Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kecskeméti Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.333/2011/17. számú határozata munkabér megfizetése (munkabér KÜLÖNBÖZET megfizetése) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 220. §, 234. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §] Bírók: Boros Katalin, Danis Imréné, Kispálné dr. Józsa Adrienn

Kapcsolódó határozatok:

*Kecskeméti Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.333/2011/17.*, Kecskeméti Törvényszék Mf.20668/2012/6., Kúria Mfv.10227/2013/6. (EH 2014.04.M8)

***********

kecskeméti MUNKAÜGYI Bíróság

6000 Kecskemét, Rákóczi út 17-19.

4.M.333/2011/17. szám

A dr. Tóth Edina (cím)) által képviselt felperes neve (felperes címe szám alatti lakos) felperes által, - a dr. Szénás Tamás (cím) által képviselt alperes neve (alperes címe szám alatti) alperes ellen, - munkabér-különbözet megfizetése ránt indított perében a Kecskeméti Munkaügyi Bíróság meghozta a következő

ÍTÉLETET:

A bíróság megállapítja, hogy 2005. november 5. napja és 2008. november 24. napja között az alperesi munkáltató a felperes személyi alapbérét az egyenlő bánásmód követelményét megsértve állapította meg, egyben a bíróság kötelezi az alperest, hogy a felperes részére 15 nap alatt fizessen meg

- munkabér-különbözet címén 1.208.140,- Ft-ot, azaz egymillió-kettőszáznyolcezer-száznegyven forintot,

- 13. havi fizetés-különbözet címén 57.672,- Ft-ot, azaz ötvenhétezer-hatszázhetvenkettő forintot,

- végkielégítés-különbözet címén 50.490,- Ft-ot, azaz ötvenezer-négyszázkilencven forintot,

valamint a munkabér és 13. havi fizetés-különbözet után 2007. május 15. napjától, a végkielégítés-különbözet után 2008. november 25. napjától a kifizetés napjáig járó, a késedelemmel érintett minden naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamat mértékének megfelelő késedelmi kamatot, és 80.000,- Ft, azaz nyolcvanezer forint perköltséget.

A bíróság kötelezi az alperest, hogy a Magyar Állam részére az illetékes adóhatóság külön felhívására fizessen meg 79.000,- Ft, azaz hetvenkilencezer forint eljárási illetéket.

A bíróság kötelezi az alperest, hogy a Kecskeméti Törvényszék Gazdasági Hivatala külön felhívására fizessen meg 163.125,- Ft, azaz százhatvanháromezer-százhuszonöt forint Magyar Állam által előlegezett költséget.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 nap alatt a Kecskeméti Törvényszékhez címzett, de a Kecskeméti Munkaügyi Bíróságnál írásban, 3 példányban benyújtandó fellebbezésnek van helye.

A felek a fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett közös kérelmükben a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását kérhetik. A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, ha csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, ha csak az ítélet indokolása ellen irányul. Ezekben az esetekben a fellebbező fél a fellebbezésében tárgyalás tartását kérheti.

I N D O K O L Á S :

A bíróság a felperes kereseti kérelme és személyes előadása, az alperes ellenkérelme, valamint a csatolt iratok alapján a következő tényállást állapította meg:

A felperes 2003. január 10. napján kelt munkaszerződéssel határozatlan időre munkaviszonyt létesített az alperes jogelődjénél úszómester munkakörben. Az alperesi munkáltató a felperes belépésekor személyi alapbérét 60.500,- Ft-ban határozta meg. A szerződésben foglaltak szerint a felperest munkaruha, étkezési hozzájárulás, 13. havi bér, délutáni pótlékként órabérének 20%-a, vasárnapi pótlékként órabérének további 50%-a illeti meg. A felperes és az alperes alkalmazásában álló műszakvezető úszómester munkakörben foglalkoztatott alkalmazottak személyi alapbére ezen időpontban megegyezett.

