32001R1563[1]

A Bizottság 1563/2001/EK rendelete (2001. július 31.) a Szerződés I. mellékletében nem szereplő áruk formájában exportált egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó export-visszatérítési rendszer alkalmazásának közös részletes szabályairól, valamint az e visszatérítések összegének megállapítására szolgáló szempontokról szóló 1520/2000/EK rendelet módosításáról

A Bizottság 1563/2001/EK rendelete

(2001. július 31.)

a Szerződés I. mellékletében nem szereplő áruk formájában exportált egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó export-visszatérítési rendszer alkalmazásának közös részletes szabályairól, valamint az e visszatérítések összegének megállapítására szolgáló szempontokról szóló 1520/2000/EK rendelet módosításáról

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a legutóbb a 2580/2000/EK rendelettel [1] módosított, a mezőgazdasági termékek feldolgozásával előállított egyes árucikkekre alkalmazandó kereskedelmi szabályokról szóló, 1993. december 6-i 3448/93/EK tanácsi rendeletre [2] és különösen annak 8. cikke (3) bekezdése első albekezdésére,

mivel:

(1) Szükséges a legutóbb a 2390/2000/EK rendelettel [3] módosított 1520/2000/EK bizottsági rendeletben [4] előírt, a visszatérítési igazolásokra, valamint a D. melléklet használatára vonatkozó egyes rendelkezések megvilágítása és pontosítása.

(2) A visszatérítési igazolásokat hatékonyabb felhasználásuk érdekében - ugyanakkor a spekulációs célzatú kérelmek számában növekedés előidézése nélkül - átruházhatóvá kell tenni. A kedvezményezett személyét az igazolás iránti kérelem benyújtása előtt meg kell jelölni.

(3) Pontosítani kell, hogy a piaci szereplők fenntartják visszatérítési jogukat, ha az alkalmazandó szabályoknak megfelelnek, és nem nyújtottak be egyedi visszatérítési kérelmet attól az időponttól számított 3 hónapon belül, amikor a vámhatóság elfogadta a kiviteli nyilatkozatot. Ilyen esetekben a biztosítékot vagy annak a visszatérítési igazolásnak megfelelő részét visszatartják.

(4) A tagsággal nem rendelkező országokban nyílt ajánlati felhívás esetén egyedi rendelkezéseket kell hozni a visszatérítési igazolásokra vonatkozóan annak érdekében, hogy az európai piaci szereplők versenyképes feltételek mellett nyújthassanak be pályázatot. Az egyszerűsítés érdekében azonban az eljárásnak főként a legutóbb az 1095/2001/EK rendelettel [5] módosított, a mezőgazdasági termékek behozatali- és kiviteli engedélyei, valamint előzetes rögzítési igazolások rendszere alkalmazásának közös részletes szabályainak meghatározásáról szóló, 2000. június 9-i 1291/2000/EK bizottsági rendelet [6] 49. cikkében előírtakon kell alapulnia.

(5) Az adminisztráció egyszerűsítése érdekében különleges eljárásokat kell megállapítani a biztosíték felszabadítására, ideértve különösen a részleges felszabadítás feltételeit és egy olyan küszöbértéket, amely alatt fel lehet szabadítani az egyébként visszatartandó biztosítékot.

(6) A visszatérítésben részesülő mezőgazdasági termékek kiviteli lehetőségeinek maradéktalan kihasználása érdekében rendelkezésekre van szükség, amelyek hasonlóak az 1291/2000/EK rendelet 35. cikkében meghatározottakhoz, továbbá a piaci szereplőket ösztönözni kell, hogy mielőbb visszaküldjék azokat az igazolásokat, amelyeket a költségvetési időszak során nem használtak fel maradéktalanul.

(7) E rendelet módosításai miatt szükséges az 1291/2000/EK rendelet cikkeire vonatkozó hivatkozások kiigazítása.

