Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2015.12.498 A visszaesői, különös visszaesői minőség a korábbi Btk.(1978. évi IV. tv.) alapján csak akkor állapítható meg, ha az elkövetőt korábban szándékos bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítélték, vagy annak végrehajtását részben felfüggesztették.

A korábbi felfüggesztett szabadságvesztésre ítélés a visszaesői minőséget akkor sem alapozza meg, ha a felfüggesztett szabadságvesztés végrehajtását utóbb elrendelték [1978. évi IV. tv. 137. § 14., 15. pont].

A Járásbíróság a 2014. május 19. napján kelt és jogerős ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki az 1978. évi IV. tv. (a továbbiakban: korábbi Btk.) 316. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés II. fordulat c) és d) pontjára figyelemmel a (4) bekezdés b/1. pontja szerint minősülő lopás bűntettében és 2 rb. a korábbi Btk. 316. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés II. fordulat c) pontja szerint minősülő lopás vétségében. Ezért őt - mint különös visszaesőt - halmazati büntetésül 1 évi és 3 hónapi börtönre és 2 évi közügyektől eltiltásra ítélte. A kiszabott büntetés tartamába beszámította a terhelt által előzetes fogva tartásban töltött időt, 4000 Ft erejéig vagyonelkobzást rendelt el és elrendelte a Városi Bíróság mint fiatalkorúak bírósága ítéletével kiszabott 5 hónapi fiatalkorúak fogháza végrehajtását. Ezen túlmenően a vádlottat 1 rb. a korábbi Btk. 316. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés II. fordulat c) pontja szerint minősülő lopás vétsége miatt emelt vád alól felmentette. Rendelkezett a lefoglalt bűnjelről és a bűnügyi költség viseléséről.

A bíróság jogerős határozata ellen a Legfőbb Ügyészség nyújtott be a Be. 431. §-ában biztosított jogánál fogva a törvényesség érdekében jogorvoslati indítványt.

Az indítvány szerint a Járásbíróság ítélete a terhelt különös visszaesői minőségének megállapítása részében törvénysértő.

A Legfőbb Ügyészség átiratában utalt arra, hogy a terhelt különös visszaesői minőségének törvénysértő megállapítása különleges eljárásban nem orvosolható, felülvizsgálati indítvány benyújtására nincs törvényes lehetőség.

Mindezekre figyelemmel indítványozta, hogy a Kúria a Be. 436. §-a, valamint a 437. §-ának utolsó mondata alapján állapítsa meg, hogy a jogerős határozat a terhelt különös visszaesői minőségét megállapító rendelkezése törvénysértő.

A Kúria a törvényesség érdekében bejelentett jogorvoslati eljárásban a Be. 434. § (1) bekezdése alapján nyilvános ülést tartott, amelyen a Legfőbb Ügyészség képviselője a törvényesség érdekében benyújtott felülvizsgálati indítványt változatlan tartalommal fenntartotta, és az abban foglaltakkal egyező indítványt tett.

A nyilvános ülésen jelen lévő védő felszólalásában csatlakozott a legfőbb ügyészi indítványhoz.

A Kúria a Legfőbb Ügyészség által bejelentett jogorvoslatot alaposnak találta.

A Városi Ügyészség vádirata alapján eljáró Járásbíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás alapján meghozott ítélete tényállásában a törvényességi jogorvoslattal érintett, a terhelt korábbi elítéléseivel kapcsolatban a következőket rögzítette:

1. K. Városi Bíróság 2009. április 28. napján jogerős ítéletével lopás bűntette, lopás vétsége miatt 2 évi próbaidőre felfüggesztett 1 év 4 hónapi fk. fogházbüntetésre ítélte és elrendelte pártfogó felügyeletét. A K. Városi Bíróság mint fiatalkorúak bírósága 2011. november 22. napján jogerős végzésével elrendelte a fenti ítélettel kiszabott 1 év 4 hónap fk. fogházbüntetés végrehajtását. E büntetéséből a vádlott 2013. január 3. napján kedvezménnyel szabadult. A feltételes szabadság próbaideje 2014. január 2. napján eredményesen eltelt, így a büntetését 2013. május 3. napjával kell kitöltöttnek tekinteni.

