Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Bfv.623/2017/6. számú precedensképes határozata jelentési kötelezettség megszegésének vétsége tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 275. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 2. §, 416. §, 426. §, 475. §] Bírók: Mészár Róza, Soós László, Vaskuti András

A határozat elvi tartalma:

I. Alaptalan a törvényes vád hiányára való hivatkozás, ha a benyújtott vádiratot az ügyész bármely okból módosítja.

II. Megvalósítja a hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítás bűntattét, aki rendőrtisztként a büntetőügy sértettjének tanúvallomásában hamis tényeket tüntet fel az ellopott dolog nyomozó hatóság általi visszaszerzésének módját illetően.

III. A Kúria előtti eljárásban nem szükséges katonai ügyész vagy a legfőbb ügyész által a katonai büntetőeljárásra kijelölt ügyész eljárása.

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék Kb.587/2015/25., Fővárosi Ítélőtábla Kbf.103/2016/11., *Kúria Bfv.623/2017/6.*, 3223/2020. (VI. 19.) AB végzés

***********

KÚRIA

Bfv.I.623/2017/6. szám

A Kúria Budapesten, a 2018. év február hó 19. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

A jelentési kötelezettség megszegésének vétsége és más bűncselekmények miatt folyamatban volt büntetőügyben a rendőr alezredes II. rendű terhelt által előterjesztett felülvizsgálati indítványt elbírálva a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsa 42(II.)Kb.587/2015/25. számú ítéletét, illetve a Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa 6.Kbf.103/2016/11. számú ítéletét II. rendű terhelt tekintetében hatályában fenntartja.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítványozó, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

A rendőr alezredes II. rendű terheltet a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsa a 2016. május 12. napján kihirdetett 42(II.)Kb.587/2015/25. számú ítéletével bűnösnek mondta ki közokirat-hamisítás bűntettében [Btk. 343. § (1) bekezdés c) pont], ezért őt megrovásban részesítette.

A védelmi fellebbezés alapján eljárt Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa a 2017. február 10. napján meghozott 6.Kbf.103/2016/11. számú ítéletében a terhelt cselekményét az 1978. évi IV. törvény 275. § (1) bekezdés b) pontja szerint minősítette, egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

A jogerős határozatok ellen a II. rendű terhelt jelentett be felülvizsgálati indítványt a törvényi ok megjelölése nélkül, de tartalmilag a Be. 416. § (1) bekezdés a) és b) pontja alapján.

Az indítványozó szerint a vádemelés vele szemben törvénysértő volt, ügyében a Tatabányai Nyomozó Ügyészség a 2013. május 15. napján kelt Nyom.185/2012. számú vádiratban hamis tanúzás bűntette miatt a ... Járásbíróság előtt vádat emelt, ugyanezen a napon kelt határozatával azonban vele szemben a közokirat-hamisítás bűntette miatti nyomozást megszüntette. A ... Szolgálat panasza alapján a Komárom-Esztergom Megyei Főügyészség a KF.1674/2012. számon 2013. június 27-én közokirat-hamisítás bűntette miatt ismételten elrendelte, holott a ... Szolgálat az ügyben nyilvánvalóan nem volt sértett, így őt nem illette meg a Be. 195. § (2a) bekezdésében írt panaszjog, így a panaszon alapuló eljárás törvénysértő volt, a korábban megszüntetett nyomozás folytatását a Be. 191. § (3) bekezdése alapján csak bíróság rendelhette volna el.

Arra hivatkozott, hogy a Fővárosi Törvényszék azon álláspontja, amely szerint a tanúkihallgatásról készült jegyzőkönyv "valótlanul azt rögzítette, hogy a kihallgatás a ... Rendőrkapitányságon történt, sértett a laptopot szabadságáról visszatérve az irodájában találta meg, az ajtó melletti széken egy bevásárlószatyorban, míg nem rögzítette, hogy a kihallgatáson az I. rendű terhelt is jelen van", téves, mert a jegyzőkönyvben az szerepel, hogy az eljárás a ... Rendőrkapitányságon volt folyamatban, és a kihallgatásra a ... szám alatt került sor, ami a sértett irodájának az épülete. E körben hivatkozott a BH 2009.230. és a BH 2014.328. számon közzétett eseti döntésre.