(8) A rendelkezésre álló pénzeszközök hatékonyabb felhasználása érdekében - különös tekintettel annak szükségességére, hogy a Közösség eleget tegyen nemzetközi kötelezettségvállalásainak - szükség van azon küszöb kiigazítását szolgáló eljárások megállapítására, amely fölött az igazolások bemutatása alóli mentesség egyes exportőrökre vonatkozóan már nem alkalmazható. Továbbá különleges rendelkezések meghozatala szükséges annak érdekében, hogy azok a piaci szereplők, akik az új költségvetési időszak kezdetével az igazolások bemutatása alóli mentességgel nem kívánnak tovább élni, hatékonyan alkalmazhassák az 1520/2000/EK rendelet 14. cikke (2) bekezdésében meghatározott küszöböt. Emellett annak biztosítása érdekében, hogy a költségvetési év végére a Közösség nemzetközi kötelezettségvállalásai teljesüljenek, eljárásokra van szükség a megfelelő költségvetési időszak alatt kiállított visszatérítési igazolásokkal kapcsolatos kifizetések felfüggesztésének lehetővé tételére.

(9) A visszatérítési igazolások bevezetése óta szerzett tapasztalatok alapján az 1520/2000/EK rendelet F. mellékletében meghatározott eljárásokat ki kell igazítani.

(10) E rendelet egyes rendelkezéseinek július 9-étől való alkalmazását lehetővé kell tenni. A hatálybalépés időpontjának ezért a kihirdetés időpontját követően a lehető leghamarabb be kell következnie.

(11) Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Szerződés I. mellékletében nem szereplő feldolgozott mezőgazdasági termékek kereskedelmére vonatkozó horizontális kérdésekkel foglalkozó irányítóbizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 1520/2000/EK rendelet a következőképpen módosul:

1. A 6. cikk (3) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

"(3) A 6a. cikkben meghatározott rendelkezések sérelme nélkül a visszatérítési igazolás nem ruházható át. Az igazolást a jogosultnak kell használnia."

2. A rendelet a következő 6a. cikkel egészül ki:

"6a. cikk

(1) Az engedélyekből vagy igazolásokból származó kötelezettségek nem ruházhatók át. Érvényességük ideje alatt az engedélyekből vagy igazolásokból származó jogokat a jogosult átruházhatja, feltéve hogy az ilyen átruházás minden egyes igazolás vagy annak kivonata esetében egyetlen kedvezményezett javára történik, és az azt elfogadó kedvezményezett nevét és címét a visszatérítési igazolás űrlapjának 20. rovatába legkésőbb a kérelem benyújtásakor bejegyzik. Az ilyen átruházás olyan összegekre vonatkozhat, amelyeket még nem vezettek rá az igazolásra vagy annak valamennyi kivonatára.

Az igazolás kiállítása előtt a 22. rovatba a következő szöveget kell a kérelem adataival összhangban kiegészítve bejegyezni: "A jogokat ... (a kedvezményezett neve és címe) számára lehet átruházni".

Amennyiben egy lehetséges kedvezményezett nevét és címét nem határozzák meg az igazolás iránti kérelemben, akkor a 6. rovatot törölni kell.

(2) A kedvezményezettek másokra nem ruházhatják át jogaikat, de visszaruházhatják azokat az eredeti tulajdonosra.

Ilyen esetekben a kiállító szervnek a következő bejegyzések valamelyikét kell feltüntetnie a igazolás 6. rovatában:

- retrocesión al titular, el ...

- tilbageføring til indehaveren den ...

- Rückübertragung auf den Bescheinigungsinhaber am ...

- εκ νέου παραχώρηοη οτο δικαιούχο οτις

- rights transferred back to the titular holder on [date]

- rétrocession au titulaire le ...

- retrocessione al titolaire in data ...

- aan de titularis geretrocedeerd op...

- retrocessão ao titular em ...

- palautus todistuksenhaltijalle ...

- återbördad till licensinnehavaren den ...

