Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

ÍH 2006.135 CSTV. 40. § SZERINTI PERINDÍTÁSRA IRÁNYADÓ SZABÁLYOK - JOGVESZTŐ ÉS ELÉVÜLÉSI ANYAGI JOGI HATÁRIDŐ - KERESETLEVÉL IDÉZÉS KIBOCSÁTÁSA NÉLKÜLI ELUTASÍTÁSA

I. A 2004. évi XXVII. törvény 53. §-ának rendelkezése nem alkalmazható, ha a Cstv. 40. §-a alapján indított perben a keresetlevél ugyan 2004. május 1-je után érkezett az elsőfokú bíróságra, viszont a felszámolási eljárás lefolytatása iránti kérelem elsőfokú bíróságra érkezése ezen időpont előtti [1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 40. §; 2004. évi XXVII. törvény 53. §, 73. §].

II. A Cstv. 40. § (1) és (4) bekezdésében megjelölt határidő elmulasztása esetén nincs helye a keresetlevél idézés kibocsátása nélküli elutasításának [4/2003. Polgári jogegységi határozat; Cstv. 40. § (1)-(2) bekezdés].

III. A Cstv. 40. §-ának (4) bekezdésében meghatározott 15 napos határidő azon hitelező keresetindítására vonatkozik, aki a felszámoló értesítéséből szerez tudomást az (1) bekezdés a) vagy b) pontjai szerinti jogügyletről, s nem alkalmazható olyan hitelező esetében, aki már a felszámoló értesítését megelőzően is tudott erről.

Az elsőfokú bíróság 8. sorszámú végzésével a keresetlevelet a Pp. 130. § (1) bekezdés h) pontja alapján idézés kibocsátása nélkül elutasította.

Végzése indokolásában megállapította, hogy a felperes a 2005. július 21. napján előterjesztett keresetlevelében eredetileg az alperesek között létrejött opciós, valamint jelzálogszerződés Ptk. 227. § (2) bekezdése szerinti semmisségének [234. § (1) bekezdés], illetve a Cstv. 40. § (1) bekezdés a), b) és c) pontja szerinti, a hitelezőkkel szembeni hatálytalanságának, továbbá annak megállapítását kérte, hogy a II. rendű alperes jogellenesen emelt le a felperes bankszámlájáról 139 136 614 forintot, illetve, hogy a II. rendű alperes által "bejelentett beszámítás érvénytelen volt", s kérte a II. rendű alperest ezen összeg visszafizetésére kötelezni a Cstv. 38. §-ának (3) bekezdése értelmében.

Rögzítette: a felperes kereseti kérelmét 2005. szeptember 22-én akként módosította, hogy keresetét csak a Cstv. 40. § (1) bekezdésére alapított hatálytalanság megállapítása vonatkozásában tartotta fenn.

Az elsőfokú bíróság jogi álláspontja szerint a Cstv. 40. §-ának (1) bekezdése alapján a tudomásszerzéstől számított 90 napon, de legfeljebb a felszámolást elrendelő végzés közzétételének időpontjától számított 180 napon belül lehet az a), b) és c) pontokban meghatározott szerződéseket vagy jognyilatkozatokat megtámadni, s a felszámolás elrendelésének közzétételéhez (2004. november 11.) képest a keresetindításra nyitva álló 180 napos határidő 2005. május 10. napján eltelt; ehhez képest a felperes keresetét 2005. július 21-én, elkésetten terjesztette elő, ezért annak idézés kibocsátása nélküli elutasítása volt indokolt.

A felperes fellebbezése az elsőfokú bíróság végzésének hatályon kívül helyezésére és az elsőfokú bíróság per tárgyalására, valamint az I. rendű alperes perköltség viselése kötelezésére irányult.

Fellebbezésének indokolása szerint, mivel a felszámoló csak 2005. július 6-án közölte a felperessel, hogy a szóban forgó opciós szerződést a Cstv. 40. §-ába ütköző ügyletnek tartja és azt megtámadta, a Cstv. 40. §-ában írt keresetindítási határidő a felperes számára "ismételten megnyílt", ezért a keresetlevél benyújtására határidőben került sor. Arra is hivatkozott, hogy a Cstv. 40. §-ának (5) bekezdésében meghatározott keresetindítási határidőt megtartotta, s hogy az elsőfokú bíróság e törvényhelyre való hivatkozását jogszabálysértően hagyta figyelmen kívül, illetve annak mellőzését nem indokolta.

Az I. rendű alperes a fellebbezésre nem tett észrevételt.

A II. rendű alperes a fellebbezésre tett észrevételében az elsőfokú bíróság végzésének helybenhagyását kérte.

Fellebbezése indokolásában előadta: a felperest az I. rendű alperes 2004. szeptember 8-án tájékoztatta a 2004. augusztus 19-én megkötött opciós szerződésről, tovább az I. rendű alperes a keresetlevélre tett ellenkérelmében maga hivatkozott arra, hogy a 2005. február 18-án tartott hitelezői választmány alakuló ülésén maga a felperes adta át a szóban forgó szerződéseket a felszámoló részére; eszerint a felperes igazoltan, mindkét megtámadott szerződésről tudott. A felperes jogi képviselője útján 2005. március 7-én tájékoztatta a II. rendű alperest arról, hogy az opciós szerződést semmisnek tekinti, s hogy erre az akkor már folyamatban lévő eljárásokban is hivatkozni fog. Állította: nem felel meg a valóságnak, hogy a felperes a szóban forgó szerződésekről 2005. július 6-án szerzett tudomást. Jogi álláspontja szerint a Cstv. 40. §-ának (1) bekezdésében meghatározott 180 napos határidő jogvesztő határidőnek minősül, s hogy adott esetben nem alkalmazható a Cstv. 40. §-ának (5) bekezdésében foglalt szabály, mivel annak célja, hogy az a hitelező, aki nem bír tudomással valamely jogügyletről, a tudomásszerzéstől számított 15 napon belül támadhassa azt meg akkor is, ha időközben az (1) bekezdés szerinti határidő már lejárt. Utalt arra, hogy e határidő egyébként szubjektív jellegű határidő, mely a tudomásszerzéssel kezdődik, azonban a felperes már 2004. szeptember 8-án tudott az opciós szerződésről, illetve a 2005. február 18-ai választmányt alakító ülésnek éppen a felperes eljárása folytán tárgya volt e szerződések megtámadása, illetve a felperes 2005. március 7-én írásban is nyilatkozott arról, hogy az opciós szerződést semmisnek tartja, ebből következik, hogy a tudomásszerzéstől számított 15 napos határidőt is elmulasztotta a felperes.

A fellebbezés az alábbiak szerint alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!