Ezen kívül álláspontja szerint a hamisságnak az ügy lényeges körülményeire kell vonatkoznia, ezek pedig egy büntetőügyben azok, amelyek a törvényi tényálláshoz tartoznak, illetve az elkövető személyére, büntethetőségére, a büntetés kiszabására lehetnek hatással, azonban a büntetőügy lényeges kérdéseiben a jegyzőkönyv az igazságot tartalmazta, kiderült belőle, hogy történt bűncselekmény, a kár megtérült, a laptop fizikailag nem károsodott, fontos adatállomány nem sérült.

Megítélése szerint a megállapított tényállás teljes egészében iratellenes, emellett az elsőfokú bíróság a nyomozati szakban tett tanúvallomás felolvasására tett védelmi indítványt elutasította, azt érdemben nem is indokolta, és a sértett gyanúsítotti kihallgatásáról felvett jegyzőkönyv a Be. 78. § (4) bekezdése szerinti tiltott módon, a résztvevők eljárási jogainak lényeges korlátozásával készült és bizonyítékként nem lett volna felhasználható, a gyanúsítás közlésekor ugyanis az alapeljárás még folyamatban volt, az abban eljáró hatóság nem tett feljelentést, így sérült a Be. 6. § (3) bekezdésének c) pontja szerinti eljárási szabály.

Ezen kívül álláspontja szerint eljárási szabályt vétett a bíróság akkor is, amikor a tanú korábbi gyanúsítotti vallomását a hozzájárulása nélkül felolvasta, márpedig a tárgyalási jegyzőkönyv szerint ilyen kérdés a tanúhoz nem volt.

Hivatkozott arra is, hogy szerinte a cselekmény minősítése is téves, mert akkor, ha történt volna bűncselekmény, azt büntetőügyben elkövetett hamis tanúzás bűntettének kellett volna minősíteni, és sértettet az ügyészség megegyező tényállás mellett e bűncselekmény miatt részesítette megrovásban, ebben az esetben viszont az eljárás megindításának, és így az elítélésnek is hiányzik a feltétele, mert nincs meg az alapügyben eljárt hatóság feljelentése, a jegyzőkönyv pedig a megtett nyilatkozatot helyesen tartalmazza, olyat nem tartalmaz, amit a tanú nem mondott, és akkor, ha a tanú - általa is tudottan - hamis vallomását a jegyzőkönyv a kihallgatáson előadottaknak megfelelően rögzíti, a készítője nem követ el közokirat-hamisítást.

Véleménye szerint a Komárom-Esztergom Megyei Főügyészség azért módosította törvénysértően a változatlan vádirati tényállás mellett a vád tárgyává tett cselekményt az eredeti vádirat szerinti minősítés, a hamis tanúzás bűntette helyett közokirat-hamisítás bűntettének, hogy megkerülje azt az eljárásjogi akadályt, mely szerint a hamis tanúzás bűntette miatt indult alapügyben az eljáró hatóság feljelentése hiányzott. Hivatkozott e körben az EBH 2014.B.14. és az EBH 2016.B.10. szánom közzétett elvi döntésre is.

Mindezek alapján azt indítványozta, hogy a Kúria őt a hivatalos személyként elkövetett közokirat-hamisítás vádja alól mentse fel, mivel a cselekmény nem bűncselekmény, és a terhére megállapított tényállás bizonyítékként figyelembe nem vehető okirat törvénysértő felhasználásán alapszik.

Másodlagos indítványa szerint akkor, ha cselekményét mégis tényállásszerűnek ítélné meg a Kúria, azért mentse fel, mert az nem csekély fokban, hanem egyáltalán nem veszélyes a társadalomra, ugyanis az a közjót szolgálta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!