2. A K. Városi Bíróság 2009. november 4. napján jogerős ítéletével garázdaság bűntette miatt 2 évre próbára bocsátotta. A próbaidő 2011. november 3. napján eredményesen telt el.

3. A K. Városi Bíróság 2010. december 19. napján jogerős ítéletével garázdaság bűntette miatt 50 nap közérdekű munkára ítélte.

4. A K. Városi Bíróság - a Megyei Bíróság határozata folytán - 2011. február 8. napján jogerős ítéletével lopás bűntette miatt 2 évi próbaidőre felfüggesztett 5 hónap fk. fogházra ítélte. A próbaidő 2012. június 22. napján telt volna le eredményesen.

5. A K. Városi Bíróság 2012. június 22. napján jogerős ítéletével lopás vétsége és garázdaság bűntette miatt 30 000 Ft pénzbüntetésre ítélte.

Az elsőfokú jogerős ítélet a történeti tényállás rögzítését követően - mely tényállás szerint a terhelt terhére megállapított bűncselekmény elkövetési ideje 2011. december közepe, 2011. december 14-ről 15-re virradó éjszaka, 2011. december 29. és 2012. január 3. napja közötti idő -, a Be. 259. § (1) bekezdésében biztosított rövidített indokolás keretében a bíróság által alkalmazott egyéb jogszabályok között végrehajtási fokozatként a régi Btk. 43. § a) pontjában megjelölt börtön fokozatot, a különös visszaeső hivatkozásaként a korábbi Btk. 137. § 15. pontját jelölte meg.

Az eljárt bíróság beszerezte a K. Városi Bíróság mint fiatalkorúak bírósága 2011. november 22. napján jogerős végzését, azt felolvasással tárgyalás anyagává is tette. Az iratoknál elfekvő végzésből megállapíthatóan a bíróság ezzel a végzésével a pártfogó felügyelet szabályainak megszegése miatt rendelte el a K. Városi Bíróság ítéletével kiszabott 1 év 4 hónap fk. fogházbüntetés végrehajtását.

A bűncselekmény elkövetésekor és elbírálásakor egyaránt hatályos korábbi Btk. 137. §-ának 14. pontja szerint visszaeső a szándékos bűncselekmény elkövetője, ha korábban szándékos bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítélték, vagy annak végrehajtását részben felfüggesztették, és a büntetés kitöltésétől vagy végrehajthatósága megszűnésétől az újabb bűncselekmény elkövetéséig három év még nem telt el. Ugyanezen szakasz 15. pontja értelmében különös visszaeső az a visszaeső, aki mindkét alkalommal ugyanolyan vagy hasonló jellegű bűncselekményt követ el.

A fenti törvényhelyekre figyelemmel a terhelt korábbi elítélési adatai, valamint a törvényességi jogorvoslattal támadott határozat tényállásában megjelölt elkövetési adat tükrében a Kúria megállapította, hogy az adott ügyben az elsőfokú bíróság a korábbi Btk. 137. §-a 15. pontjában rögzített különös visszaesést tévesen határozta meg. A terheltet ugyanis még nem ítélte a bíróság végrehajtandó szabadságvesztésre. A felfüggesztett szabadságvesztés utóbb történő végrehajtása a visszaesői minőséget nem alapozza meg, így anyagi jogszabály megsértésével került sor a terhelt vonatkozásában a különös visszaesői minőség megállapítására.

Ezért a Kúria a Be. 436. §-a alapján a Legfőbb Ügyészség törvényesség érdekében bejelentett jogorvoslati indítványának helyt adva, a Be. 437. §-ának utolsó fordulata alapján megállapította, hogy a jogerős határozat a terhelt különös visszaesői minőségét megállapító rendelkezés törvénysértő.

(Kúria Bfv. II. 445/2015.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria Budapesten, a 2015. évi május hó 14. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő

í t é l e t e t:

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!