(3) A jogosultnak az igazolás átruházása iránti kérelme vagy a kedvezményezettnek az igazolás eredeti tulajdonosára visszaruházása iránti kérelme esetén a kiállító szerv vagy az egyes tagállamok által kijelölt szerv vagy szervek az alábbiakat jegyzik be az igazolásba vagy adott esetben annak kivonatába:

a) az (1) bekezdéssel összhangban a kedvezményezett neve és címe vagy a (2) bekezdésben említett bejegyzés;

b) az ilyen bejegyzésnek a szerv pecsétjével hitelesített időpontja.

(4) Az átruházás vagy az igazolás eredeti tulajdonosára történő visszaruházás a bejegyzés időpontjától hatályos."

3. A 7. cikk a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A konkrét kérelem - amely nem a kiviteli nyilatkozat - alapján igényelt visszatérítést az alkalmazandó feltételek, különösen a 6. cikkben meghatározottak mellett nyújtják.

Az előző albekezdés sérelme nélkül, ha a (4) bekezdésben meghatározott 3 hónapos határidőt nem tartják be, a (3) bekezdésben említett kötelezettséget nem lehet teljesítettnek tekinteni, következésképpen a 11. cikkben meghatározott biztosítékot a szóban forgó összeg tekintetében vissza kell tartani."

4. A rendelet a következő 10a. cikkel egészül ki:

"10a. cikk

(1) Ezt a cikket azokra az igényelt, a visszatérítés mértékét azon a napon előzetesen rögzítő visszatérítési igazolásokra kell alkalmazni, amelyen egy tagsággal nem rendelkező, importáló tagország által kiírt ajánlati felhívásra vonatkozó kérelmet benyújtják.

Az "ajánlati felhívás" kifejezés alatt harmadik országokban működő közjogi szervek vagy a közjog hatálya alá tartozó nemzetközi szervezetek által kiírt nyílt felhívásokat kell érteni, amelyek esetében meghatározott határidőre ajánlatokat kell benyújtani, amelyekről e szervek vagy szervezetek döntenek.

E cikk alkalmazásában a 800/1999/EK rendelet 36. cikke (1) bekezdésének c) pontjában említett fegyveres erők importáló országnak minősülnek.

(2) Azok az exportőrök, akik ajánlatot nyújtottak be vagy kívánnak benyújtani egy, az (1) bekezdésben említett ajánlati felhívásra a 8. cikk (5), (6) és (9) bekezdésétől eltérően, a (10) bekezdésben meghatározott feltételekre is figyelemmel, és feltéve hogy a (3) bekezdésben meghatározott feltételek teljesülnek, egy vagy több igazolást kérelmezhetnek, amelyek kiállítása pedig attól függ, hogy az exportőr elnyeri-e a szerződést.

(3) Ezt a cikket csak akkor kell alkalmazni, ha az ajánlati felhívásban legalább az alábbi adatokat meghatározzák:

- az ajánlati felhívást kiíró importáló ország és szerv,

- az ajánlat benyújtásának határideje,

- az ajánlati felhívás alá tartozó valamennyi termék mennyisége.

Az érintett fél az igazolás kérelmezésekor közli ezeket az adatokat a kiállító szervvel.

Az igazolás iránti kérelmet vagy kérelmeket az ajánlatok benyújtásának határideje előtt legfeljebb 15 nappal, legkésőbb azonban a határidő napján délután egy óráig lehet benyújtani.

Az igazolásban vagy igazolásokban kérelmezett összeg nem haladhatja meg az ajánlati felhívásban meghatározott, az (1) bekezdés első albekezdésével összhangban előzetesen rögzített mértéket alkalmazó megfelelő mennyiséget. Az ajánlati felhívásban megengedett eltéréseket vagy választási lehetőségeket nem kell figyelembe venni.

(4) Az 1291/2000/EK rendelet 15. cikkének (2) bekezdésétől eltérve nem szükséges az igazolás kérelmezésekor biztosítékot nyújtani.

