Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

3/2016. (II. 10.) LÜ utasítás

a kegyeleti gondoskodásról

Az ügyészségről szóló 2011. évi CLXIII. törvény 8. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következő utasítást adom ki:

1. § (1) Az ügyészségi alkalmazottról és a nyugdíjas ügyészségi alkalmazottról (a továbbiakban együtt: ügyészségi alkalmazott) halálakor az ügyészi szervezetben kifejtett tevékenysége, teljesítménye által indokolt hivatali tiszteletadással kell megemlékezni.

(2) Az ügyészségi alkalmazott halálakor a végtisztesség

a) ha a közvetlen hozzátartozók egyetértésével találkozik, és az elhunyt végakaratával sem ellentétes,

aa) az ügyészi szervezet,

ab) a Legfőbb Ügyészség,

ac) a fellebbviteli főügyészség,

ad) a főügyészség vagy

ae) az OKRI

saját halottjaként történő eltemettetéssel,

b) részvétnyilvánítással,

c) a temetésre koszorú küldésével,

d) a temetésen a munkáltató (szolgálati hely) képviseletével,

e) a gyászlobogónak a hivatali épületre történő kifüggesztésével,

f) ha az elhalálozásról az elektronikus vagy az írott sajtóban közlemény jelent meg, vagy a közvetlen hozzátartozók hozzájárulásukat adták, az ügyészség gyászközleményének az ügyészség hivatalos lapjában és belső honlapján való megjelentetésével,

g) a temetés megszervezésében való szükséges mértékű közreműködéssel

adható meg.

(3) Az ügyészi szervezet saját halottjának tekinti az elhunyt ügyészségi alkalmazottat, ha

a) ügyészségi szolgálata teljesítése közben vagy az állam alkotmányos rendje vagy a közrend, közbiztonság védelmében vagy más jogszerű hivatali eljárása miatt ért támadás következtében vesztette életét,

b)[1] Kozma Sándor-díjban vagy Vargha Ferenc-díjban vagy Rendkívüli elismerésben vagy a 2015. évet megelőzően Ügyészségért Díjban vagy kimagasló ügyészségi szolgálatáért az Országgyűlés által alapított kitüntetésben részesült,

c) kiemelkedő szakmai teljesítményével hozzájárult az ügyészség eredményes működéséhez, és legalább huszonöt évig ügyészségi szolgálati viszonyban állt, vagy

d) a legfőbb ügyész egyéni elbírálása szerint kiemelkedő szakmai teljesítménye alapján erre érdemes.

(4) A legfőbb ügyészségi alkalmazottak esetében a legfőbb ügyész, az általa vezetett vagy irányított szervezeti egység alkalmazottai esetében a fellebbviteli főügyész, a főügyész, az OKRI igazgatója a fellebbviteli főügyészség, a főügyészség, illetve az OKRI saját halottjának tekintheti az elhunyt ügyészségi alkalmazottat, ha

a) Magyar István-díjban vagy Ügyészségi Emlékgyűrű elismerésben vagy a 2015. évet megelőzően Legfőbb Ügyészi Elismerő Oklevélben részesült, vagy

b) kiemelkedő szakmai teljesítményével hozzájárult az ügyészség eredményes működéséhez, és legalább húsz évig ügyészségi szolgálati viszonyban állt.

(5) A nyugdíjas ügyészségi alkalmazott saját halottként akkor temethető el, ha a (3)-(4) bekezdésben foglaltakon túl - a nyugdíjazását követő életszakaszát is tekintetbe véve - e kiemelt végső tiszteletadásra érdemes.

(6) Nem illeti meg hivatali tiszteletadás az elhunyt ügyészségi alkalmazottat, ha arra érdemtelenné vált, illetve ha ez a társadalmi közmegítéléssel ellenkezne.

(7)[2] Az ügyészi szervezet saját halottjaként történő eltemettetésre a munkáltatói jogkört gyakorló vezető a (3) bekezdés a)-c) pontjában meghatározott esetben a Legfőbb Ügyészség Személyügyi és Továbbképzési Főosztálya útján a legfőbb ügyészhez tehet indokolt előterjesztést. Egyéni elbírálásra nem tehető előterjesztés. Az egyéni elbíráláshoz a munkáltatói jogkör gyakorlója - a legfőbb ügyész, illetve nevében a Személyügyi és Továbbképzési Főosztály vezetőjének felhívására - haladéktalanul véleményt ad.

