Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 1999.26 A közjegyző - hagyatéki eljárással összefüggő - kártérítési felelősségének elbírálása megyei bírósági hatáskörbe tartozik [Ptk. 339. §, 349. §, Pp. 23. § (1) bek. b) pont, 1991. évi XCI. tv. 10. § (1) bek.].

Az alperes közjegyzői működése körében - hagyatéki eljárás lefolytatása során - történt károkozására alapozott keresetet a városi bíróság - a hatáskörének hiányát megállapító - végzéssel áttette a megyei bírósághoz. Indokolása szerint a közjegyző a hagyatéki eljárás során közhatalmat gyakorol, ezért a kereset olyan kár megtérítésére irányul, aminek elbírálása a Ptk. 349. §-a alapján államigazgatási jogkörben okozott kárnak minősül, és annak elbírálása a Pp. 23. § (1) bekezdésének b) pontja értelmében megyei bírósági hatáskörbe tartozik.

A megyei bíróság ugyancsak megállapította a hatáskörének hiányát, és az iratokat felterjesztette a Legfelsőbb Bírósághoz az eljáró bíróság kijelölése végett. Végzésének indokolásában arra hivatkozott, hogy a közjegyző szabad foglalkozásúként gyakorolja a hivatását, a tevékenysége hivatali és nem hatósági jellegű, ezért a felelősségének megállapításánál a Ptk. 339. §-ában foglalt rendelkezések az irányadók. A felek közötti jogvita elbírálása tehát nem megyei, hanem helyi bírósági hatáskörbe tartozik.

A bíróságok között felmerült hatásköri összeütközést a Legfelsőbb Bíróság a megyei bíróság kijelölésével szüntette meg.

A Pp. 23. §-a (1) bekezdésének b) pontjában foglalt rendelkezés szerint a megyei bíróság hatáskörébe tartoznak mindazok a perek, amelyeket a közigazgatási jogkörben eljáró személyek által hivatalos eljárásukban okozott károk megtérítése iránt indítanak. A közigazgatási, közhatalmi tevékenység gyakorlásával szerződésen kívül okozott kár érvényesítésének különös feltételét határozza meg a Ptk. 349. §-ának (1) bekezdése. Eszerint államigazgatási jogkörben okozott kárért a felelősséget csak akkor lehet megállapítani, ha a kár rendes jogorvoslattal nem volt elhárítható, illetőleg a károsult a kár elhárítására alkalmas rendes jogorvoslati lehetőségeket igénybe vette. Jogszabály eltérő rendelkezése hiányában ezeket a szabályokat kell alkalmazni a bírósági jogkörben okozott kárért való felelősségre is [Ptk. 349. § (3) bek.].

A közjegyző nem peres eljárásban végzett tevékenysége a bírósági eljárás része, az ezzel összefüggésben keletkezett károk esetében ezért közigazgatási, közhatalmi tevékenység gyakorlásával történt szerződésen kívüli károkozásról van szó. Az ilyen károk megtérítése iránti perek a Pp. 23. §-a (1) bekezdésének b) pontjában foglaltakra figyelemmel megyei bírósági hatáskörbe tartoznak. Ezen a közjegyzőnek a közjegyzőkről szóló 1991. évi XLI. törvény 10. § (1) bekezdésében meghatározott közvetlen kárfelelőssége sem változtat.

A megyei bíróság hatáskörét és a kárigény érvényesítésének különös feltételét szabályozó törvényi rendelkezés ugyanis nem tesz különbséget abból a szempontból, hogy a közhatalmi tevékenység gyakorlásával okozott kárért a munkáltató vagy - külön jogszabály rendelkezése alapján - maga a károkozó tartozik-e helytállni. E tekintetben utal a Legfelsőbb Bíróság a PK 42. számú állásfoglalásának arra a megállapítására is, amely szerint nem az eljáró szerv minősége, hanem a konkrét tevékenység alapján kell állást foglalni abban a kérdésben, hogy az adott esetben államigazgatási tevékenységről van-e szó. (Pk.VIII.20.989/1998. sz.)