(5) Az ajánlatok benyújtásának határidejétől számított 44 napon belül, a vis maior esetét kivéve, a kérelmező levélben vagy elektronikus levélben tájékoztatja a kiállító szervet - úgy, hogy azt a kiállító szerv legkésőbb a 44 napos időszak lejártáig megkapja - az alábbiakról:

a) a szerződést neki ítélték oda;

b) vagy nem neki ítélték oda szerződést;

c) vagy nem nyújtott be ajánlatot;

d) vagy neki fel nem róható okok miatt nincs abban a helyzetben, hogy az ajánlat kimeneteléről a meghatározott határidőn belül tudomást szerezzen.

(6) Az igazolás iránti kérelmet nem fogadják el, ha a visszatérítési igazolásokra vonatkozó kiállítási időszak során az igazolás kiállítását a 8. cikk (8) bekezdésének második albekezdésével összhangban felfüggesztették.

Az említett időszak lejártát követően semmilyen különleges intézkedés nem gátolhatja meg egy vagy több igazolás kiállítását a szóban forgó ajánlati felhívás tekintetében, ha a kérelmező az alábbi feltételeket teljesíti:

a) megfelelő dokumentumokkal bizonyítja a (3) bekezdés első albekezdésében említett adatokat;

b) bizonyítékot szolgáltat arról, hogy a szerződést neki ítélték oda;

c) bemutatja a szerződést; vagy

d) ha a szerződés hiánya igazolt, a többi szerződő féllel vagy felekkel szemben vállalt kötelezettségeket tanúsító dokumentációt nyújt be, ideértve a megállapodás szerinti teljesítés vonatkozásában a vevő pénzintézete által nyitott okmányos meghitelezésnek a bankja vagy bankjuk részéről történő megerősítését;

e) az igazolás kiállításához megkövetelt biztosítékot letétbe helyezte.

Az igazolást vagy igazolásokat csak a (3) bekezdés első albekezdésének első francia bekezdésében említett országra állítják ki. Az ajánlati felhívást az(ok)on fel kell tüntetni.

A teljes összeg, amelyre az igazolást vagy igazolásokat kiállítják, az (1) bekezdés első albekezdésével összhangban előzetesen rögzített mértéket alkalmazó megfelelő teljes mennyiség, amelyre nézve a kérelmező a szerződést elnyerte és a d) pontban említett szerződést vagy dokumentációt bemutatta; ez az összeg nem haladhatja meg az igényelt összeget.

A 9. cikk (1) bekezdésétől és (2) bekezdésének első és második albekezdésétől eltérve az e cikkel összhangban kiállított visszatérítési igazolások attól a naptól érvényesek, amelyen azokat az 1291/2000/EK rendelet 23. cikke (2) bekezdésének értelmében kiállítják. A visszatérítési igazolások legfeljebb a kiállítás hónapját követő nyolcadik hónap vége vagy minden év szeptember 30. közül a korábbi időpontig érvényesek. Az előzetesen rögzített értékek ezért az igazolás érvényességének utolsó napjáig érvényesek.

Nem állítható ki igazolás olyan mennyiségnek megfelelő összegre, amelyre a kérelmezőnek nem ítéltek oda szerződést, vagy a kérelmező nem felelt meg a második albekezdés a), b), c) és e) pontjában vagy adott esetben a második albekezdés a), b), d) és e) pontjában meghatározott bármely feltételnek.

Az igazolás vagy igazolások jogosultja elsődlegesen felel minden jogtalanul kifizetett visszatérítés visszafizetéséért, ha megállapításra kerül, hogy az igazolást vagy igazolásokat a d) pontban meghatározott olyan szerződés vagy kötelezettség alapján állították ki, amely nem felel meg a tagsággal nem rendelkező ország által kiírt ajánlati felhívásnak.

(7) Az (5) bekezdés b), c) és d) pontjában említett esetekben nem állítanak ki igazolást a (3) bekezdésben említett kérelemmel kapcsolatban.

(8) Amennyiben egy igazolás kérelmezője nem teljesíti az (5) bekezdésben előírt feltételt, nem állítanak ki igazolást.

