Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2019.7.210 A felek érvényesen nem köthetnek egyszerűsített foglalkoztatásra vagy alkalmi munkára irányuló munkaviszonyokat átfogó keretszerződést [a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. tv. 201. § (1)-(2) bek.].

A tényállás

[1] Az alperes a felperesi szociális szövetkezet kirendeltségén - közérdekű bejelentés alapján - 2017. szeptember 25-én munkaügyi ellenőrzést tartott, amelynek eredményeként a 2018. január 26-án kelt határozatában megállapította, hogy a felperes mint kölcsönbe adó munkáltató a határozatban megnevezett, 2017. szeptembere különböző napjain megszűnt munkaviszonyú alkalmi munkavállalók esetében határidőn belül nem tett eleget a munkaviszony megszűnéséhez kapcsolódó elszámolási kötelezettségének. A határozat indokolása szerint a felperes a vetőmagüzemi segédmunkás munkakörben alkalmazott, a P. Kft.-nél munkaerő-kölcsönzés keretében munkát végző alkalmi munkavállalók munkabérét csak 2017. szeptember 27-én utalta át, amivel 13 főt érintően megsértette a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 80. § (2) bekezdését. A felperes 14 munkavállalót érintően megszegte az Mt. 218. § (1) bekezdését is a következők szerint. A felperes az alkalmi munkavállalók 2017. szeptember hónapra vonatkozó munkaszerződései és tájékoztatásai becsatolására irányuló kötelezés ellenére korábbi, 2015., 2016. években kötött, valamint 2017. augusztusi időszakra szóló szerződéseket csatolt, amelyekben minden esetben a munkába lépés első napja (kikölcsönzés kezdő napja) volt feltüntetve. Az Mt.-nek a munkaszerződés írásba foglalására irányuló kötelezettséget előíró 44. §-át az egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló munkaszerződésre az Mt. 202. § (1) bekezdése alapján nem kell ugyan alkalmazni, munkaerő-kölcsönzés esetén azonban a feleknek az Mt. 218. § (1) bekezdése alapján a munkaszerződésben meg kell állapodniuk abban, hogy a szerződés kölcsönzés céljából jön létre és meg kell határozniuk a munkavégzés jellegét és az alapbért. E rendelkezéstől érvényesen nem lehet eltérni, ezért, ha az egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló munkaviszony az Mt. 202. § (2) bekezdése alapján, az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény (Efotv.) 3. § (1) bekezdése és 11. §-a szerinti bejelentési kötelezettség teljesítésével jön létre, a jogviszonyt akkor is a bejelentés teljesítése keletkezteti, ha munkaerő-kölcsönzés céljára létesítik.

A felperes keresete és az alperes védirata

[2] A felperes keresetében a közigazgatási határozat megsemmisítését kérte egyrészt arra hivatkozva, hogy az alperes az Mt. 80. § (2) bekezdését tévesen értelmezte kógens normaként, másrészt amiatt, mert az Mt. 44. §-át a 202. § (1) bekezdése alapján az egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló munkaviszonyra nem kell alkalmazni.

A jogerős ítélet

[3] A közigazgatási és munkaügyi bíróság az alperes határozatát megsemmisítette.

