Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2012.9.218 A 2006. július 1. napja előtt jogerős határozattal elbírált ügyben a felülvizsgálat kizárt azon okból, hogy a tárgyalásnál a nyilvánosságot törvényes ok nélkül zárták ki, továbbá abból az okból is, hogy az eljárt bíróságok nem tettek eleget az indokolási kötelezettségüknek, s ezzel az ügydöntő határozat felülbírálatra alkalmatlan [Be. 416. § (1) bek. c) pont, 373. § (1) bek. II. f) pont; 423. § (2) bek.].

Az eljárt első-, és másodfokú bíróság jogerős ítéletével a terheltet aljas indokból, hivatalos személy ellen, hivatalos eljárása alatt, több emberen elkövetett emberölés bűntet­tének kísérlete, lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés bűntette, 2 rendbeli felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítás bűntette és magánlaksértés vétsége miatt halmazati büntetésül életfogytig tartó fegyházbüntetésre, tíz év közügyektől eltiltásra ítélte. A feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontját harminchárom évben határozta meg.

A jogerős ügydöntő határozatokkal szemben, azok hatályon kívül helyezése és új elsőfokú eljárás elrendelése érdekében, a Be. 416. § (1) bekezdésének c) pontjában meghatározott felülvizsgálati okból a terhelt meghatalmazott védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt.

Érvei szerint a támadott határozatokat az eljárt bíróságok lényeges eljárási szabályokat megsértve hozták meg. Így:

A Be. 373. § (1) bekezdés II. d) pontját sértette, hogy a zárt tárgyalás azon részét, amelyen az anonim tanúkat kihallgatta, valamint azon részét, amelyben a sértett az anonim tanúk vallomásaira észrevételeket tett, a bíróság a terhelt távollétében, tehát olyan személy távollétében tartotta meg, akinek a jelenléte a tárgyaláson kötelező volt.

A zárt tárgyalás elrendelésének ítéletben kifejtett indoka az volt, hogy a sértett és a tanúk egyaránt az Országos Rendőr-főkapitányság Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának állományába tartozó rendőrök, akik rendszeresen részt vesznek körözött bűnözők fegyveres elfogásában, figyeléssel járó rendőri akciókban. Ezért a tanúk anonimitásának teljes körű megőrzése és a kihallgatások zavartalanságának biztosítása érdekében a Be. 237. § (3) bekezdésének c) pontja és a Be. 292. § (2) bekezdése alapján zárt tárgyalás hivatalból történő elrendelése indokolt.

A védő jogi okfejtése szerint az utóbb megjelölt eljárási szabály csupán arról rendelkezik, hogy a tanú kihallgatásának tartamára a vádlott a tárgyalóteremből eltávolítható, így e jogintézmény és a zárt tárgyalás elrendelése között semmiféle összefüggés nincs.

A Be. 292. § (2) bekezdésének helyes alkalmazása pedig nem jelentheti a vádlott védekezéshez való jogának korlátozását; arra csak kivételesen és konkrét indokokból kerülhet sor, pl. amikor a tanúk a vádlottól való félelmükre hivatkoznak.

Ezzel szemben a jelen esetben az elsőfokú bíróság semmilyen konkrét indokát nem adta, milyen körülményekből következtetett arra, hogy a tanúkat zavarná a terhelt jelenléte.

Emellett a bíróság utóbb a terheltet az anonim tanúk vallomására nem nyilatkoztatta.

Még annak feltevése esetén is, hogy az anonim tanúk kihallgatásának idejére a terhelt eltávolítása jogszerű volt, a tárgyalásnak az a része, amikor a sértett az anonim tanúk vallomására észrevételeket tett, a terhelt távollétében már semmiképpen nem lett volna megtartható.

Megsértette továbbá az elsőfokú bíróság a Be. 373. § (1) bekezdés II. f) pontja szerinti eljárási szabályt is, mivel a 2004. június 2-i, és 2004. június 4-i tárgyalásról a nyilvánosságot indokolás nélküli határozattal zárta ki.