Amennyiben azonban a kérelmező bizonyítékot szolgáltat a kiállító szerv számára, hogy az ajánlatok benyújtásának határideje:

- legfeljebb 10 nappal meghosszabbodott, a kérelem érvényes marad, és az (5) bekezdésben meghatározott adatok bejelentésére rendelkezésre álló 44 napos időszak az ajánlatok benyújtásának új határidejétől számít,

- több mint 10 nappal meghosszabbodott, a kérelem érvényét veszti.

(9) a) Amennyiben a sikeres ajánlattevő a hatáskörrel rendelkező hatóság számára kielégítő módon igazolja, hogy az ajánlati felhívást kiíró szerv a szerződéstől olyan okokból állt el, amelyek nem az ajánlattevőnek tudhatók be és nem tekinthetők vis majornak, a hatáskörrel rendelkező hatóság felszabadítja a biztosítékot azokban az esetekben, ha a felhasznált többi alaptermékkel összehasonlított legnagyobb visszatérítésnek megfelelő alaptermék tekintetében előzetesen rögzített visszatérítési mérték nem alacsonyabb az igazolás érvényességének utolsó napján érvényes visszatérítési mértéknél.

b) Amennyiben a sikeres ajánlattevő a hatáskörrel rendelkező hatóság számára kielégítő módon igazolja, hogy az ajánlati felhívást kiíró szerv a szerződésben történő változtatások elfogadására olyan okból kötelezte, amelyek nem neki tulajdoníthatók és nem tekinthetők vis majornak, a hatáskörrel rendelkező hatóság az igazolás érvényességét és az előzetes rögzítés időtartamát szeptember 30-ig meghosszabbíthatja.

c) Amennyiben a sikeres ajánlattevő bizonyítékot szolgáltat, hogy az ajánlati felhívás vagy az odaítélést követően megkötött szerződés több mint 5 %-os lefelé történő eltérést vagy választási lehetőséget határozott meg, és hogy az ajánlati felhívást kiíró szerv erre a pontra hivatkozik, a kiviteli kötelezettséget teljesítettnek kell tekinteni, ha az exportált mennyiség legfeljebb 10 %-kal kevesebb, mint az annak az összegnek megfelelő mennyiség, amelyre a igazolást kiállították, azzal a feltétellel, hogy a felhasznált többi alaptermékkel összehasonlított legnagyobb visszatérítésnek megfelelő alaptermék tekintetében előzetesen rögzített visszatérítési érték nem alacsonyabb az igazolás érvényességének utolsó napján érvényes visszatérítési mértéknél. Ilyen esetekben a 12. cikk (4) bekezdésében említett 95 %-os mérték helyébe 90 % lép.

d) Az előzetesen rögzített visszatérítési mértéknek az igazolás érvényességének utolsó napján érvényes visszatérítési mértékkel való összehasonlításakor adott esetben figyelemmel kell lenni a közösségi szabályok szerint meghatározott egyéb összegekre.

(10) A 8. cikktől eltérve a visszatérítési igazolásokra vonatkozó kérelmeket e cikkel összhangban minden költségvetési időszak október 1-jétől lehet benyújtani. A tagállamok haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot a (3) bekezdés első albekezdésében említett adatokról, valamint minden igazolás iránti kérelem benyújtásának dátumáról és pontos idejéről. A Bizottság a tagállamokat az ilyen értesítéstől számított két munkanapon belül tájékoztatja arról, hogy a (12) bekezdés harmadik albekezdése alkalmazandó-e.

(11) A még be nem nyújtott kérelmek esetében a Bizottság a 8. cikk (8) bekezdésének második és harmadik albekezdésében meghatározott feltételek alapján felfüggesztheti a (2) bekezdés alkalmazását.

(12) A (6) bekezdés első albekezdésének alkalmazása céljából a Bizottság megítélheti úgy a helyzetet, hogy nem áll fenn annak a veszélye, hogy nem teljesítik a nemzetközi kötelezettségvállalásokat, ha egy adott ajánlati felhívásnak megfelelő összegek együttese, amelyekre egy vagy több piaci szereplő egy vagy több igazolás iránti kérelmet nyújtott be, és amelyekre még nem állítottak ki igazolást, nem haladja meg a kétmillió eurót.