[4] Az ítéleti érvelés szerint az Mt. 222. § (3) bekezdése tételesen felsorolja azokat a szabályokat, amelyeket munkaerő-kölcsönzés esetén nem lehet alkalmazni. A törvény nem tiltja, hogy kölcsönzött munkavállalóval egyszerűsített foglalkoztatásra jöjjön létre munkaszerződés, a jogalkotó az Efotv. azon rendelkezését, amely egyszerűsített foglalkoztatás esetén a munkaerő-kölcsönzés lehetőségét kizárta, az Mt. hatálybalépésével összefüggő átmeneti rendelkezésekről és törvénymódosításokról szóló 2012. évi LXXXVI. törvény 71. § (5) bekezdés a) pontjával hatályon kívül helyezte. Az egyszerűsített foglalkoztatásra az Efotv. által nem szabályozott kérdésekben háttérjogszabályként az Mt.-t kell alkalmazni, így a munkaerő-kölcsönzés szabályait alkalmazni kell, ha a kölcsönzés egyszerűsített foglalkoztatás céljából jött létre. E jogszabályok együttes figyelembevételének következménye, hogy ugyan az Mt. 202. § (1) bekezdése és az Efotv. mentesítést adnak a munkaszerződés írásbeli megkötésének alaki kötelezettsége alól, ez nem "írja felül" az Mt. 218. § (1) bekezdése rendelkezését, amely szerint a kölcsönzésre irányuló jogviszony létrehozására irányuló munkaszerződésben a feleknek kifejezetten meg kell állapodniuk abban, hogy a szerződés kölcsönzés céljából jön létre, ami - az Mt. 44. §-ára figyelemmel - csak írásbeli szerződéssel valósítható meg. A felperes ezért tévesen hivatkozott arra, hogy a munkaerő-kölcsönzés keretében történő egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló munkaszerződést nem kellett írásba foglalni. A perben vitás kérdés szempontjából ennek nem volt jelentősége, a felperes és a perbeli munkavállalók ugyanis - az okiratokból kitűnően - munkaerő-kölcsönzésre irányuló jogviszony létrehozása érdekében az Mt. követelményeinek megfelelő tartalmú munkaszerződést kötöttek.

[5] Az Efotv. 3. § (1) bekezdése és 11. §-a szerinti bejelentési kötelezettséget a munkaerő-kölcsönzés keretében történő egyszerűsített foglalkoztatás során is teljesíteni kell. Az egyszerűsített foglalkoztatásra vonatkozó szabályok alapján a munkaszerződést nem kell írásba foglalni, amennyiben azonban a munkáltató a fenti két atipikus munkavégzési formát kombinálja, nem lehet eltekinteni az írásbeli munkaszerződéstől. A felperes a munkaszerződés írásbeliségére vonatkozó feltétel mellett az adóhatóság felé fennálló bejelentési kötelezettségének is eleget tett.

[6] A bíróság kiemelte: az egyszerűsített foglalkoztatás a munkaerő-kölcsönzés keretén belül történt, az "alapszerződés" nem az egyszerűsített foglalkoztatás volt, ezért téves az alperes azon álláspontja, hogy a felperes megsértette az Mt. 218. § (1) bekezdését. Téves az alperes azon következtetése is, hogy a felperesnek az egyszerűsített foglalkoztatás minden munkanapjára újabb és újabb szerződéseket kellett volna kötnie a munkavállalókkal. A felperes az Mt. 218. § (1) bekezdésében foglalt kötelezettségét teljesítette azzal, hogy a munkavállalókkal az írásbeli munkaszerződést a munkaerő-kölcsönzésre vonatkozóan megkötötte. Olyan követelményt jogszabály nem tartalmaz, amelynek alapján a munkáltató abban az esetben, ha a munkaerő-kölcsönzésre irányuló jogviszonyt az egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló munkaszerződéssel vegyíti, újabb munkaszerződést lenne köteles kötni az egyszerűsített foglalkoztatás napjain. Ilyen esetben a munkavállalók jogviszonya a munkaerő-kölcsönzésre vonatkozó jogszabályok alapján szűnik meg, nem pedig akkor, amikor az egyszerűsített, naptári napra létrejött határozott idejű jogviszony megszűnik. A feleknek a bejelentett napokon ezért nem kellett külön munkaszerződést kötniük, a felperes ugyanis már rendelkezett írásbeli munkaszerződéssel, és az Efotv. szerinti bejelentési kötelezettségének is eleget tett.

[7] A bíróság szerint a határozat 1. pontjában foglalt jogsértés alapjául szolgáló tényállás iratellenes, a kikölcsönzésnek a kölcsönvevőnél való megszűnésére vonatkozó okiratból ugyanis nem következik, hogy a munkavállalók munkaerő-kölcsönzésre irányuló jogviszonya is megszűnt volna. A munkaerő-kölcsönzésre létrejött munkaviszony megszüntetése - az Mt. a XVI. fejezet speciális szabályai mellett - az Mt. általános szabályai szerint történik, a kikölcsönzés megszűnése a kölcsönbe adó munkáltatóval fennálló munkaviszonyt nem érinti, a kikölcsönzés megszűnése csupán annyit eredményez, hogy a munkavállaló a következő kikölcsönzésig nincs foglalkoztatva.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!