Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2005.6.217 Az ingatlanközvetítésre vonatkozó szerződés tartalmát (gondos eljárás illetőleg a szolgáltatással elért eredmény) és e szolgáltatások ellenértékét (gondos eljárásért fix összegben vagy átalányban illetőleg eredményhez kötött, jutalék formájában megállapított díjazás) a felek szabadon határozhatják meg [2000. évi CXVII. tv. 1. §, 8. §, 9. §; 49/1982. (X. 7.) MT r. 3. §].

A felperes jogelődje és K. L. 2001. szeptember 17-én szerződést kötött, melyben K. L. megbízta a felperesi jogelődöt azzal, hogy adásvétel céljából közvetítsen számára lakóingatlant. A felperes jogelődje és az alperes 2001. október 8-án kötött szerződést, melyben az alperes megbízta a felperesi jogelődöt, hogy az Sz. város B. u. 13. IV/12. szám alatti lakás értékesítése érdekében közvetítsen olyan vevőket, akik 4,1 millió - 4,3 millió forint limitáron adásvételi szerződést kötnének. A felperes jogelődje az utóbbi szerződésben vállalta, hogy a lakásingatlant havi 2000 forint költségtérítés megfizetése ellenében 4 alkalommal meghirdeti, számítógépes nyilvántartásába veszi, és internetes honlapján megjelenteti. A felek megállapodtak abban, hogy amennyiben a megbízott közvetítői tevékenysége folytán az ingatlannal kapcsolatban bármilyen megállapodásra vagy szerződéskötésre kerül sor, az ingatlan vételárának 1,5%-a + áfa összeget fizet az alperes megbízási díj címén. A díjfizetési kötelezettség abban az esetben is fennáll, ha a felperes jogelődjének a megkerülésével, vagy a megbízás visszavonása után, de a jogelőd által közvetített személlyel kötik meg az ingatlanra a szerződést. Az alperes vállalta, hogy a megbízási szerződés érvényességének időtartama alatt a lakás eladására, közvetítésére másnak nem ad megbízást. A felek a megállapodásukat határozatlan időtartamra, de legalább 6 hónapra, és legfeljebb az ingatlanra vonatkozó szerződés megkötésének időpontjáig kötötték meg azzal, hogy 6 hónap eltelte után bármelyik fél a szerződést írásban felmondhatja.

A felperes jogelődje a Sz.-I. 2001. október 12-én megjelent számában hirdette meg első alkalommal eladásra a perbeli ingatlant. K. L. és K. E. ezt megelőzően, pontosan meg nem határozható időben megtekintette a lakásingatlant, majd 2001. október 12-én az alperessel adásvételi szerződést kötött. A szerződés alapján az alperes 3 900 000 forint vételárért eladta az ingatlant K. E.-nek és K. L.-nek egymás között egyenlő arányban. Az alperes házastársa 2001. november 8-án a felperes jogelődjével kötött megbízási szerződést felmondta, és tájékoztatta a megbízót arról, hogy az ingatlant értékesítették.

A felperesnek a 76 875 forint megbízási díj és kamatai megfizetésére irányuló keresetét az elsőfokú bíróság alaposnak találta. Kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 61 500 forint + 25% áfa összeget és a tőke kamatait, valamint 10 000 forint perköltséget.

Megállapította, hogy a felek között ingatlanközvetítésre irányuló speciális megbízási szerződés jött létre. A felperes közvetítői tevékenysége eredményezte az adásvételi szerződés megkötését, amit tanúsít az a tény, hogy a felperes szolgáltatta ki K. L. az alperesi lakásingatlan címét. Ugyanezt támasztotta alá a felperes által vezetett nyilvántartó karton, továbbá az a tény is, hogy a megbízási szerződés hatálya alatt jött létre az adásvételi szerződés.

Az alperes fellebbezése folytán eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és a felperes keresetét elutasította.

Kifejtette, hogy a perbeli szerződésre az önálló kereskedelmi ügynöki szerződésről szóló 2000. évi CXVII. törvény rendelkezéseit kellett alkalmazni, Mivel a felek a megbízási díjat - a törvény 12. §-ában foglalt főszabálynak megfelelően - kizárólag jutalék formájában határozták meg, a megbízási jogviszonynak eredménykötelem jelleget adtak. Ezért a törvény kógens rendelkezése értelmében a felperesnek díj csak abban az esetben jár, ha tevékenysége eredményeként került sor az adásvételi szerződés megkötésére.

A másodfokú bíróság a bizonyítékok mérlegelésével arra a következtetésre jutott, hogy a felperes nem bizonyította kétséget kizáró módon az eredménykötelemmé vált megbízási szerződés teljesítését. A bizonyítási teher főszabálya szerint [Pp. 164. § (1) bekezdés] ennek jogkövetkezményét a felperes terhére kellett levonni.

A jogerős ítélet ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmében a felperes a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú ítélet helybenhagyását, másodlagosan a másodfokú bíróságnak új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte.

Vitatta a 2000. évi CXVII. törvénynek a perbeli jogviszonyra történő alkalmazhatóságát, előadva, hogy az ingatlanközvetítési szerződés alapvetően megbízási szerződés, melyet a Ptk.-nak a megbízásra vonatkozó szabályai szerint kell megítélni. Önmagában az a tény, hogy a megbízás ingatlan közvetítésére irányul, a szerződést nem teszi eredménykötelemmé. Az egyedi ingatlan közvetítésére irányuló megbízás egyébként sem felel meg a törvény 1. § (2) bekezdésében meghatározott definíciónak. Vitatta azt a másodfokú bíróság által elfoglalt jogi álláspontot is, hogy a jutalékos rendszerű díjazás kikötése mindenképpen eredménykötelem jellegűvé teszi a felek jogviszonyát, mivel a díjazás technikája nem határozhatja meg a jogviszony jellegét.

A törvény alkalmazására vonatkozó másodfokú ítéleti álláspont elfogadása esetére a törvény 9. § (2) bekezdésének rendelkezésére hivatkozott, mivel a szerződésben kizárólagos közvetítői jogot kötöttek ki a felperesi jogelőd javára. Ugyanakkor a felperes hangsúlyozta, hogy álláspontja szerint közvetítő tevékenysége eredményes volt, de annak kétséget kizáró bizonyítása az ingatlanközvetítés adatainak nyilvánosságára tekintettel nagyobb nehézségekbe ütközik.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában fenntartására irányult.

Előadta, hogy a felperes közvetítői tevékenységének igénybevétele nélkül, saját ismeretségi körében értékesítette az ingatlant, ami nem sértette a szerződés 8. pontjában a felperes javára kikötött kizárólagosságot. A felperes az eredményes közvetítői tevékenységét a perben nem bizonyította, az általa erre vonatkozóan becsatolt okira­tok aggályosak. Vitatta a kereset összegszerűségét is a szerződés 5. pontja alapján.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!