Ezt a határértéket azonban fel lehet emelni négymillió euróra, ha a költségvetési időszak kezdetétől közzétett és a 8. cikk (5) bekezdésében említett csökkentési együtthatók közül egy sem haladja meg az 50 %-ot.

Nem állítanak ki visszatérítési igazolást a piaci szereplőknek, ha az érintett összeg azokkal az összegekkel együtt, amelyekre ugyanannak az ajánlati felhívásnak a részeként igazolásokat kérelmeztek, meghaladja az alkalmazandó határértéket."

5. A 12. cikk helyébe a következő rendelkezés lép:

"12. cikk

(1) Amennyiben a 8. cikk (5) és (8) bekezdése értelmében csökkentési együttható alkalmazására kerül sor, a biztosítéknak a letétbe helyezett és a csökkentési együtthatóval megszorzott összeggel egyenlő részét haladéktalanul fel kell szabadítani.

(2) Amennyiben a kérelmező a 8. cikk (6) bekezdésében meghatározottak szerint visszavonja az igazolás iránti kérelmét, a biztosíték 94 %-át fel kell szabadítani.

(3) A biztosítékot teljes egészében fel kell szabadítani, amint az igazolás tulajdonosa az igazoláson szereplő összeg 95 %-ának megfelelő összegű visszatérítést kérelmezett. Az eredeti jogosult kérelmére a tagállamok felszabadíthatják a biztosítékot azon termékek mennyiségével arányos részletekben, amelyekre a 7. cikk (4) bekezdésében említett bizonyítékot bemutatták, feltéve hogy bizonyítékot szolgáltattak arra, hogy az igazoláson feltüntetett összegnek legalább 5 %-val egyenlő összeget kérelmeztek.

(4) Amennyiben a visszatérítési igazolást azon összeg kevesebb mint 95 %-ára használták, amelyre azt kiállították, a biztosítéknak az azon összeg 95 %-a, amelyre a igazolást kiállították, valamint a ténylegesen felhasznált visszatérítések összege közötti különbözet 25 %-ával egyenlő részét vissza kell tartani.

Továbbá ha a biztosíték teljes visszatartandó összege egy adott igazolásra nem haladja meg a 60 eurót, az érintett tagállam a teljes biztosítékot felszabadítja.

(5) Ugyanakkor,

- ha az igazolást vagy az igazolás kivonatát annak érvényességi ideje első kétharmada során a kiállító szervnek visszaküldik, a visszatartandó biztosíték megfelelő összegét 40 %-kal csökkenteni kell; e célból egy nap bármely része teljes napnak számít,

- ha az igazolást vagy az igazolás kivonatát annak érvényességi ideje utolsó harmadában vagy a lejárat időpontját követő hónap folyamán a kiállító szervnek visszaküldik, a visszatartandó biztosíték megfelelő összegét 25 %-kal kell csökkenteni.

A fenti bekezdést csak az azon költségvetési időszak alatt a kiállító szervnek visszaküldött igazolásokra és kivonatokra kell alkalmazni, amely tekintetében az igazolásokat kiállították, feltéve hogy a visszaküldés ezen időszak vége előtt legalább 30 nappal megtörténik."

6. A 14. cikk (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) E cikk rendelkezéseit azon piaci szereplők exportjaira kell alkalmazni, akik a szóban forgó költségvetési időszak kezdete óta nem rendelkeznek visszatérítési igazolással, és a kivitel napján sincs a birtokukban ilyen igazolás. A piaci szereplő által az F. melléklet VI. szakaszának 2. pontjában meghatározott feltételek alapján a költségvetési évben és a szóban forgó kivitelre vonatkozó kérelem benyújtását megelőzően benyújtott kérelmek együttes értéke nem érheti el az 50000 eurót.

