Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2008.5.136 A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény szervi hatálya az önkormányzatra nem terjed ki [1997. évi C. tv. 1. §, 3. §].

Dr. Sz. G. és Cs. B. kérelmezők 2008. február 29-én kelt, a Fővárosi Választási Bizottságnak címzett beadványukban a Budapest J.-i Önkormányzat tevékenységével összefüggésben a választásra irányuló jogszabály, valamint a választási eljárás alapelveinek megsértése miatt kifogást nyújtottak be, és kérték annak megállapítását, hogy az önkormányzat határozatával megsértette a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 3. §-ában foglalt alapelveit, valamint a Ve. 42. § (4) bekezdését, illetve kérték a jogsértő további jogsértéstől való eltiltását.

A Fővárosi Választási Bizottság határozatával a kifogást hatáskör hiányában elutasította.

Határozatának indokolásában kifejtette, hogy az önkormányzatok nem tartoznak a Ve. szervi hatálya alá, nem résztvevői a választási eljárásnak. Az önkormányzati feladat- és hatáskör gyakorlása, illetve az önkormányzati működés nem sorolható a Ve. 149. § o) pontjában meghatározott, és a Ve. 40-45. §-ában szabályozott választási kampány körébe, és kampánycselekménynek sem minősíthető.

Dr. Sz. G. és Cs. B. a Fővárosi Választási Bizottság határozata ellen fellebbezést nyújtott be az Országos Választási Bizottsághoz (a továbbiakban: OVB), amelyben a Fővárosi Választási Bizottság határozatának megváltoztatását kérte, annak megállapításával, hogy a Budapest J.-i Önkormányzat határozatával megsértette a Ve. 3. §-ában foglalt alapelveit, valamint a Ve. 42. § (4) bekezdését. Kérte, hogy az OVB állapítsa meg: az önkormányzati határozat folytán előállott helyzet, a kihelyezett plakátok és a népszavazás során végzett telemarketing kampány önmagában is sérti a Ve. 3. §-ában foglalt alapelveket, valamint a Ve. 42. § (4) bekezdését.

Az OVB határozatával a fellebbezésnek helyt adott, és a Fővárosi Választási Bizottság határozatát megváltoztatta. Megállapította, hogy a Budapest J.-i Önkormányzat Képviselő-testülete határozatában foglaltakkal megsértette a Ve. 3. §-ának a) pontjában foglalt, a választás tisztaságának megóvására és a választási csalás megakadályozására, valamint a Ve. 3. § d) pontjában foglalt, a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás követelményére vonatkozó alapelveket; egyben felhívta a Budapest J.-i Önkormányzat Képviselő-testületét, hogy tartózkodjon a további jogsértéstől.

Az OVB határozatának indokolásából kitűnően elsődlegesen azt vizsgálta, hogy rendelkezett-e a Fővárosi Választási Bizottság az ügy elbírálására vonatkozó hatáskörrel.

Az 5/2002. (II. 7.) OVB állásfoglalást értelmezve hangsúlyozta, hogy az országos népszavazás tárgykörben végzett önkormányzati cselekmények kívül esnek a képviselő-testület hatáskörén; e magatartás vizsgálatára pedig a választási bizottság hatáskörrel rendelkezik.

A továbbiakban érdemben vizsgálta, hogy a képviselő-testület sérelmezett határozata milyen hatással volt a választási eljárásra.

Rögzítette, hogy a képviselő-testület a jegyzőre ruházta annak a feladatnak a végrehajtását, hogy a jegyző előre felvett hangüzenettel telefonon hívja fel a választópolgárokat, és a szavazáson való részvételre buzdítson. A népszavazáson való részvételre történő felhívás - az OVB álláspontja szerint - egyértelműen a választók befolyásolására irányult. Ez a képviselő-testületi magatartás a választás tisztaságának megóvása alapelvébe ütközik, mert a helyi választási iroda vezetőjét - a jegyzőt - a népszavazási kampány résztvevőjévé teszi.

A jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás elvét sérti a képviselő-testület határozatának 3. számú melléklete, amely a jegyző hangüzenetének szövegét az alábbi módon rögzíti:

"Tudnia kell, hogy a népszavazás eredménye a parlamentet kötelezi a nép akaratának végrehajtására", amely - az OVB álláspontja szerint - félrevezető, mert az Országgyűlést a kezdeményezésben foglaltak teljesítésére csak az eredményes népszavazás kötelezi.

Az OVB határozat indokolása rámutat arra is, hogy a kifogás nem alapos a Ve. 42. § (4) bekezdésével összefüggésben, ugyanis a plakátok kerületi közintézményekben való elhelyezése nem ütközik a Ve. 42. § (4) bekezdésének szabályába, amely a plakát elhelyezését állami, vagy önkormányzati hatóság elhelyezésére szolgáló épületen, vagy azon belül tiltja. A közintézmény fogalmát a közszolgáltatások nyújtására létrehozott önkormányzati szervezetekre [az önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 9. § (4) bekezdése], nem pedig a hatóság elhelyezésére szolgáló épületre használják.

A határozat utal arra, hogy a sérelmezett telemarketing tevékenység során létrehozott adatbázis a Ve. alapelveit és adatvédelmi rendelkezését nem sérti, de felveti a jogosulatlan adatkezelés lehetőségét, ezért az adatvédelmi biztos eljárását kezdeményezi.

A J.-i Önkormányzat az OVB határozata ellen bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet terjesztett elő, amelyben annak megsemmisítését, és a Fővárosi Választási Bizottság határozatának helybenhagyását kérte.

Álláspontja szerint az önkormányzat az Ötv. 2. § (1) és (3) bekezdése alapján helyi közügyben járt el, ezért tevékenységét az OVB nem is vizsgálhatja.

Hangsúlyozta, hogy a részvételre felhívás semmilyen választási befolyásolást nem valósított meg.

Álláspontja szerint a vitatott magatartás tekintetében a jegyző nem munkáltatói utasításnak tett eleget.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!