkedő tárgyi súlyára, magas büntetési tételére, valamint az iratok között rendelkezésre álló pszichológus-szakértői véleményre tekintettel - amely szerint a vádlott családi kötődése "alacsony hőfokú" - fennáll a szökés, elrejtőzés veszélye. Emellett utalt arra is, hogy a vádlott munkahellyel, jövedelemmel nem rendelkezik.

[4] A bűnismétlés veszélye pedig az ítélőtábla álláspontja szerint azért áll fenn, mert a vádlottal szemben korábban - 2009-ben - az ügyészség rongálás vétsége miatt a vádemelést elhalasztotta.

[5] A végzés ellen a vádlott a kézbesítési íven jelentett be fellebbezést.

[6] A Legfőbb Ügyészség a fellebbezést alaptalannak tartva a végzés helybenhagyását indítványozta.

[7] A fellebbezés alapos.

[8] A Kúria álláspontja szerint a vádlottal szemben az előzetes letartóztatásnak sem a Be. 129. §-ának (2) bekezdés b) pontjában, sem a d) pontjában írt feltétele a továbbiakban már nem áll fenn.

[9] Az előzetes letartóztatás fenntartásának azon okból, amely szerint a vádlott szökésétől, elrejtőzésétől kell tartani, konkrét tényeken kell nyugodnia. Az ítélőtábla végzése azonban - a vád tárgyává tett személy elleni bűncselekmény büntetési tételében megnyilvánuló absztrakt veszélyen túlmenően - nem tartalmaz olyan tényt, amelyből a fenti előzetes letartóztatási ok fennállására megalapozottan lehetne következtetni.

[10] Az előzetes letartóztatás szükségességét mindig a Be. szerinti különös okok és a konkrét ügy speciális jellemzőinek egybevetésével kell vizsgálni.

[11] A bűncselekmény - büntetési tételben kifejeződő - tárgyi súlya önmagában az előzetes letartóztatásban töltött idő tartamához hasonlóan nem elegendő érv, csupán egy szempont (BH 2007.403.).

[12] Az ügyben nem szerepel olyan adat, amely szerint a vádlott elfogását megelőzően megkísérelt a hatóság elől megszökni, elrejtőzni. Bár munkahelye, jövedelme letartóztatása előtt nem volt, de családi háttere a felterjesztett résziratokból megállapíthatóan viszonylag rendezett, és megélhetését a szülei biztosították.

[13] Ezekből a körülményekből így nem lehet arra megalapozottan következtetni, hogy jelenléte az eljárási cselekményeknél csak előzetes letartóztatással biztosítható.

[14] A bűnismétlés veszélyére sem vonható le megalapozott következtetés csupán abból a tényből, hogy a vád tárgyává tett cselekmények elkövetését megelőzően a vádlottal szemben társtettesként elkövetett rongálás vétsége miatt az ügyészség a vádemelést egyszer már elhalasztotta.

[15] Nem tekinthető a nyomozás során előterjesztett pszichológus-szakértői véleményben szereplő megállapítás sem olyannak, ami akár a szökés, elrejtőzés, akár a bűnismétlés veszélyét alátámasztaná.

[16] Kétségtelen, hogy a vád tárgyát képező életveszélyt okozó testi sértés bűntettét a törvény két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel rendeli büntetni, így a halmazati büntetés szabályaira is tekintettel a kiszabható szabadságvesztés felső határa jelentős. Azonban a fiatal felnőttnek minősülő és immár húsz hónapja előzetes fogvatartásban lévő vádlottal szemben önmagában ez a körülmény a terhelt személyi, családi körülményeire is figyelemmel nem indokolja a legsúlyosabb kényszerintézkedés további fenntartását. Az elérni kívánt cél - a vádlott jelenléte az eljárási cselekményeknél - enyhébb kényszerintézkedéssel, lakhelyelhagyási tilalommal is biztosítható.

[17] Ezért a Kúria a Be. 372. §-ának (1) bekezdése alapján - a Be. 384. §-a szerinti tanácsülésen eljárva - az ítélőtábla fellebbezéssel támadott végzését megváltoztatta, a vádlott előzetes letartóztatását megszüntette, és a szabadlábra helyezés mellett vele szemben a Be. 137. §-ának (1) és (2) bekezdése alapján lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el.

[18] A Be. 137. §-ának (5) bekezdés II. fordulata alapján az eljárás jelenlegi szakaszában a lakhelyelhagyási tilalom az elsőfokú bíróság ügydöntő határozatának kihirdetéséig tart.

[19] A felhívott törvényhely (1) bekezdése alapján a Kúria a kényszerintézkedéssel érintett területként a terhelt lakóhelyét jelölte meg. A vádlott ennek területét engedély nélkül nem hagyhatja el, tartózkodási helyét, illetve lakóhelyét nem változtathatja meg, és a Kúria a Be. 137. §-ának (3) bekezdése alapján a vád tárgyává tett bűncselekmény jellegére figyelemmel előírta azt is, hogy a vádlott minden héten köteles jelentkezni a lakóhelye szerint illetékes rendőrkapitányságon.

(Kúria Bpkf. I. 447/2014.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria Budapesten, a 2014. év április hó 3. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!