Az előző albekezdés alkalmazásában, ha a hatáskörrel rendelkező hatóság a konkrét kérelmet a 800/1999/EK rendelet 5. cikkének (1) bekezdése értelmében vámáru-nyilatkozatnak tekinti, a kérelem napja - ha a hatáskörrel rendelkező hatóság egyetért ezzel - az a nap, amelyen a vámhatóság a szóban forgó kiviteli nyilatkozatot elfogadta.

Ez a cikk csak azon tagállamokban alkalmazandó, amelyekben az árukat gyártják vagy összeszerelik.

(3) A tagállamok legkésőbb minden hónap ötödik napján értesítik a Bizottságot az előző hónap tizenhatodik napjától annak végéig e cikk alapján nyújtott visszatérítések összegeiről, és legkésőbb minden hónap huszadik napján a folyó hó első napjától annak tizenötödik napjáig e cikk alapján nyújtott visszatérítések összegeiről.

Amennyiben a tagállamok által bejelentett összegek együttesen elérik a húszmillió eurót, a Bizottság felfüggesztheti e cikk (1) és (2) bekezdésének alkalmazását azon exportokra, a visszatérítési igazolással nem fedezett exportokra.

Figyelemmel mind az első albekezdés alkalmazása során a tagállamok által bejelentett összegekre, mind pedig az Európai Közösség nemzetközi kötelezettségvállalásainak teljesítésére, a Bizottság kiigazíthatja a második albekezdésben egy költségvetési időszak tekintetében meghatározott összeget, és ebben az esetben az új összeget az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában közzéteszi."

7. A 15. cikk (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az (1) bekezdéstől eltérve az 1291/2000/EGK rendelet következő rendelkezései nem vonatkoznak az e rendeletben említett visszatérítési igazolásokra:

- a 9., 12., 14., 21., 24., 32., 33., 35., 42., 46., 47., 49. és az 50. cikk,

- a 8. cikk (2) bekezdése,

- a 8. cikk (4) bekezdése,

- a 18. cikk (1) bekezdése,

- a 36. cikk (5) bekezdése."

8. A 16. cikk a következőképpen módosul:

a) A (3) bekezdésben a második albekezdés helyébe a következő rendelkezés lép:

"Amennyiben azonban az érintett áruk a D. melléklet 1. és 2. oszlopában szerepelnek, az érintett fél - kifejezett kérésére - visszatérítésben részesülhet; az ilyen visszatérítés kiszámításához figyelembe vett alaptermékek mennyiségét és jellegét a kivitelre szánt áruk analízise alapján és a D. melléklet átváltási táblázatával összhangban kell meghatározni. Az analízis végrehajtásának feltételeiről a hatáskörrel rendelkező hatóság dönt."

b) A (8) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép:

"(8) Az adott év október 1-je és október 15-e között lebonyolított kivitel tekintetében a visszatérítés október 16-a előtt nem fizethető ki.

Egy adott költségvetési időszak tekintetében kiállított visszatérítési igazolás bemutatásával lebonyolított kivitel tekintetében, valamint ha a Bizottság úgy ítéli meg, hogy fennáll annak a veszélye, hogy a Közösség nemzetközi kötelezettségvállalásait nem teljesíti, az ezen időszak végét követően időzített visszatérítési kifizetéseket október 16-a előtt nem lehet teljesíteni, és ebben az esetben a 800/1999/EK rendelet 49. cikke (8) bekezdésének első albekezdésében említett határidőt ideiglenesen három hónapra és 15 napra meg lehet hosszabbítani.

Amennyiben az előző albekezdés alkalmazására sor kerül, a Bizottság ezt a rendelkezést szeptember 20. előtt kihirdeti az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában."

9. Az F. melléklet a következőképpen módosul:

a) az I. szakaszban a 2. pont helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. A "Kiviteli engedély vagy előzetes rögzítési bizonyítvány"-ra a "Visszatérítési igazolás az I. mellékleten kívül" kerül rábélyegzésre. Ezt az információt számítógéppel is fel lehet dolgozni.

A kérelmezőknek ki kell tölteniük a 4., 8., 17. és 18. rovatot, adott esetben pedig a 7. rovatot is. A 17. és 18. rovatba az összeget euróban kell feltüntetni.

