A Pesti Központi Kerületi Bíróság Pk.500014/2009/9. számú határozata. [1952. évi III. törvény (Pp.) 206. §, 7/1988. (VIII. 1.) IM rendelet 8. §, 9. §] Bíró: Kozák Henriett
Kapcsolódó határozatok:
*Pesti Központi Kerületi Bíróság Pk.500014/2009/9.*, Fővárosi Törvényszék Pkf.635281/2009/4., Kúria Pfv.21601/2009/5. (BH 2010.5.123)
***********
Pesti Központi Kerületi Bíróság
Pk. 500.014/2009/9.
A Pesti Központi Kerületi Bíróság
Dr. Zettwitz Ügyvédi Iroda (1052. Budapest, Váci u. 18.) Dr. Zettwitz Gabriella ügyvéd által képviselt
kérelmező apa (Olaszország Anconai lakos)
Bérdi és Novák Ügyvédi Iroda (1132. Váci út 8. I. em. 24.) Dr. Bérdi Zsolt ügyvéd által képviselt
kérelmezett anya (szegedi lakos) kérelmezettel szemben
Gyermek jogellenes Magyarországra hozatala iránt indított eljárásban meghozta az alábbi
V é g z é s t :
A bíróság kötelezi a kérelmezettet, hogy a felek Olaszországban Senigalliaban született kk. gyermekét 2009.05.16. napjáig vigye vissza Olaszországba, a gyermek szokásos tartózkodási helyére, ennek elmulasztása esetén 2009.05.18-án 10:00 órakor adják át a kérelmezőnek vagy meghatalmazottjának a kérelmező jogi képviselője ügyvédi irodájának (Zettwitz Ügyvédi Iroda 1052 Budapest Váci u. 18.) hivatalos helyiségében.
A felek kk. gyermeke részére kirendelt ügygondnok ügyvéd ügygondnoki díját bruttó 12.000,- (tizenkettőezer) Ft-ban állapítja meg, amelyet az állam visel. a bíróság felhívja a Fővárosi Bíróság Gazdasági Hivatalát, hogy a végzés jogerőre emelkedését követően a fenti ügygondnoki díjat utalja ki az ügyvéd részére.
A bíróság kötelezi a kérelmezettet, hogy 15 napon belül fizessen meg bruttó 72.000,- (hetvenkettőezer) Ft perköltséget kérelmezőnek.
A végzés ellen a kihirdetéstől számított 15 napon belül fellebbezni lehet, amelyet ennél a bíróságnál kell 3 példányban a Fővárosi Bírósághoz címezve benyújtani.
I n d o k o l á s :
A peres felek élettársi kapcsolatban éltek Olaszországban, amely kapcsolatból Senigalliaban született kk. gyermekük. A felek kapcsolata különélésüktől kezdődően konfliktusokkal terhelt volt, közöttük a közös gyermek feletti szülői felügyeleti jog gyakorlása tárgyában számos eljárás volt folyamatban, amelynek során az olaszországi Marche-i Kiskorúak Bírósága Anconában, a 2004.08.05. napján kelt határozatával az anyának ítélte a kiskorú feletti felügyeletet, azzal, hogy amennyiben az anya elhagyná Anconát, a gyermek feletti szülői felügyelet az apát illetné a továbbiakban. Ezen túlmenően szabályozta az apa és a gyermek közötti kapcsolattartást, és a felek számára elrendelt mediáción való részvételt, továbbá elrendelte a felek szülői felügyeleti jogának gyakorlása feletti felügyeletét a Szociális Szolgálat által.