Az első, tehát a 2004. május 28-i nyilvános tárgyalás elején kihirdetett végzése, miszerint "Az anonim tanúk és a sértett tanúk védelme érdekében" rendel el zárt tárgyalást, indokolást nem tartalmaz, az idézőjelben szereplő szövegrész nem más, mint a törvényre, a Be. 237. § (3) bekezdés c) pontjára történő utalás.

Tekintve, hogy az eljárási szabály kifejezetten az eljárásban részt vevő személyek vagy tanú védelme érdekében teszi lehetővé a nyilvánosság kizárását, a jelen esetben ezt - ellentétben az ítéletben szereplő indokokkal - a rendőr tanúk védelme nem tette szükségessé.

Ezen túlmenően is azt a tárgyalást, amelyen a szakértők meghallgatására került sor, már mindenképpen nyilvánosan kellett volna folytatni, hiszen nevezettek védelmére a bíróság sem a zárt tárgyalás elrendelésekor, sem az ítélet indokolásában nem hivatkozott.

Az elsőfokú bíróság indokolási kötelezettségének oly mértékben nem tett eleget, hogy emiatt a Be. 373. § (1) bekezdésének III. a) pontjában írt szabálysértés is megvalósult.

Ebben a körben az indítványozó - lényegét tekintve - a következőket hozta fel:

Az emberölés minősített esetének alapját képező tényállást a bíróság a sértett vallomására alapozta. E vallomásban azonban - a bíróság álláspontjától eltérően - nem csupán látszólagos, hanem lényeges, a saját korábbi és más tanúk vallomásaival is szemben álló ellentmondások mutatkoztak, amelyekkel a bíróság ítéletének indokolásában nem foglalkozott.

Nem adott számot arról sem, miből következtetett a terhelt elkövetéskori tudatállapotára; erre nézve ugyanis semmilyen bizonyíték nem állt a rendelkezésére, hiszen a terhelt szándékait illető tudatállapotról sem az igazságügyi elmeorvos-szakértő, sem a pszichológus orvos-szakértő nem nyilatkozott.

Egyébiránt nevezett szakértők szakértői esküjükre történő figyelmeztetése is elmaradt, amely mulasztás nem tette volna lehetővé a szakvélemények bizonyítékként történő értékelését.

Az aljas indokból történt elkövetést a bíróság a vádirati tényálláson túlterjeszkedve, a vádhoz kötöttség elvét megsértve rótta a terhelt terhére.

E tekintetben ugyan az indítvány konkrét eljárási szabálysértést nem hívott fel, de tartalmilag a Be. 373. § (1) bekezdés I. c) pontjának sérelmét állította.

Továbbá az aljas indokból történt elkövetést tekintve a bíróság bizonyítékot sem jelölt meg, így indokolási kötelezettségét e minősítő körülményt illetően egyáltalán nem is teljesítette.

A másik minősítő körülményt, a hivatalos személy ellen, hivatalos eljárása alatti elkövetést sem indokolta kellően az ítélet, mert a bizonyítás anyagában ebben a körben felmerült ellenmondásokkal nem foglalkozott.

Végül nem adott számot a bíróság arról sem, hogy a terhelt egészségi állapotának vizsgálatára miért nem rendelt ki igazságügyi orvos-szakértőt. Bár a terhelt kezelő orvosát tanúként kihallgatta - aki magát igazságügyi szakértői igazolvánnyal igazolta - ugyanekkor a terheltet nem nyilatkoztatta: a kezelőorvost felmenti-e az orvosi titoktartási kötelezettsége alól.

Emiatt nevezett előadása bizonyítékként nem lett volna értékelhető, következésképpen a bíróság a terhelt egészségi állapotára semmilyen megállapítást nem tehetett volna.

A Legfőbb Ügyészség írásbeli nyilatkozatában a felülvizsgálati indítványt a Be. 373. § (1) bekezdésének I. c) és II. d) pontjainak a megsértésére hivatkozó részében alaptalannak, míg egyéb részében törvényben kizártnak tartotta.

Mindenekelőtt alaptalannak ítélte az indítványozónak a vádelv sérelmére vonatkozó álláspontját, utalva arra, hogy a bíróság a bizonyítás eredményéhez képest az elkövetés indítéka tekintetében eltérhet a vád megállapításaitól anélkül, hogy ezzel a vádelvet sértené (BH 2009/5.).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!