2. § (1)[3] A saját halottnak nyilvánított ügyészségi alkalmazott eltemettetéséről, illetve a kegyeleti teendőkről - a munkáltatói jogkört gyakorló vezetők eltérő megállapodásának hiányában - az elhunyt ügyészségi alkalmazott utolsó szolgálati helye szerint illetékes munkáltatói jogkört gyakorló vezető, a Legfőbb Ügyészségen az Igazgatási Önálló Osztály - a Gazdasági Főigazgatósággal együttműködve - intézkedik. A temetést a társadalmi és helyi szokásoknak megfelelő ünnepélyes gyászszertartással kell megtartani az elhunyt ügyészségi alkalmazott életében tett rendelkezésének és a közvetlen hozzátartozók kívánságának megfelelően. A temetésről az elhunyt ügyészségi alkalmazott tisztelőit megfelelő formában, a lehetőségekhez mérten kellő időben tájékoztatni kell.

(2)[4] A saját halottként történő temetés költségeire

a) az 1. § (3) bekezdésében meghatározott esetben az ügyészi illetményalap 50%-a,

b) az 1. § (4) bekezdésében meghatározott esetben az ügyészi illetményalap 25%-a

használható fel, az ezt meghaladó költség külön legfőbb ügyészi engedéllyel fizethető ki.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott keretbe nem számít be

a) a gyászértesítés közzétételének,

b) az ügyészi szervezet vagy a Legfőbb Ügyészség (fellebbviteli főügyészség, főügyészség, OKRI) nevében elhelyezett koszorúnak és

c) az elhunyt ügyészségi alkalmazottal közös háztartásban élőknek, ilyenek hiányában az intézkedésre jogosult hozzátartozónak a gyászszertartásra történő szállítási

költsége.

(4) A temetés költségeinek rendezése az 1. § (2) bekezdés a) pont aa) és ab) alpontja esetében a Gazdasági Főigazgatóság, az 1. § (2) bekezdés a) pont ac)-ae) alpontja esetében a fellebbviteli főügyészség, a főügyészség, illetve az OKRI gazdasági feladatokat ellátó szervezeti egységének feladata. A felmerült, engedélyezett és az utasításnak megfelelő költségek kifizetése a szolgáltató által kiállított - az 1. § (2) bekezdés a) pont aa) és ab) alpontja esetében a Legfőbb Ügyészség, az 1. § (2) bekezdés a) pont ac)-ae) alpontja esetében a fellebbviteli főügyészség, a főügyészség, illetve az OKRI nevére és címére szóló, az elhunyt ügyészségi alkalmazott nevét is tartalmazó - számla alapján történhet.

3. § Az utasítás alkalmazásában közvetlen hozzátartozó alatt a Polgári Törvénykönyvben közeli hozzátartozóként megjelölt személyt és az élettársat kell érteni.

4. § Ez az utasítás a közzétételét követő második hónap első napján lép hatályba.

5. § Az ügyészi szervezetben adományozható elismerésekről szóló 1/2015. (I. 21.) LÜ utasítás Elismerések alcíme a következő 2/A. §-sal egészül ki:

"2/A. § Az ügyészségi alkalmazottról és a nyugdíjas ügyészségi alkalmazottról halálakor az ügyészi szervezetben kifejtett tevékenysége, teljesítménye által indokolt hivatali tiszteletadással kell megemlékezni a kegyeleti gondoskodásról szóló legfőbb ügyészi utasításban foglaltak szerint."

6. § Hatályát veszti az ügyészségi alkalmazottak egyes költségtérítéseiről és juttatásairól szóló 8/1996. (ÜK. 7.) LÜ utasítás 41/A. §-a és az azt megelőző alcím cím.

Dr. Polt Péter s. k.,

legfőbb ügyész

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 6/2022. (VI. 17.) LÜ utasítás 54. § a) pontja. Hatályos 2022.07.08.

[2] Megállapította a 6/2022. (VI. 17.) LÜ utasítás 53. §-a. Hatályos 2022.07.08.

[3] Módosította a 6/2022. (VI. 17.) LÜ utasítás 54. § b) pontja. Hatályos 2022.07.08.

[4] Megállapította a 8/2024. (IV. 25.) LÜ utasítás 1. §-a. Hatályos 2024.04.26.