Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1979.11.391 Családi ház teljes felépítését "órabér" ellenében elvállaló kontár vállalkozó és az építtető között munkaviszony akkor sem jön létre, ha az építtető a társadalom biztosítási bejelentésre is kötelezettséget vállalt és ennek eleget tett [Mt. 22. §]

A peres felek 1975. őszén szóban megállapodtak, hogy a kőműves szakmunkás, de iparengedéllyel nem rendelkező alperes egy segédmunkással lebontja a felperesek házasingatlana egy részét, a két helyiségből álló belvizei épületet. Az alperes ezt a feladatot 1975. november végéig végrehajtotta és a felperesektől előlegként 1975. november 4-én 5000 forintot kapott.

Ezt követően a peres felek szóban abban állapodtak meg, hogy az alperes segédmunkás közreműködésével családi házat épít a felperesnek az általuk adott építési anyagból Ny. I. műszaki ellenőr irányítása mellett, 15 forintos szakmunkás és 13 forintos segédmunkás órabérrel.

A felperesek vállalták, hogy az alperest és az általa foglalkoztatott munkásokat a társadalombiztosítási szervhez bejelentik és munkabérük után a társadalombiztosítási járulékot kifizetik. Ezt a megállapodást a felek 1976 február 23-án írásba foglalták. Eszerint az alperes vállalta a családi ház építésének összes kőműves-, szigetelő-, burkoló-, beton-, vasbeton-, ács-, tetőfedő, föld-és tereprendezési munkáit, míg a felperesek azt, hogy a kőműves részére 15 a segédmunkás részére 13 forintos órabért fizetnek minden pénteken. Ha pedig a családi ház a kitűzött határidőre - 1976. október 15-ére - elkészül, a felperesek jutalmat is kilátásba helyeztek. Az alperes a vállalt határidőre a munkálatokkal nem készült el, a munkát abbahagyta és azt tovább nem is folytatta.

A felperesek az alperes részére 60 100 forint bért és 5565 forint társadalombiztosítási járulékot fizettek ki. 1977. augusztus 25-én G. L. tervezővel felmérették a családi házukon végzett munkát, aki azt állapította meg, hogy az alperest és a segédmunkást csak 28 384 forint illette volna meg.

Ezt követően a felperesek a keresetükben kérték, hogy a járásbíróság kötelezze az alperest 35 000 forint alaptalanul felvett munkabér visszafizetésére

A járásbíróság az ítéletével a keresetnek részben helyt adott és kötelezte az alperest, hogy a felpereseknek 15 nap alatt 11 060 forintot fizessen vissza

A járásbíróság a döntését arra alapította, hogy a peres felek között nem vállalkozási szerződés jött létre. A felperesek az alperest és a segédmunkást kivitelezésre alkalmazták. A perben kirendelt szakértő véleménye szerint az alperest az építkezésért 41 060 forint, a bontásért pedig 8000 forint, összesei 49 060 forint illette meg, így a peres felek között létrejött szerződés 49 06( forint erejéig volt érvényes, az ezt meghaladó összeget az alperes köteles meg fizetni.

A peres felek fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság a végzésével a pert megszüntette, az első fokú bíróság ítéletét teljes egészében hatályon kívül helyezte és elrendelte az iratoknak a járási közös munkaügyi döntőbizottsághoz való áttételét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!