Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2002.2.51 A sajtószerv nem kötelezhető arra, hogy a rendőrség által tartott sajtótájékoztatón elhangzott tényállítások valóságtartalmát ellenőrizze; nem sérti az ártatlanság vélelmét és a személyiségi jogokat a sajtóközlemény, ha a rendőrségi sajtótájékoztatón elhangzottakkal egyezően arról tudósít, hogy az eljárás alá vont felperessel szemben a sajtótájékoztató tárgyát képező eljáráson kívül az ország más részein elkövetett hasonló cselekmények miatt is büntetőeljárás van folyamatban [Ptk. 79. § (1) bek., 10/1986. (IX. 1.) IM-BM. r. 2. § (1) bek., 3. § (1)-(3) bek., 5. § (1) bek.].

A jogerős ítélet arra kötelezte az alperesi szerkesztőséget, hogy 15 nap alatt a sérelmes közléssel azonos módon helyreigazítást tegyen közzé az alábbiak szerint: "Helyreigazítás: a Z.-i Hírlap 1999. június 30-i számában "Bezárt a szexbár" címmel, "Eredményes rendőri akciók E.-n" alcímmel megjelent cikkben valótlan tény híresztelése történt azzal, hogy Sz. L. bérlő nem csak Z.-n, hanem az ország más részein is a cikkben megjelöltekhez hasonló tevékenység elkövetésével lenne gyanúsítható. A valóság az, hogy Sz. L.-val szemben az ország más részén nem ilyen bűncselekmény miatt van büntetőeljárás folyamatban". A felperes ezt meghaladó keresetét a jogerős ítélet elutasította.

A jogerős ítélet alapját képező tényállás értelmében a felperes 1998 szeptemberétől bérelte a C. B. elnevezésű bárt, panziót és éttermet magába foglaló ingatlant, ahol a megyei Rendőr-főkapitányság Nyomozati Osztálya 1999. július 28-án nyomozati cselekményeket végzett. Ennek során a felperessel szemben büntetőeljárás indult, és a különböző nyomozati cselekmények keretében került sor a felperes, B. I., M. A. és V. M. őrizetbe vételére. A jogerős ítélet megállapította, hogy a Z.-i Városi Bíróság a jogerős végzésével az őrizetbe vett gyanúsítottak előzetes letartóztatását rendelte el, amelynek következményeként a felperes jelenleg is előzetes letartoztatásban van. A jogerős ítélet megállapította, hogy a ... megyei Rendőr-főkapitányság Nyomozati Osztályának vezetője az akcióról sajtótájékoztatót tartott, amelyről az alperes a szerkesztésében megjelenő napilap 1999. június 30-i számában "Bezárt a szexbár" címmel, "Eredményes rendőrségi akció E.-n" alcímmel az alábbiak szerint tudósított: "Tegnap délután a ... megyei Rendőr-főkapitányságon rendkívüli sajtótájékoztatót tartottak. A megyei nyomozó osztály vezetője egy régóta figyelt helybeli szexbár elleni akció sikeréről mondott el részleteket. A városszéli bárban hosszabb ideje táncoslányokat foglalkoztattak, akik szexuális szolgáltatásokat is vállaltak a jelenlévő vendégeknek. A bárt Sz. L. és B. I. budapesti lakosok bérelték, akik részben újsághirdetés útján, részben a pesti prostitúcióról elhíresült területekről, így a kocsisorról, a Rákóczi térről hoztak lányokat, akik 10-20 000 forintért osztották "kegyeiket". A büntetőeljárás során négy főt vettek őrizetbe, a két bérlőn kívül, M. A. és V. M. "madámokat". Nekik az volt a feladatuk, hogy a megrendelt "árut" leszállítsák, a találkához szobát biztosítsanak. A 28-i akció során nyolc lányt találtak - köztük sajnálatos módon fiatalkorút is -, akik ellen szabálysértési eljárást kezdeményeznek. Az alezredes elmondta, hogy a két pesti illetékességű bérlőt régóta figyelték, ők az ország más részein, hasonló tevékenység elkövetésével gyanúsíthatóak. A szervezett bűnözés ellen meghirdetett szigorítás óta az országban elsőként sikerült szervezett bűnöző bandát letartóztatni, s ellenük eljárást indítani".

A jogerős ítélet a felperes helyreigazítás iránti keresetét azért találta csak kisebb részben megalapozottnak, mert a nyomozati iratokban fellelhető tanúvallomások, tárgyi bizonyítási eszközök alapján arra a következtetésre jutott, hogy az újságcikkben közölt állítások valóságtartalmát a nyomozati iratok - a gyanú szintjén - alátámasztották.

A jogerős ítélet megállapította, hogy az alezredes a sajtótájékoztatón tett olyan kijelentést, mely szerint a felperest az ország más részein hasonló tevékenység elkövetésével gyanúsítják. Ezzel szemben - megállapítása szerint - ezt a tényállítást a nyomozati íratok nem támasztották alá. A városi bíróság a büntetőügyben hozott nem jogerős ítélete alapján ugyanis az a következtetés volt levonható, hogy a felperes ellen az ország más részén más (vagyon elleni) bűncselekmény miatt van folyamatban eljárás. A jogerős ítélet álláspontja szerint az alperesnek a hiteles tájékoztatás érdekében a sajtótájékoztatón ismertetett tények valóságtartalmáról a rendelkezésére álló módszerekkel - az adott esetben a helyszínen történő kérdésfeltevéssel - kellett volna meggyőződnie. Amennyiben a választ szolgálati titokra hivatkozással megtagadták volna, akkor lett volna abban a helyzetben, hogy eldöntse: ezt a tájékoztatást közli-e vagy sem. Az alperes ezt a kötelezettségét megszegte, emiatt olyan tényt közölt, amelynek valóságtartalmát nem tudta bizonyítani, ezért a valótlan tény állítása miatt a helyreigazítás iránti kereset ebben a keretben helytálló volt.

A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése, az elsőfokú bíróság ítéletének részbeni megváltoztatása és a kereset teljes elutasítása érdekében az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint a jogerős ítélet azért törvénysértő, mert figyelmen kívül hagyta, hogy az alperes a sajtótájékoztatóról történt tudósítás során maradéktalanul eleget tett a sajtótörvényben és a Ptk.-ban előírt kötelezettségeinek. A jogerős ítélet olyan gondossági követelményt állított az újságíró, illetve a szerkesztőség elé, amely nem teljesíthető. Az újságírónak nincs joga ugyanis kétségbe vonni a rendőrhatóság állítását, nincs lehetősége arra, hogy az információknak "utána nyomozzon". Minthogy a sajtótájékoztatón elhangzottakról a jogerős ítélet megállapítása szerint is hitelesen tudósított, helyreigazításra nem kötelezhető.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztett elő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!