Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2015.7.183 I. A jelentési kötelezettség valótlan jelentés megtételével történt elkövetése a hamis magánokirat felhasználása vétségéhez képest speciális bűncselekmény, ezért abban az esetben is a katonai vétség megállapításának van helye, ha a valótlan jelentés valótlan tartalmú magánokirattal történik.

Kapcsolódó határozatok:

Szegedi Törvényszék Kb.31/2012/19., Fővárosi Ítélőtábla Kbf.53/2013/6., Kúria Bhar.1177/2014. (*BH 2015.7.183*)

***********

A specialitás folytán a cselekmény magánokirat-hamisításkénti (hamis magánokirat felhasználásakénti) értékelése akkor is kizárt, ha a katonai vétség miatt katonai büntethetőséget megszüntető okból a büntetőeljárás megszüntetésének van helye [Btk. 345. §, 440. § (1) bek.].

II. A rendőri szerv által a hatáskörét gyakorolva készített jegyzőkönyv, amelyben a közúti baleset helyszínének megszemlélése alapján észlelt tényeket rögzíti közokirat, amely bizonyítja - egyebek mellett - a baleset helyszínét, ezért annak valótlan feltüntetése közokirat-hamisítás megállapítására alkalmas.

Az a rendőr, aki valótlan adatokat tartalmazó okirat jelentésként történt felhasználásával közreműködik abban, hogy a baleset körülményeit rögzítő jegyzőkönyvben a hatóság a baleset helyszínére vonatkozóan valótlan adatot rögzítsen, az intellektuális közokirat-hamisítást megvalósítja [Btk. 342. § (1) bek. c) pont].

III. Rendőr esetében a szolgálati viszony megszűnését követően lefokozás büntetés kiszabása nem indokolt, miután a szolgálati viszony megszüntetésével - szemben a Magyar Honvédség hivatásos állományú katonájával - rendfokozatát automatikusan elveszti, ezért ez a büntetés a rendfokozathoz fűződő tekintély megóvása szempontjából közömbös [Btk. 137. §; 2011. évi CXIII. tv. 41. § (4) bek.].

[1] A törvényszék katonai tanácsa a 2013. február 26-án kihirdetett ítéletében a volt rendőr főtörzsőrmester vádlottat bűnösnek mondta ki 2 rendbeli szolgálatban kötelességszegés vétségében [1978. évi IV. tv. 348. § (1) bek.], jelentési kötelezettség megszegésének vétségében [1978. évi IV. tv. 350. § (1) bek. b) pontja], és közokirat-hamisítás bűntettében [1978. évi IV. tv. 274. § (1) bek. c) pontja]. Ezért őt halmazati büntetésül száznapi tétel pénzbüntetésre és lefokozásra ítélte, a pénzbüntetés egynapi tételének összegét 2500 forintban állapítva meg. Ugyanakkor a csalás vétségének kísérlete miatt emelt vád alól felmentette.

[2] A vádlott fellebbezése alapján másodfokon eljárt ítélőtábla a 2014. május 16. napján meghozott ítéletével a törvényszék ítéletét megváltoztatta, a vádlottat a közokirat-hamisítás bűntettének vádja alól felmentette, míg a 2 rendbeli szolgálatban kötelességszegés vétsége és a jelentési kötelezettség megszegésének vétsége miatt indított büntetőeljárást megszüntette, és megállapította, hogy a bűnügyi költséget az állam viseli.

[3] Bár a másodfokú bíróság határozatában ezt elmulasztotta rögzíteni, azonban nyilvánvaló, hogy ügyészi fellebbezés hiányában - a Be. 348. § (2) bekezdésére figyelemmel - nem vizsgálta felül az elsőfokú felmentő rendelkezést.

[4] A másodfokú ítélet ellen a fellebbviteli főügyészség másodfellebbezést jelentett be, a vádlott bűnösségének közokirat-hamisítás bűntettében történő megállapítása és emiatt vele szemben pénzbüntetés kiszabása végett.

[5] A Legfőbb Ügyészség a fellebbviteli főügyészség által bejelentett fellebbezést módosítva tartotta fenn.

[6] Álláspontja szerint az ítélőtábla által kiegészített tényállás részben hiányos, ezért az iratok alapján a megalapozatlanság kiküszöbölésére és arra tett indítványt, hogy az így kiegészített tényállás alapján a Kúria állapítsa meg a vádlott bűnösségét közokirat-hamisítás bűntettében.

