Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

62007CO0364[1]

A Bíróság (harmadik tanács) 2008. június 12-i végzése. Spyridon Vassilakis és társai kontra Dimos Kerkyraion. Előzetes döntéshozatal iránti kérelem: Monomeles Protodikeio Kerkyras - Görögország. Az eljárási szabályzat 104. cikke 3. §-ának első bekezdése - Szociálpolitika - Az 1999/70/EK irányelv - Határozott ideig tartó munkaviszonyról kötött keretmegállapodás - Közigazgatási szervvel kötött, egymást követő határozott idejű munkaszerződés - Az »egymást követő« szerződések és az ezek folyamatos megújítását alátámasztó »objektív okok« fogalma - A visszaélések megakadályozását célzó intézkedések - Szankciók - A jogviták és panaszok nemzeti szintű szabályozása - A jogszabállyal összhangban történő értelmezés kötelezettségének terjedelme. C-364/07. sz. ügy.

A Bíróság (harmadik tanács) 2008. június 12-i végzése - Vassilakis kontra Dimos Kerkyraion

(C-364/07. sz. ügy)

"Az eljárási szabályzat 104. cikke 3. §-ának első bekezdése − Szociálpolitika − Az 1999/70/EK irányelv − Határozott ideig tartó munkaviszonyról kötött keretmegállapodás − Közigazgatási szervvel kötött, egymást követő határozott idejű munkaszerződés − Az »egymást követő« szerződések és az ezek folyamatos megújítását alátámasztó »objektív okok« fogalma − A visszaélések megakadályozását célzó intézkedések − Szankciók − A jogviták és panaszok nemzeti szintű szabályozása − A jogszabállyal összhangban történő értelmezés kötelezettségének terjedelme"

1. Előzetes döntéshozatalra előterjesztett kérdések - A Bíróság hatásköre - Korlátok - Nyilvánvalóan nem releváns kérdések, valamint hasznos választ kizáró szövegösszefüggésben feltett, hipotetikus kérdések - Az alapügy tárgyával össze nem függő kérdések (EK 234. cikk) (vö. 42-44. pont)

2. Intézmények jogi aktusai - Irányelvek - A tagállamok általi végrehajtás - A nemzeti jogrendbe történő késedelmes átültetés - A vonatkozó rendelkezések közvetlen hatályának hiánya - A nemzeti jogszabályoknak az irányelv céljával összhangban álló értelmezésére vonatkozó kötelezettség - A kötelezettség kezdete - Az átültetési határidő lejártának időpontja (EK 10. cikk, második bekezdés, és EK 249. cikk, harmadik bekezdés) (vö. 64., 69-72., a rendelkező rész 1. pontja)

3. Szociálpolitika - Az ESZSZ, az UNICE és a CEEP által a határozott ideig tartó munkaviszonyról kötött keretmegállapodás - 1999/70 irányelv - Az egymást követő határozott idejű szerződések visszaélésszerű igénybevételének megakadályozását célzó intézkedések (1999/70 tanácsi irányelv, melléklet, 5. szakasz, 1. pont, a) alpont) (vö. 94. pont, a rendelkező rész 2. pontja)

4. Szociálpolitika - Az ESZSZ, az UNICE és a CEEP által a határozott ideig tartó munkaviszonyról kötött keretmegállapodás - 1999/70 irányelv - Az egymást követő határozott idejű szerződések visszaélésszerű igénybevételének megakadályozását célzó intézkedések (1999/70 tanácsi irányelv, melléklet, 5. szakasz) (vö. 117. pont, a rendelkező rész 3. pontja)

5. Szociálpolitika - Az ESZSZ, az UNICE és a CEEP által a határozott ideig tartó munkaviszonyról kötött keretmegállapodás - 1999/70 irányelv - Az egymást követő határozott idejű szerződések visszaélésszerű igénybevételének megakadályozását célzó intézkedések (1999/70 tanácsi irányelv, melléklet, 5. szakasz) (vö. 137. pont, a rendelkező rész 4. pontja)

6. Szociálpolitika - Az ESZSZ, az UNICE és a CEEP által a határozott ideig tartó munkaviszonyról kötött keretmegállapodás - 1999/70 irányelv - Az egymást követő határozott idejű szerződések visszaélésszerű igénybevételének megakadályozását célzó intézkedések (1999/70 tanácsi irányelv, melléklet) (vö. 150. pont, a rendelkező rész 5. pontja)

Tárgy

Előzetes döntéshozatal iránti kérelem − Monomeles Protodikeio Kerkyras − Az ESZSZ, az UNICE és a CEEP által a határozott ideig tartó munkaviszonyról kötött keretmegállapodásról szóló, 1999. június 28-i 1999/70/EK tanácsi irányelv (HL L 175., 43. o.; magyar nyelvű különkiadás 5. fejezet, 3. kötet, 368. o.) 5. szakasza 1. és 5. pontjának értelmezése - Közigazgatási szervvel kötött munkaszerződések - Az egymást követő, határozott idejű szerződések folyamatos megújítását alátámasztó objektív okok fogalma - Az egymást követő szerződések fogalma.

