Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Bfv.675/2013/6. számú precedensképes határozata közokirat-hamisítás bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 33. §, 34. §, 274. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §, 426. §] Bírók: Mészár Róza, Szabó Péter, Vaskuti András

A határozat elvi tartalma:

Elévülésre hivatkozó alaptalan felülvizsgálati indítvány. Félbeszakítja a büntethetőség elévülését az adott cselekmények miatt az ismeretlen elkövető (elkövetők) felkutatása érdekében a nyomozást elrendelő határozat.

Kapcsolódó határozatok:

Pesti Központi Kerületi Bíróság B.26140/2008/31., Pesti Központi Kerületi Bíróság B.24937/2008/111., Fővárosi Törvényszék Bf.8623/2010/41., *Kúria Bfv.675/2013/6.* (BH 2014.5.130)

***********

KÚRIA

Bfv.I.675/2013/6.szám

A Kúria Budapesten, a 2013. év december hó 10. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

A közokirat-hamisítás bűntette és más bűncselekmények miatt a terheltek ellen folyamatban volt büntetőügyben az I. rendű terhelt által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Pesti Központi Kerületi Bíróság 12.B.V.24.937/2008/111. számú ítéletét, valamint a Fővárosi Bíróság 23.Bf.V.8623/2010/41. számú ítéletét az I. rendű terhelt tekintetében hatályában fenntartja.

A felülvizsgálati eljárásban felmerült 3000 (háromezer) forint bűnügyi költséget az állam viseli.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

A Pesti Központi Kerületi Bíróság a 2010. február 10-én kihirdetett 12.B.V.24.937/2008/111. számú ítéletével az I. rendű terheltet bűnösnek mondta ki a Btk. 274. § (1) bekezdés c) pontja szerinti közokirat-hamisítás bűntettében és 10 rendbeli felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítás bűntettében [Btk. 274. § (1) bekezdés c) pont]. Ezért halmazati büntetésül két év börtönbüntetésre ítélte, melynek végrehajtását négy év próbaidőre felfüggesztette; a szabadságvesztés tartamába beszámította az általa előzetes fogva tartásban töltött időt, és rendelkezett a felmerült bűnügyi költség viseléséről.

Az ítélet ellen az I. r. terhelt és védője fellebbezett az ok megjelölése nélkül; a másodfokú eljárásban fellebbezésüket a terhelt felmentése, másodlagosan az eljárás elévülés miatti megszüntetése, illetőleg a kiszabott büntetés enyhítése, végső soron az első fokú ítélet hatályon kívül helyezése érdekében tartották fenn.

A Fővárosi Bíróság a 2011. május 27-én meghozott Bf.V.8623/2010/41. számú ítéletével az első fokú ítéletet megváltoztatta; az I. rendű terhelt cselekményeit 7 rendbelinek minősítette, amelyből 6 rendbeli felbujtóként elkövetett; a terhelt börtönbüntetésének tartamát egy év hat hónapra, a felfüggesztés próbaidejét három évre mérsékelte. Rendelkezett a másodfokú eljárásban felmerült bűnügyi költség viseléséről is.

A jogerős határozatok ellen az I. rendű terhelt élt felülvizsgálati indítvánnyal, azt a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontjára alapozva.

Az indítványban a terhelt arra hivatkozott, hogy a tényállás II/3., 4., 9. és 10. pontjaiban írt cselekményeket nem követte el, ezért e cselekmények vádja alól a felmentését kérte.

A II/1., 2., 5., 6., 7. és 8. pontokban írt cselekmények kapcsán pedig - vitatva az eljárt bíróságok azon jogi álláspontját, amely szerint e cselekmény a valótlan adatok cégnyilvántartásba történt bejegyzésének időpontjával tekintendők befejezettnek - arra utalt, hogy ezek kapcsán a büntethetőség elévülésének kezdő napja nem a közhitelű nyilvántartásokba történő valótlan bejegyzés, hanem a bejegyzés alapját képező okiratok keletkezésének napja, amelyek közül a közjegyzői ellenjegyzéssel ellátott iratok már eleve közokiratnak is tekintendők. Hivatkozott arra, hogy a Btk. 274. § (1) bekezdés c) pontja szerinti közokirat-hamisítások mint felbujtói magatartások az ítéletek szerint is a terhelt-társak - vevők - szállításával, kísérésével, részükre történt pénz-átadással valósultak meg.

Utalt arra is, hogy a nyomozás 2005. január 10-én történt elrendelése az elévülést nem szakította félbe, mert az nem konkrétan a személyével volt kapcsolatos, így a terhére nem vehető figyelembe. Mivel emellett személyének a büntetőeljárásban 2006. március 6-án történt azonosítása előtt nyomozati eljárási cselekményt vele szemben nem foganatosítottak, az elévülés nem szakadt félbe, ezért a 2003. évi szerződéskötési, okirat-készítési időpontok alapul vételével a kérdéses bűncselekmények elévülése 2006. március 6. napjáig bekövetkezett. Emellett kiemelte, hogy a személyének 2006. március 6-i azonosítása is csupán egy adminisztratív rendőri intézkedés volt, az elévülés megszakítását valójában az sem eredményezhette.

Álláspontja szerint - mivel e cselekmények miatt az elévülésre tekintettel már a vádemelés előtt az eljárás megszüntetésének lett volna helye - a kérdéses cselekmények tekintetében a vád a Be. 2. § (2) bekezdése szerinti törvényes vád fogalmának sem felelt meg.

Mindezek alapján az elévülésre tekintettel e bűncselekmények kapcsán az eljárás megszüntetésére tett indítványt.

A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt alaptalannak találta.

Álláspontja szerint a másodfokon eljárt Fővárosi Bíróság az első fokon a terhelt terhére megállapított tíz rendbeli bűncselekményből - bár felmentő rendelkezést nem hozott - négyet kirekesztett a bűnösség köréből, éppen azért, mert azok elkövetési idején a terhelt előzetes letartóztatásban volt; erre tekintettel enyhítette a vele szemben kiszabott büntetést is. Ezt támasztja alá megítélése szerint az is, hogy a másodfokú bíróság a terhelt korábbi, próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésének végrehajtását nem rendelte el, holott akkor, ha a kirekesztett cselekmények miatt is megállapította volna a terhelt büntetőjogi felelősségét, azt - miután ezek elkövetésének időpontja a felfüggesztett szabadságvesztés próbaidejére esett - nem mellőzhette volna. A többi cselekmény kapcsán pedig megítélése szerint a terhelt büntethetősége nem évült el, miután az elévülést az eljáró hatóság, illetve a bíróság eljárási cselekménye több alkalommal is félbeszakította.

Ezért annak ellenére, hogy megítélése szerint a felmentő rendelkezések meghozatalának elmulasztásával a másodfokon eljárt ítélőtábla eljárási szabályt sértett, az azonban nem tekinthető a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában felsoroltak közötti, feltétlen hatályon kívül helyezést eredményezőnek, arra tett indítványt, hogy a Kúria a megtámadott határozatokat tartsa hatályban (BF.1279/2013.).

A nyilvános ülésen az I.rendű terhelt indítványát fenntartotta. Emellett arra hivatkozott, hogy az eljárt bíróságok nem tettek megfelelő módon eleget indokolási kötelezettségüknek, ahogyan az Emberi Jogok Európai Egyezményének 6. Cikkében foglaltaknak, a tisztességes eljárás követelményeinek sem. Mindezekre tekintettel - amennyiben felmentésére, illetve az eljárás megszüntetésére nem kerülne sor - a megtámadott határozatok hatályon kívül helyezését és új eljárás elrendelését is indítványozta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!