Tippek

Pertörténet AI-összegzése

Az AI egy per teljes lefolyását, tehát az ügyben született valamennyi (első-, másodfokú, felülvizsgálati, alkotmánybírósági stb.) határozatot összefoglalja egy rövid, jól strukturált dokumentumban.
Bővebben »

AI-csevegés a jogszabállyal

Szabadszöveges kérdéseket tehetünk fel a jogszabályoknak. A válaszokat a Mesterséges Intelligencia a jogszabály normaszövegét értelmezve fogja megadni.
Bővebben »

Elgépelés kijavítása AI-jal

Ha esetleg elgépelte a keresett kifejezést, kijavítja Önnek az AI!

Bővebben »

AI-szinonimák a keresésben

Kereséskor az "AI-szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

Bővebben »

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

Bővebben »

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. Bővebben »

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). Bővebben »

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

Bővebben »

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

Bővebben »

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

Bővebben »

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

Bővebben »

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

Bővebben »

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. Bővebben »

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

Bővebben »

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

Bővebben »

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

Bővebben »

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

Bővebben »

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

Bővebben »

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

Bővebben »

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

Bővebben »

1064/2004. (VI. 28.) Korm. határozat

a kormányzati szervezeti decentralizációs-deregulációs programról

1. A Kormány a kormányzati irányítás, a központi közigazgatás korszerűsítése, a költségvetési takarékosságot szolgáló szervezeti intézkedések megalapozása, a területi, települési és regionális közigazgatási, illetve az önkormányzati reform kormányzati oldalról való alátámasztása, a gazdasági versenyképességet korlátozó túlszabályozási, igazgatási akadályok lebontása érdekében 2005. december 31-ig tartó szervezeti decentralizációs-deregulációs programot (a továbbiakban: program) valósít meg.

2. A program keretébe tartozik:

a) a hatályos joganyag áttekintése útján a minisztériumok és más központi közigazgatási szervek feladat- és hatásköreinek felülvizsgálata, az aránytalanságok és párhuzamosságok felszámolása a feleslegessé vált központi állami feladatok megszüntetése, illetve célszerű decentralizálása érdekében;

b) a minisztériumi feladatellátás célszerű rendjének kialakítására, a minisztériumok túlzott szervezeti növekedésének meggátlására, illetve belső szervezetük korszerűsítésére irányuló kormánydöntések előkészítése;

c) a Kormány, illetve a miniszterek irányítása, felügyelete alá tartozó központi közigazgatási szervek felülvizsgálata, javaslattétel e szervek típusainak kialakítására, intézkedések kidolgozása ezen intézmények felesleges létrehozásának és működtetésének megelőzésére;

d) intézkedési javaslatok kidolgozása a minisztériumok és más központi közigazgatási szervek dekoncentrált szerveinek csökkentésére és javaslattétel a feladat célszerű ellátására;

e) javaslatok kidolgozása a minisztériumok és más központi közigazgatási szervek különböző jogállású háttérintézményei indokolatlan mértékű kiépítésének megakadályozására, ideértve különösen a közhasznú társaságok, illetve a gazdasági társaságok indokolatlan létrehozását;

f) a köztestületi-közalapítványi intézményrendszer átfogó felülvizsgálata abból a szempontból, hogy e szervek állami feladatok hatékony ellátására mennyiben alkalmasak, e szervezetek működése és funkciói értékvesztésének megakadályozására irányuló javaslatok kidolgozása.

3. A Kormány a program irányítására dr. Sárközy Tamás egyetemi tanárt kormánybiztossá kinevezi. A kinevezés a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény szerinti közszolgálati jogviszonyt nem hoz létre.

4. A kormánybiztos a 2. pontban meghatározott feladatokhoz kapcsolódóan

a) együttműködik a közigazgatási korszerűsítésével kapcsolatos feladatokat összehangoló Koordinációs Bizottsággal, továbbá a szolgáltató állammal és a kormányzati informatikai tevékenység irányításával összefüggő feladatok ellátásáért felelős kormánymegbízottal;

b) a pénzügyminiszterrel együttműködve közreműködik a költségvetési szervek jogállásának modernizálásában, az intézményes privatizáció lezárásával kapcsolatos intézkedések kidolgozásában, valamint a kincstári vagyon kezelése korszerű szervezeti rendjének kialakításában;

c) a felesleges új intézmények, újabb költségforrások jogszabályokba beépítésének meggátlása érdekében véleményezi a törvénytervezeteket, a kormányrendeletek és -határozatok tervezeteit;

d) együttműködik a köztestületi jogállású gazdasági kamarákkal, illetve a munkaadók, vállalkozók országos érdekképviseleteivel a gazdálkodó szervezetek működését gátló felesleges adminisztratív-igazgatási akadályok feltárásában és a felszámolásukhoz szükséges intézkedések kidolgozásában;

e) a hazai és a nemzetközi tudományos eredményeket felhasználva javaslatokat dolgoz ki - a kormányzati irányítás szempontjából - a magyar államszervezet modernizálására;

f) elősegíti a dreguláció központi közigazgatásban való intézményes alkalmazásához szükséges feltételek megvalósulását.

5. A kormánybiztos feladatköre nem terjed ki a külügyminiszternek alárendelt külföldön működő szervekre, a honvédelmi, illetve a belügyminiszter által irányított fegyveres szervekre, valamint a nemzetbiztonsági szolgálatokra.

6. A kormánybiztos a tevékenységéről beszámol a Kormány és a miniszterelnök részére, emellett rendszeresen tájékoztatja a Gazdasági Kabiner vezetőjét is. A kormánybiztos titkársága a Miniszterelnöki Hivatal keretében működik, a feladatai ellátásához szükséges személyi, tárgyi és pénzügyi feltételeket a Miniszterelnöki Hivatal biztosítja.

7. A kormánybiztos e megbízatását elsősorban saját személyes munkájával teljesíti. A feladat ellátásáért illetmtényt, megbízási vagy tiszteletdíjat nem kap, egyebekben államtitkári juttatások illetik meg. Tevékenységét 2004. július 1-jén kezdi meg, és megbízatása 2005. december 31-ig szól. Az állam- és szolgálati titok megismerésével való jogosultságok és megőrzésük kötelezettsége szempontjából a köztisztviselőkre vonatkozó szabályok az irányadók.

8. A program új álláshelyek létrehozásával nem járhat. A kormánybiztos feladatainak ellátását a Miniszterelnöki Hivatalból, a Pénzügyminisztériumból, illetve az Igazságügyi Minisztériumból ideiglenesen kirendelt köztisztviselők segítik.

9. A program hatálya alá eső minisztériumok kötelesek legalább egy főosztályvezetői beosztású köztisztviselőt kijelölni a kormánybiztossal való állandó kapcsolattartásra. A kormánybiztos megkeresésére a minisztériumok és más kormányzati közigazgatási szervek a kért felvilágosítást, illetve adatszolgáltatást kötelesek teljesíteni.

10. A program tudományos hátterének biztosításában a Magyar Közigazgatási Intézet közreműködik.

Dr. Medgyessy Péter s. k.,

miniszterelnök