Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Budapest Környéki Törvényszék G.40316/2021/10. számú határozata határozat bírósági felülvizsgálata (TÁRSASÁGI határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 3:18. § (1) bek.] Bíró: Szabó Annamária

Kapcsolódó határozatok:

*Budapest Környéki Törvényszék G.40316/2021/10.*, Fővárosi Ítélőtábla Gf.40038/2022/4.

***********

A Budapest Környéki Törvényszék dr. Fónagy Sándor ügyvéd (cím4) által képviselt Felperes1 (Cím1.) felperesnek - a Palotai Ügyvédi Iroda - dr. Palotai Beáta ügyvéd (cím5) által képviselt alperes1 (Cím2) alperes ellen társasági határozat felülvizsgálata iránt indított perében meghozta a következő

Í T É L E T E T

A bíróság az alperes 2/2021. (VIII. 09.) számú taggyűlési határozatát hatályon kívül helyezi.

A bíróság kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 (tizenöt) napon belül 250.500,- (kétszázötvenezer-ötszáz) forint perköltséget.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 (tizenöt) napon belül jelen bíróságnál elektronikus úton előterjesztett, de a Fővárosi Ítélőtáblához címzett fellebbezéssel lehet élni.

A másodfokú eljárásban a jogi képviselet kötelező, ezért fellebbezés esetén a fellebbezést benyújtó félnek jogi képviselőt szükséges meghatalmaznia; ha jogi képviselővel nem rendelkezik, a fellebbezést a bíróság hiánypótlási felhívás kiadása nélkül visszautasítja. A fellebbezést benyújtó fél pártfogó ügyvédi képviselet biztosítása iránti esetleges kérelmét a jogi segítségnyújtó szolgálatnál terjesztheti elő.

A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, kivéve, ha a felek bármelyike tárgyalás tartását kéri, a bíróság azt indokoltnak tartja, vagy tárgyaláson foganatosítható bizonyítást kell lefolytatni. A fellebbező félnek a tárgyalás tartására irányuló kérelmét a fellebbezésében kell előterjesztenie. A fellebbező fél ellenfele a fellebbezés kézbesítésétől számított tizenöt napon belül tárgyalás tartását kérheti.

A felek kérelme alapján sem kell tárgyalást tartani, ha az elsőfokú bíróság ítéletét a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény 379. és 380. §-ban meghatározott okból kell hatályon kívül helyezni, a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, a fellebbezés csak a teljesítési határidővel vagy a részletfizetés engedélyezésével, illetve az előzetes végrehajthatósággal kapcsolatos, vagy a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul.

I N D O K O L Á S

[1] Az alperes a cégnyilvántartásba 2003. január 17. napjától bejegyzett gazdasági társaság. Az alperesi társaság tagja a felperes, tag1, a tag2, valamint az alperes.

A felperes 25, tag1 65, a tag2 10 darab szavazattal rendelkezik.

[2] Az alperes társasági szerződésének 9.2. pontja szerint a taggyűlés és a megismételt taggyűlés akkor határozatképes, ha azon a leadható szavazatok közül legalább 50 szavazat képviseltetve van. A 9.5.1. pont szerint a taggyűlés a határozatait a jelenlévő tagok szavazatainak egyszerű többségével hozza meg.

[3] Az alperes ügyvezetői 2021. július 23. napján kelt taggyűlési meghívóval 2021. augusztus 09. napjára taggyűlést hívtak össze, amely 2021. augusztus 09. napján 8:00 órakor megkezdésre került. A taggyűlésen tag1 tag (65 szavazatra jogosult), tag2 tag (10 szavazatra jogosult), jogi képviselő2 ügyvéd, jogi képviselő1 ügyvéd, tag3 és személy4 ügyvezetők voltak jelen.

jogi képviselő2 ügyvéd tájékoztatta a jelenlévőket, hogy a taggyűlés határozatképes, mivel azon a törzstőke legalább fele vagy a leadható szavazatok többsége képviselve van, utalt a társasági szerződés 9.2. pontjára. Hivatkozott arra, hogy a társasági szerződés 9.1.1. és 9.5.2. pontja alapján a taggyűlés a határozatait a jelenlévő tagok szavazatainak egyszerű többségével hozza meg.

