Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2005.1318 A jogszabály előírásainak nem felel meg az a határozat, amelynek az indokolásából kell feltételezni azt a döntést, amelyet pontos és félreérthetetlen megfogalmazásban a rendelkező résznek kell tartalmaznia [Pp. 213. §, 215. §].

Az I. r. felperes terhességéből 1998. augusztus 6-án, a 40. terhességi héten született a II. r. felperes, súlyos oxigénhiányos állapotot követően, elhúzódó tágulási és kitolási szak után, hüvelyi szüléssel. Maradandó agykárosodásban szenved, önmaga ellátására képtelen.

A felperesek a keresetükben vagyoni és nem vagyoni káraikat érvényesítették az alperessel szemben arra hivatkozással, hogy orvosai nem az őket terhelő legnagyobb gondossággal jártak el, amikor a hüvelyi szülés mellett döntöttek, holott a császármetszés szükségességének kellő időben való felismerése és az e szülési mód választása esetén a II. r. felperes egészségkárosodása megelőzhető lett volna.

Az elsőfokú bíróság közbenső ítéletével megállapította az alperes kártérítési felelősségét az 1998. augusztus 6-án levezett szülés során bekövetkezett, a II. r. felperest ért egészségkárosodásért, és az ezzel kapcsolatban az I. r. felperesnek okozott károkért.

A közbenső ítélet ellen a felperesek fellebbeztek és kérték annak részbeni megváltoztatásával az alperes kártérítési felelősségének megállapítását a II. r. felperest ért egészségkárosodással kapcsolatban a felpereseknek okozott károkért. Álláspontjuk szerint a határozat indokolásából kitűnően a II. r. felperes saját jogú nem vagyoni kártérítési igénye is alapos, ezt azonban a határozat rendelkező része nem tartal­mazza.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság közbenső ítéletének fellebbezett részét helybenhagyta. Kifejtette, hogy a határozat indokolásából kitűnően az alperes kártérítési felelőssége mindkét felperes vonatkozásában fennáll. Az ítélet rendelkező része és indokolása szoros logikai egységben áll, ezért a rendelkező rész kizárólag az indokolással együtt értelmezhető. Miután az elsőfokú bíróság megállapította az alperes jogellenes és felróható mulasztása miatt a II. r. felperes egészségében bekövetkezett károsodásért való felelősséget, ez magában foglalja mindkét felperes ezzel összefüggésben keletkezett nem vagyoni, továbbá az I. r. felperes vagyoni kára megtérítésének a kötelezettségét.

A jogerős közbenső ítélet ellen a felperesek nyújtottak be felülvizsgálati kérelmet és jogszabálysértőnek tartották, hogy a bíróság közbenső ítéletének rendelkező részében csak az I. r. felperesnek okozott károkért állapította meg az alperes kártérítési felelősségét, és a II. r. felperes káráért való helytállás abból kimaradt. Álláspontjuk szerint ezt nem pótolja a határozat indokolása, mert az eljárás folytatása során kizárólag annak a félnek az összegszerű kárát vizsgálja a bíróság, akinek a káráért való felelősséget korábban megállapította a jogerős közbenső ítélet. A határozat végrehajtása is a rendelkező részben rögzített döntés alapján történik, tehát jogszabálysértő a jogerős közbenső ítélet, amennyiben elegendőnek tartja a kártérítési felelősség megállapítását csupán a határozat indokolásában. Kérték a jogerős közbenső ítélet megváltoztatását és az alperes kártérítési felelősségének megállapítását olyan módon, hogy az az I. r. felperesnek okozott károk helyett a felpereseknek okozott károkért álljon fenn.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelem előzetes megvizsgálás során hozott határozatával a felülvizsgálati eljárás lefolytatását elrendelte.

Helytállóan hivatkozott a másodfokú bíróság arra, hogy a Pp. 212. §-ának (1) bekezdése értelmében a bíróság a per érdemében ítélettel határoz, ha pedig a keresettel érvényesített jog fennállását állapítja meg, akkor a Pp. 213. §-ának (3) bekezdése alapján közbenső ítéletet hoz.

A Pp. 213. §-ának (1) bekezdése az ítélet teljességének követelményét fogalmazza meg, és azt jelenti, hogy az ítéleti döntésnek ki kell terjednie a perben elbírálásra kerülő kereseti kérelemre, több kereseti kérelem, illetőleg több felperes kereseti kérelme esetén ezek mindegyikére, valamint a viszontkeresetre és ellenkérelemre. Ehhez kapcsolódóan a Pp. 215. §-a rendelkezik arról, hogy a döntés nem terjedhet túl a kereseti kérelmen, illetőleg ellenkérelmen, arról azonban a bíróságnak döntenie kell.

A rendelkező rész és az indokolás összefüggése és egysége feltétel, az elválaszthatatlan kapcsolatot jelentő egységes anyagi jogerő pedig a rendelkező rész és az indokolása között akkor áll fenn, ha a rendelkező részben szerepel az a döntés, amelyre vonatkozó indokolást tartalmaz a határozat, illetőleg az indokolás olyan rendelkezésről szól, amelyet a határozat rendelkező része tartalmaz. A rendelkező részben foglalt döntés és annak indoka a határozatban egymást feltételezik. A határozatban nem szerepelhet olyan indokolás, amelyről szóló döntést nem tartalmaz a rendelkező rész, és nem lehetséges olyan döntés sem, amelyet a bíróság nem indokol meg. Ezeket a feltételeket nem pótolja, hogy a felperesek által, de a perben senki által nem vitatottan, az indokolás nem hagy kétséget afelől, hogy az alperes kártérítési felelőssége mindkét felperes vonatkozásában fennáll.

A határozat akkor felel meg az említett jogszabályi követelményeknek, ha annak rendelkező része a keresetről szóló döntést határozottan, világosan, érthetően, kétséget kizáró megfogalmazással tartalmazza, és így megfelel a végrehajthatóság követelményének is. Ez az adott esetben azt jelenti, hogy a határozat rendelkező része mindkét felperes igényéről szóló döntést tartalmazza. Ez az elsőfokú bíróság közbenső ítéletéből elmaradt, korrigálása pedig a másodfokú eljárásban nem történt meg, ezért a jogerős közbenső ítélet ebben a részében nem felel meg a jogszabályoknak. Közbenső ítélet esetében azért is elengedhetetlen az említett előírások teljesítése, mert a követelés összegére folytatódó eljárásban a bíróságnak és a feleknek is tudniuk kell, hogy kinek, és milyen joga fennállásáról tartalmaz döntést a határozat, mert ehhez képest történhet majd a döntés a külön-külön követelések összegéről.

A felperesek tehát alappal hivatkoztak a Pp. 270. §-ának (2) bekezdésében meghatározott felülvizsgálati okra, ezért a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. §-ának (4) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte a jogerős közbenső ítéletet és az elsőfokú bíróság közbenső ítéletének kiegészítésével a jogszabályoknak megfelelő új határozatot hozott a felülvizsgálattal érintett körben.

(Legf. Bír. Pfv. III. 20.373/2005. sz.)