Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1986.2.66 I. A közjegyző a kötelesrészre jogosult és a végrendeleti örökös között a kötelesrész pénzben történő kiadására vonatkozóan létrejött egyezséget akkor hagyhatja jóvá, ha a felek az összeget is meghatározták [6/1958. (VII. 4.) IM sz. r. (He.) 58. § (3) bek., Pp. 148. §].

II. A kötelesrész és az özvegyi jog összeütközése esetén irányadó rendelkezések [Ptk. 615. §, 661. §, 671. § (1) bek., 665. § (1) bek., 679. § (3) bek.].

Az örökhagyó 1984. március 28-án végrendelet és leszármazó hátrahagyásával meghalt. Végrendeletében örököséül házastársát nevezte meg. A hagyatéki leltár szerint az örökhagyó hagyatékához tartozott egy házasingatlan 600 000 forint becsértékben, amelyet hagyatéki teherként 12 787 forint temetési költség terhelt.

A hagyatéki eljárásban az örökhagyó korábbi házasságából származó gyermeke a végrendelet érvényességét nem vitatta, a kötelesrészre azonban igényt tartott, és a kötelesrészét pénzben kérte kiadni. A túlélő házastárs a kötelesrész kiadására hajlandó volt. Ennek rögzítése után a hagyatéki tárgyalási jegyzőkönyv a következőket tartalmazza: "Az érdekeltek között egyezség jött létre a fizetés módja tekintetében is . . . Amíg a végrendeleti örökös a hagyatéki ingatlant használja, addig vállalja, hogy havonta előre esedékesen minden hónap 15. napjáig bezárólag megfizet 2000 forintot a kötelesrészre jogosultnak, aki ezt a feltételt elfogadja. A fizetés első időpontja 1984. december 15. ... Amennyiben az ingatlan eladásra kerülne, arra az esetre a végrendeleti örökös már most úgy nyilatkozott, hogy akkor . . . egy összegben ki tudja fizetni a kötelesrészt a le-származónak". Ezt követően a közjegyző a 4. sorszámú hagyatékátadó végzéssel a fenti egyezséget jóváhagyta, a hagyatéki ingatlant végrendeleti öröklés jogcímén a túlélő házastársnak adta át, egyben kötelezte őt arra, hogy 1984. december 15-től havonta 2000 forintot kötelerész címén az örökhagyó gyermekének fizessen meg. A végzés indokolása utal arra, hogy az öröklés rendjét a Ptk. 599. §-ának (2) bekezdése értelmében a végrendelet határozza meg, egyben a végrendeleti örököst haszonélvezeti jog is megilletné a Ptk. 615. §-ának (1) bekezdése alapján. Ezért a kötelesrész megváltásánál „a felek egyöntetű előadása alapján 470 000 forintból indult ki", figyelembe véve a haszonélvezeti jog "egy gyermekrész értékét is", így az egyezség a jogszabályoknak és a felek méltányos érdekeinek is megfelel.

A felek a fellebbezési jogról lemondtak, így a végzés nyomban jogerőre emelkedett.

A jogerős hagyatékátadó végzés ellen emelt törvényességi óvás alapos.

A hagyatéki eljárásról szóló 6/1958. (VII. 4.) IM sz. rendelet (He.) 52. §-ának (3) bekezdése értelmében a közjegyző köteles a feleknek a felmerülő jogi kérdésekben útbaigazítást adni és gondoskodni arról, hogy a felek a tárgyaláson nyilatkozataikat azok jogkövetkezményeinek teljes ismeretében tegyék meg.

A közjegyző tehát mind az anyagi jogi, mind pedig az eljárásjogi kérdésekben egyaránt köteles felvilágosítást adni, mégpedig úgy, hogy a feleket jogaikra és kötelezettségeikre is figyelmezteti.

A He. 53. §-ának (1) bekezdése értelmében a hagyatéki tárgyaláson meg kell kísérelni, hogy az örökösök között egyezség létesüljön.

A kötelesrészre jogosult és a végrendeleti örökös között a kötelesrész pénzben történő kiadására vonatkozóan létrejött egyezségre a He. 58. §-ának (3) bekezdésében foglaltak az irányadók. E szerint a közjegyző a jognyilatkozatokat egyezségbe foglalja, és külön végzésben dönt annak jóváhagyása felől. A közjegyző által jóváhagyott ilyen egyezségnek a bírósági egyezséggel azonos hatálya van. A He. 89. §-ának (1) bekezdése értelmében alkalmazandók a Pp. 148. §-ában foglaltak: a közjegyzőnek vizsgálnia kell, hogy az egyezség megfelel-e a jogszabályoknak és a felek méltányos érdekeinek.

Az adott esetben a felek az egyezségben nem határozták meg, hogy a végrendeleti örökös kötelesrész címén milyen összeget köteles a leszármazónak megfizetni, így nem ismert az sem, hogy a havi 2000 forintos résztörlesztés kötelezettsége meddig terheli a végrendeleti örököst. Az egyezséget jóváhagyó végzés utal ugyan arra, hogy a kötelesrész alapját 470 000 forint alapösszegből kiindulva határozták meg a felek, ebből azonban a végrendeleti örökös által vállalt fizetési kötelezettség mértéke nem állapítható meg, különös figyelemmel a haszonélvezeti jognak "gyermekrész értékében" való figyelembevételére is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!