[4] A 2. számú határozat meghozatala előtt rögzítették, hogy a Ptk. 3:19. § (2) bekezdése f) pontja alapján tag1 ezen napirendi pont tárgyában nem szavazhat. jogi képviselő2 ügyvéd tájékoztatta a tagokat, hogy a taggyűlés ebben a kérdésben a határozatát a jelen lévő tagok szavazatainak egyszerű többségével hozza meg.

[5] A 2. számú határozattal a taggyűlés 10 db "igen", 0 db ellenszavazat és 0 db tartózkodás mellett egyhangúlag elfogadta tag1 munkaszerződését, azt jóváhagyta az alábbi főbb adatokkal:

- a munkavállaló munkaköre és munkaideje: komposztágazat-vezető, 40 óra/hét

- a munkavállaló munkabére: br. 1.350.000,- forint/hónap.

[6] A taggyűlésre a második napirendi pont ismertetésének megkezdésekor, 8 óra 9 perckor érkezett meg a felperes.

[7] A bíróság a fenti tényállást a peres felek személyes előadása és az általuk csatolt iratok alapján állapította meg.

[8] A felperes keresetében kérte, hogy a bíróság az alperes 2/2021. (VIII. 09.) számú határozatát a 2013. évi V. tv. (Ptk.) 3:37. § (1) bekezdése alapján helyezze hatályon kívül, mert a határozat sérti a Ptk. 3:18. § (2) bekezdését, a Ptk. 3:19. § (3) bekezdését, valamint a társasági szerződés 9.2. és 9.5.1. pontját.

A felperes előadta, hogy a taggyűlés elején a megjelentek számbavétele után jogi képviselő2 ügyvéd a taggyűlésre időben érkezett tag1 és a tag2 tagok összesen leadható 100 szavazatából a jelenlévő 75 szavazat alapján megállapította, hogy a taggyűlés határozatképes.

A taggyűlés határozatképességét minden egyes napirendi pont tárgyában való szavazás során vizsgálni kell. tag1 a vele kötendő munkaszerződést jóváhagyó taggyűlési határozat meghozatala tárgyában személyesen érdekeltnek minősült és nem szavazhatott, így tag1 szavazásból kizárt tagot a határozatképesség megállapítása során figyelmen kívül kellett hagyni, ezért a másik két tag, a tag2 és a felperes egymás közötti viszonyában kell megállapítani, hogy a napirendi pont tekintetében a határozatképesség biztosított-e.

A tag2 tag 10, a felperes 25 szavazattal rendelkezik, ez összesen 35 szavazat, ez minősül 100%-nak. Ehhez képest kell megvizsgálni, hogy a határozatképesség biztosított-e, azaz a jelenlévők által képviselt szavazatok száma az adott napirendi pont tárgyában leadható összes szavazathoz képest eléri-e a többséget. A 35 leadható összes szavazathoz, mint egészhez képest a tag2 tag 10 szavazata 28,6%-ot jelent, így tag1 munkaszerződésének elfogadásáról döntő napirendi pont tárgyában a taggyűlés nem volt határozatképes a felperes jelenléte nélkül és nem hozhatott érvényes határozatot.

Hivatkozott a BH2013.158. eseti döntésre.

A felperes perköltség iránti igénye 36.000,- forint eljárási illeték; 190.500,- forint ügyvédi munkadíj, továbbá tárgyalásonkénti költségtérítés 24.000,- forint volt.

[9] Az alperes írásbeli ellenkérelmében elsődlegesen a Pp. 199. § (2) bekezdésének a) pontja szerinti alaki védekezés körében az eljárás megszüntetését kérte, mivel álláspontja szerint a keresetlevelet a Pp. 176. § (1) bekezdés j) és 176. § (2) bekezdés c) pontjai alapján vissza kellett volna utasítani, mert az nem felel meg a Pp. 170. § (2) bekezdés b), d) és e) pontjainak. Érdemi védekezése körében a felperes keresetének az elutasítását és perköltségben való marasztalását kérte. Az alperes az ügyvédi munkadíj megállapítását kérte perköltségként a 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet alapján azzal, hogy az ügyvédi iroda áfaköteles körbe tartozik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!