Az anya 2005. 11.24-én a fenti rendelkezések módosítását kérte, különösen azon részben, mely értelmében az anya Anconából való távozása esetén a kiskorút az apánál kell elhelyezni, továbbá az anya és a gyermek Magyarországra történő költözésére vonatkozó apai engedély szükségessége tekintetében. Az apa 2007.04.18-án benyújtott kérelmében a felek konfliktusokkal terhelt kapcsolatára hivatkozva a már elrendelt szülői felügyeleti intézkedések szigorítását kérte. A Marche-i Kiskorúak Bírósága Anconában, a 2007.11.27-én hozott határozatában a fentiek, továbbá a már elrendelt Szociális Szolgálat által végzett, a szülőkről és a kiskorúról készült felügyeleti jelentések alapján felek kk. gyermeke feletti együttes felügyeleti jogot rendelt el, a kiskorú anya lakásán történő elhelyezése mellett, továbbá szabályozta az apa és a gyermek közötti rendszeres és időszakos kapcsolattartást, az apát kötelezte gyermektartásdíj fizetésére, és elrendelte, hogy a Szociális Szolgálat rendelőjének munkatársai a kiskorúval félévente találkozzanak, ellenőrizzék a kiskorú helyzetét, arról írásban beszámolóval értesítsék a bíróságot, és tájékoztassák a kiskorú szüleit, a helyi rendőrséget, a Szociális Szolgálatot, a családsegítőt és az ügyészséget.
A gyermek napi kapcsolatban volt apai nagyszüleivel, akikkel igen sok időt töltött, és rendszeresen felügyeltek rá az anya munkaidejében, továbbá rendszeresen találkozott a kérelmezővel, aki a tartási kötelezettségének eleget tett, és többnyire élt a szabályozott kapcsolattartási jogával.
A kérelmezett 2008. júniusában a gyermekkel Magyarországra utazott. A kérelmezett ügyvédjén keresztül 2008. június 16-án kelt levelében a kérelmezőt arról tájékoztatta, hogy vakációra utazott Magyarországra a gyermekkel, amit a kérelmezett szüleinek kérelmező által is ismert otthonában töltenek el, egyben egyeztetést ajánlott fel a nyári apai kapcsolattartás pontos időpontja tárgyában, és kérte, hogy mérlegelje baby-sitter alkalmazását, mivel az apai nagyszülő azt nyilatkozta, hogy a jövőben nem tud a gyermekre vigyázni az anya munkaideje alatt.
A kérelmezett ezt követően a gyermeket Magyarországon az apa előzetes és utólagos hozzájárulása nélkül visszatartotta, és többszöri ígérete ellenére nem tért vissza Olaszországba, a szokásos tartózkodási helyükre, hanem a gyermeket Magyarországon, iskolába íratta be, az apa hozzájárulása nélkül a gyermeknek magyar anyakönyvről, és egyéb okiratokról gondoskodott.
2009.01.09-án kelt levelében arról tájékoztatta az apát, hogy visszatért Olaszországba, hogy lakást és munkát keressen, mivel ott kíván élni, ennek ellenére a gyermeket továbbra is Magyarországon tartotta. Az anya időközben Olaszországban lakást kapott, és az állam eltartási nyugdíjat irányozott elő részére a gyermek érdekében.
A gyermek Magyarországon való visszatartása miatt a Marche-i Kiskorúak Bírósága előtt Anconában mind az apa kérelmére, mind hivatalból eljárás indult a felek kiskorú gyermeke felett gyakorolt szülői felügyelet tárgyában, amelyek egyesítésre kerültek. Az anya a megszabott határidőben nem tért vissza a gyermekkel, ezért az olasz bíróság ezen eljárásban 2009.02.26-án kelt előzetesen végrehajtható határozatában az anya jogellenes gyermekelvitelére figyelemmel az anya szülői felügyeleti jogát a kk gyermek vonatkozásában felfüggesztették, a gyermeket az apánál helyezték el kizárólagos szülői felügyeleti jogot biztosítva a Szociális Szolgálat felügyelete mellett, akinek feladatául szabta, hogy a gyermek Olaszországba való visszatérése esetén azonnal gondoskodjon a gyermek és anya közötti kapcsolattartásról, és megszüntette az apa gyermektartásdíj fizetési kötelezettségét. Az Olasz Köztársaság magyarországi Nagykövetségének tiszteletbeli konzula 2009.03.10-én megkísérelte a gyermek átadása érdekében való közvetítést, és elmagyarázta az olasz határozat tartalmát a kérelmezett anyának, aki azonban a gyermek átadására nem volt hajlandó.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!