2003. júliusában a felperes főfoglalkozású jogviszonyt létesített egy másik intézménnyel, mely mellett azonban részmunkaidős jogviszonyban az alperesnél is foglalkoztatásban maradt. 2003. július 1. napjával ennek megfelelően a peres felek a felperes munkaszerződését módosították, melynek értelmében személyi alapbére az azt megelőző alapbér 50%-ára csökkent, napi munkaideje, - a munkaszerződés további elemeinek változatlanul hagyása mellett, - 4 órára változott.

A felperes és az alperes jogelődje által 2004. szeptember 5. napján aláírt munkaszerződés a felperes alapbérét 47.650,- Ft-ban határozta meg.

A felperes 2005. május 1. napjától ismételten főmunkaidős alkalmazásba került az alperes jogelődjénél, melyre tekintettel 2005. május 1. napjával munkaszerződése ismét módosításra került, melyben a felek a munkaviszony időtartamát 2005. augusztus 31. napjáig terjedő határozott időszakra állapították meg. Ezen munkaszerződés módosítás a felperes bruttó személyi alapbérét 91.300,- Ft-ban állapította meg.

A határozott idő lejártával 2005. szeptember 1. napjával újabb munkaszerződés módosítás került aláírásra, melyben a felek a munkaviszonyt ismételten határozatlan idejű munkaviszonyra módosították, megállapítva, hogy a felperes heti 40 órában havi bruttó 91.300,- Ft személyi alapbér és a korábban kötött munkaszerződésekben megállapított pótlékok ellenében köteles a munkakörébe tartozó feladatok ellátására.

2005. január 31. napjáig a felperes által azonos munkakörben alkalmazott AB, CD és EF munkavállalók személyi alapbére egyenlő mértékű volt, míg a felperes személyi alapbére a részmunkaidejével arányosan megfelelt a fent nevezett munkavállalók alapbérének.

2005. február 1. napjától az alperes bérfejlesztést hajtott végre AB, CD és EF munkavállalók munkabérét illetően, melynek során fent nevezett munkavállalók személyi alapbérét bruttó 95.300,- Ft-ról bruttó 101.020,- Ft-ra emelete. Ugyanezen időponttal a részmunkaidő arányának megfelelően a felperes munkabére emelésre nem került, változatlan maradt.

Miután a felperes 2005. május 1. napjától ismételten teljes munkaidőben került alkalmazásra, az alperes a felperes személyi alapbérét bruttó 91.300,- Ft-ban határozta meg, mely összeg nem érte el a 4 órás részmunkaidőben megállapított bruttó 47.650,- Ft járandóság kétszeres mértékét sem, s mely összeg bruttó 9.720,- Ft-al alacsonyabb mértékű volt, mint AB, CD és EF alapbére.

Az alperesi munkáltató 2005. december 1. napjától EF munkavállalót csoportvezetői feladatokkal bízta meg, melyre tekintettel személyi alapbére bruttó 126.020,- Ft-ra emelkedett.

Az alperesnél 2006. márciusában történt ezt követően bérfejlesztés, mely időponttól EF alapbére bruttó 138.620,- Ft-ra, AB és CD alapbére bruttó 111.120,- Ft-ra, míg a felperes alapbére bruttó 100.430,- Ft-ra emelkedett.

2006. április 1. napjától ismételten változott AB és CD alapbére, amely így elérte a 116.680,- Ft-ot, ugyanezen időponttól a felperes alapbére bruttó 105.450,- Ft lett. Ezen időponttól kezdődően a felperes és AB, valamint CD alapbére közötti különbözet bruttó 11.230,- Ft-ra változott.

2007. március 1. napjától az alperes ismételten bérfejlesztést hajtott végre, melynek eredményeként EF bruttó személyi alapbére 154.280,- Ft-ra, AB és CD bruttó személyi alapbére 123.680,- Ft-ra, míg a felperes bruttó személyi alapbére 111.780,- Ft-ra változott. Ezen időponttól kezdve AB és CD, valamint a felperes személyi alapbére közötti különbség bruttó 11.900,- Ft volt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!