A 13. és 16. rovatot nem kell kitölteni.

A 20. rovatban a kérelmezőknek nyilatkozniuk kell, hogy csak abban a tagállamban tervezik-e felhasználni a visszatérítési igazolást, amely azt kiállította, vagy pedig olyan visszatérítési igazolást igényelnek, amely az egész Közösségben érvényes.

A 20. rovatba a kérelmezőknek a "8-1. cikk" bejegyzést vagy a hatáskörrel rendelkező hatóság által elfogadható más megjegyzést kell bejegyeznie, ha a kérelem a 8. cikk (1) bekezdésében meghatározott igazolásra vonatkozik, vagy a "8-8. cikk" megjegyzést, illetve a hatáskörrel rendelkező hatóság által elfogadható más megjegyzést, ha a 8. cikk (8)-(10) bekezdésében meghatározott igazolásra vonatkozik.

A kérelmezőknek meg kell jelölniük a kérelem helyét és idejét, és alá kell írniuk a kérelmet.

Amennyiben a kérelem élelmiszersegélyre vonatkozik, a 20. rovatban fel kell tüntetni az e rendelet 10. cikkében vagy a 259/98/EK bizottsági rendelet [7] 3. cikkében említett jelölések valamelyikét."

b) A II. szakasz 3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. Visszatérítési igazolás kivonata iránti kérelem

A visszatérítési igazolás jogosultja kivonatot kérhet az igazolásból egy olyan összegre, amely nem haladja meg a kivonat kiállításának időpontjában az eredeti igazolásra még fel nem vezetett összeget, különösen akkor, ha a tervezett exportokra vonatkozó visszatérítési kérelmeket nem abban a tagállamban fogja benyújtani, amelyik kiállította a visszatérítési igazolást. Ebben az esetben azt az összeget, amelyre a kivonatot kérték, felvezetik az eredeti igazolásra, és kiállítanak egy kivonatot az 1291/2000/EK rendelet I. mellékletében meghatározott formában elkészített kérelem alapján, amely az alábbi információkat tartalmazza:

- az 1. és 2. rovatban annak a szervnek a neve, amely kiállította azt a visszatérítési igazolást, amelyből kivonatot kérnek, és az eredeti igazolás száma,

- a 4. rovatban a visszatérítési igazolás jogosultjának neve,

- a 17. és 18. rovatban a kért kivonaton szereplő összeg euróban."

c) A IV. szakasz helyébe a következő rendelkezés lép:

"IV. Az egész Közösség területén felhasználható előzetes rögzítést nem tartalmazó visszatérítési igazolások kiállítása

Ezeket a visszatérítési igazolásokat ugyanúgy kell kitölteni, mint a III. szakaszban említett igazolásokat.

A 21. rovat áthúzandó.

Amennyiben az ilyen visszatérítési igazolás jogosultja ezt követően a visszatérítési mértékek előzetes rögzítését kéri, akkor vissza kell küldenie az eredeti igazolást és minden addig kiállított kivonatot. "A visszatérítés ...-án/én érvényes, ...-án/én előzetesen rögzítve" megjegyzést az igazolás 22. rovatába kell bejegyezni és a megfelelő dátumokkal kiegészíteni."

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Az 1. cikk (2) és (5) bekezdését kell alkalmazni a 2001. július 9-től igényelt és 2001. október 1-jétől lebonyolított kivitelre vonatkozó igazolásokra.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2001. július 31-én.

a Bizottság részéről

Frederik Bolkestein

a Bizottság tagja

[1] HL L 298., 2000.11.25., 5. o.

[2] HL L 318., 1993.12.20., 18. o.

[3] HL L 276., 2000.10.28., 3. o.

[4] HL L 177., 2000.7.15., 1. o

[5] HL L 150., 2001.6.6., 25. o.

[6] HL L 152., 2000.6.24., 1. o.

[7] HL L 25., 1998.1.31., 39. o.

--------------------------------------------------

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32001R1563 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32001R1563&locale=hu