[7] Emellett törvénysértőnek találta az eljárás megszüntetését a jelentési kötelezettség megsértésének vétsége miatt, mivel a másodfokú határozat meghozatalakor már hatályos 2012. évi C. törvény, azaz a Btk. 440. §-a szerint ez a cselekmény - a korábbi szabályozástól eltérően - csak akkor bűncselekmény, ha a szolgálatra jelentős hátrány veszélyével jár. Miután megítélése szerint ez a veszély nem állott fenn, nem az eljárás megszüntetésének, hanem a Btk. 2. §-ának alkalmazásával e cselekmény miatt a vádlott felmentésének van helye, ha azzal nem valósított meg más bűncselekményt.

[8] Álláspontja szerint a vádlott ezzel a cselekménnyel elkövette a magánokirat-hamisítás vétségét. A súlyosítási tilalomra tekintettel azonban a vádlott terhére ez a bűncselekmény nem állapítható meg.

[9] Ezért e cselekmény kapcsán a megszüntető rendelkezés mellőzésével a vádlott felmentésére, a közokirat-hamisítás bűntette miatt pedig vele szemben pénzbüntetés és lefokozás kiszabására tett indítványt.

[10] A Kúria az ügyészi másodfellebbezés elbírálására a Be. 391. § (1) bekezdése alapján nyilvános ülést tűzött ki, melyen a Legfőbb Ügyészség képviselője a fellebbezést és indítványát változatlan tartalommal fenntartotta, míg a vádlott védője a másodfokú ítélet helybenhagyását indítványozta.

[11] A Kúria mint harmadfokú bíróság az elsőfokú és az ügyészi másodfellebbezéssel megtámadott másodfokú ítéletet az azt megelőző első- és másodfokú bírósági eljárással együtt bírálta felül.

[12] Ennek során megállapította, hogy mind az első-, mind a másodfokon eljárt bíróság betartotta az eljárási törvény rendelkezéseit.

[13] A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást az iratok tartalma alapján kiegészítette; a kiegészítéssel azt már hiánytalannak és megalapozottnak találta, és így eljárásában irányadónak tekintette.

[14] A harmadfokú bíróság ezt a tényállást túlnyomórészt ugyancsak megalapozottnak találta; azt a kis részben észlelt hiányosság miatt a Be. 388. § (2) bekezdésére figyelemmel - egyetértve a Legfőbb Ügyészség erre vonatkozó indítványával - az iratok alapján (amelyeket az első fokon eljárt bíróság ismertetéssel a bizonyítás anyagává tett) az alábbiakkal egészíti ki:

[15] A B. Rendőr-főkapitányság Közlekedésrendészeti Főosztálya Közlekedés-baleseti Osztályának Helyszíni Szemle Alosztálya által felvett jegyzőkönyvben a közúti baleset helyszíneként a valóságtól eltérően a töltőállomás hátsó parkolóját jelölte meg; annak adatait tüntette fel a jegyzőkönyv "A helyszín leírása és méretei" címet viselő részében; azt szerepeltette a jegyzőkönyvhöz csatolt helyszínrajzban és fényképmellékletekben.

[16] A vádlott a gépjármű megrongálódásáról kárbejelentő lapot töltött ki, amelyben a kár keletkezéséről valótlan nyilatkozatot tett. A kárbejelentő felhasználásával a BRFK a kár megtérítése iránt eljárást kezdeményezett az A. H. Biztosítási Szolgáltató Kft.-nél, a biztosító azonban a kár megtérítését megtagadta, mivel a gépjármű sérülését, a kárleírást műszakilag nem találta azonosíthatónak.

[17] Az így kiegészített tényállás immár hiánytalan, a bizonyítékok indokolt mérlegelésén alapul és összhangban áll az iratok tartalmával, téves ténybeli következtetést sem tartalmaz; ekként megalapozott, és a Be. 388. § (1) bekezdésére figyelemmel a harmadfokú eljárásban is irányadó.

[18] Ahogy azt az irányadó tényállás tartalmazza: a vádlott szolgálati viszonya 2012. október 31. napján megszűnt. Ezért az 1978. évi IV. törvény 124. §-a szerinti büntethetőséget megszüntető okra tekintettel az első fokon terhére megállapított katonai vétségek miatt a büntethetősége - miután ekkor még folyamatban volt ellene az eljárás - 2013. október 30. napján megszűnt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!