Rendelkező rész

1) Valamely irányelvnek az érintett állam nemzeti jogrendjébe történő késedelmes átültetetése esetén, valamint ezen irányelv vonatkozó rendelkezései közvetlen hatályának hiányában a nemzeti bíróságnak a nemzeti jogot - a lehetséges mértékben - az irányelv nemzeti jogba történő átültetésére rendelkezésre álló határidő lejártával kezdődően kell a szóban forgó irányelv szövegének és céljának fényében, az ezen irányelv által elérni kívánt eredmények elérése érdekében értelmeznie, a nemzeti jogszabályoknak az ezen céllal leginkább összhangban álló értelmezését részesítve előnyben annak érdekében, hogy ezáltal az irányelv rendelkezéseinek megfelelő megoldásra jusson.

2) Az ESZSZ, az UNICE és a CEEP által a határozott ideig tartó munkaviszonyról kötött keretmegállapodásról szóló, 1999. június 28-i 1999/70/EK tanácsi irányelv mellékletében szereplő, a határozott ideig tartó munkaviszonyról 1999. március 18-án kötött keretmegállapodás 5. szakasza 1. pontjának a) alpontját úgy kell értelmezni, hogy azzal ellentétes az egymást követő határozott idejű szerződések folyamatos megújítása, amelyet kizárólag az a körülmény igazol, hogy valamely tagállam általános törvényi vagy rendeleti rendelkezése azt lehetővé teszi. Ezzel ellentétben a fenti szakasz szerinti "objektív okok" fogalma megköveteli, hogy ezen különleges típusú, a nemzeti szabályozás tárgyát képező munkaviszony alkalmazását konkrét tények támasszák alá, főként a szóban forgó tevékenység, valamint e tevékenység gyakorlásának körülményei vonatkozásában.

3) A határozott ideig tartó munkaviszonyról kötött keretmegállapodás 5. szakaszát úgy kell értelmezni, hogy azzal főszabály szerint nem ellentétesek az olyan, az előzetes döntéshozatalra előterjesztett harmadik kérdés tárgyát képezőhöz hasonló nemzeti rendelkezések, amelyek értelmében a határozott idejű munkaszerződések csak akkor minősülnek egymást követőnek, ha ezek megkötése között nem telik el több mint három hónap.

4) Az alapügy körülményeihez hasonló körülmények esetén a határozott ideig tartó munkaviszonyról kötött keretmegállapodást akként kell értelmezni, hogy amennyiben úgy tűnik, hogy az érintett tagállam belső jogrendje az adott ágazat vonatkozásában nem tartalmaz az egymást követő határozott idejű szerződések visszaélésszerű megújítását megakadályozó, vagy adott esetben szankcionáló eszközöket, e megállapodás akadályozza egy olyan nemzeti jogszabály alkalmazását, amely feltétlen módon és kizárólag a közszektorban tiltja az egymást követő határozott idejű munkaszerződések határozatlan idejűvé alakítását, amely mivel a munkaadó "állandó és tartós szükségleteinek" kielégítésére szolgál, visszaélést valósít meg. Mindazonáltal a kérdést előterjesztő bíróság feladata, hogy − a jogszabályokkal összhangban történő értelmezésre vonatkozó kötelezettségének megfelelően − megvizsgálja, hogy belső jogrendje tartalmaz-e, vagy sem ilyen hatékony intézkedéseket.

5) A közösségi jog hatékony érvényesülésének elvével és a határozott ideig tartó munkaviszonyról kötött keretmegállapodással főszabály szerint nem ellentétes az olyan nemzeti rendelkezés, amelynek alapján a határozott idejű munkaszerződések határozatlan idejűvé történő átalakíthatóságáról független közigazgatási hatóság hoz végleges döntést. Mindazonáltal a kérdést előterjesztő bíróság feladata a hatékony bírói jogvédelem biztosítása a tényleges érvényesülés elvének, valamint az egyenértékűség elvének betartása mellett.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 62007CO0364 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:62007CO0364&locale=hu