32009L0139[1]

Az Európai Parlament és a Tanács 2009/139/EK irányelve ( 2009. november 25.) a motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok előírt azonosítási jelzéseiről (EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 2009/139/EK IRÁNYELVE

(2009. november 25.)

a motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok előírt azonosítási jelzéseiről

(kodifikált változat)

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 95. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére (1),

a Szerződés 251. cikkében megállapított eljárásnak megfelelően (2),

mivel:

(1) A motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok előírt azonosítási jelzéseiről szóló, 1993. június 14-i 93/34/EGK tanácsi irányelvet (3) több alkalommal jelentősen módosították (4). Az áttekinthetőség és érthetőség érdekében ezt az irányelvet kodifikálni kell.

(2) A 93/34/EGK irányelv egyike az EK-típusjóváhagyásra vonatkozó, a motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok típusjóváhagyásáról szóló, 2002. március 18-i 2002/24/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv által hatályon kívül helyezett, a motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok típusjóváhagyásáról szóló, 1992. június 30-i 92/61/EGK tanácsi irányelv (5) szerinti EK-típus-jóváhagyási rendszerre vonatkozó egyedi irányelveknek, és műszaki előírásokat állapított meg a motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok kialakítását és felépítését illetően az előírt azonosítási jelzésekre tekintettel. Ezek a műszaki előírások a tagállamok jogszabályainak közelítésére vonatkoztak annak érdekében, hogy a 2002/24/EK irányelv szerinti EK-típus-jóváhagyási eljárást alkalmazni lehessen minden járműtípus esetében. Következésképpen a 2002/24/EK irányelv által meghatározott, a járműrendszerekre, -alkatrészekre és önálló műszaki egységekre vonatkozó rendelkezések ezen irányelvre is alkalmazandók.

(3) Ez az irányelv nem képezheti akadályát annak, hogy néhány tagállam a motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok előírt jelzéseire tekintettel, hátrányos megkülönböztetés nélkül megtartson a közlekedési szabályok alkalmazására vonatkozó kötelező erejű külön előírásokat, feltéve, hogy ezek a sajátos követelmények a járművek használatára vonatkoznak, és nem jelentenek olyan szerkezeti változtatásokat, amelyek akadályoznák ennek a járműtípusnak a Közösségen belüli típusjóváhagyását.

(4) Ez az irányelv nem érinti a II. melléklet B. részében meghatározott irányelveknek a nemzeti jogba történő átültetésére és alkalmazására vonatkozó határidőkkel kapcsolatos tagállami kötelezettségeket,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

1. cikk

Ezt az irányelvet kell alkalmazni a 2002/24/EK irányelv 1. cikkében említett valamennyi járműtípus előírt azonosítási jelzésére.

2. cikk

A motorkerékpár és segédmotoros kerékpár számára előírt azonosítási jelzéseire vonatkozó EK-alkatrész típusjóváhagyás megadásához szükséges eljárást, valamint e járművek szabad áruforgalomba hozatalának feltételeit a 2002/24/EK irányelv II. és III. fejezete rögzíti.

3. cikk

Az I. melléklet műszaki fejlődéshez történő hozzáigazításához szükséges módosításokat a 2002/24/EK irányelv 18. cikkének (2) bekezdésében említett eljárásnak megfelelően kell elfogadni.

4. cikk

(1) A tagállamok az előírt azonosítási jelzésekkel kapcsolatos okokból nem tagadhatják meg az ezen irányelv előírásainak megfelelő motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok EK-típusjóváhagyását, illetve nem tilthatják meg a nyilvántartásba vételüket, értékesítésüket vagy forgalomba helyezésüket.

(2) A tagállamok az előírt azonosítási jelzésekkel kapcsolatos okokból megtagadják azon új motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok EK-típusjóváhagyását, amelyek nem felelnek meg ezen irányelv előírásainak.

(3) A tagállamok közlik a Bizottsággal nemzeti joguknak azon főbb rendelkezéseit, amelyeket az ezen irányelv által szabályozott területen fogadtak el.

5. cikk

A II. melléklet A. részében felsorolt irányelvek által módosított 93/34/EGK irányelv hatályát veszti, a II. melléklet B. részében említett irányelveknek a nemzeti jogba történő átültetésére és alkalmazására vonatkozó határidőkkel kapcsolatos tagállami kötelezettségek sérelme nélkül.

A hatályon kívül helyezett irányelvre történő hivatkozásokat erre az irányelvre történő hivatkozásként kell értelmezni a mellékletben III. szereplő megfelelési táblázattal összhangban.

6. cikk

Ez az irányelv az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt az irányelvet 2010. június 1-jétől kell alkalmazni.

7. cikk

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

Kelt Strasbourgban, 2009. november 25-én.

az Európai Parlament részéről

az elnök

J. BUZEK

a Tanács részéről

az elnök

Å. TORSTENSSON

(1) HL C 77., 2009.3.31., 41. o.

(2) Az Európai Parlament 2008. november 18-i véleménye (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2009. november 10-i határozata.

(3) HL L 188., 1993.7.29., 38. o.

(4) Lásd a II. melléklet A. részét.

(5) HL L 124., 2002.5.9., 1. o.

I. MELLÉKLET

A MOTORKERÉKPÁROK ÉS SEGÉDMOTOROS KERÉKPÁROK ELŐÍRT AZONOSÍTÁSI JELZÉSEIRE VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK

1. ÁLTALÁNOS RÉSZ

1.1. Minden járművet el kell látni egy, az alábbi pontok rendelkezései szerinti táblával és jelzésekkel. Az adattáblát és a jelzéseket a gyártónak vagy meghatalmazottjának kell felhelyeznie.

2. GYÁRI ADATTÁBLA

2.1. A gyári adattáblát az 1. függelékben bemutatott példa alapján a jármű egyik könnyen hozzáférhető, olyan részén kell szilárdan rögzíteni, amelyet a jármű használata során normál körülmények között nem kell kicserélni. A gyári adattábla jól olvasható és kitörölhetetlen formában tartalmazza az alábbi adatokat a megadott sorrendben:

2.1.1. a gyártó neve;

2.1.2. az EK-típus-jóváhagyási jel a 2002/24/EK irányelv 8. cikke szerint;

2.1.3. a jármű azonosítási száma (VIN);

2.1.4. állóhelyi zaj: ... dB(A) ... ford/perc.

2.2. A 2.1.2. pont szerinti EK-típusjóváhagyás jelét, valamint a 2.1.4. pont szerinti állóhelyi zajt és fordulatszámot az EK-alkatrész-típusjóváhagyás elemeként nem tüntetik fel. Ezeket az adatokat azonban minden olyan járművön fel kell tüntetni, amelyeket a típusjóváhagyással megegyezően gyártottak.

2.3. A gyártó kiegészítő adatokat helyezhet el az előírt jelzések alatt vagy mellett, de azon a pontosan megjelölt négyszögön kívül, amelyben kizárólag csak a 2.1.1-2.1.4. pontban megnevezett jelzések szerepelhetnek (lásd 1. függelék).

3. A JÁRMŰ AZONOSÍTÁSI SZÁMA

A jármű azonosítási száma azoknak a karaktereknek a meghatározott kombinációjából áll, amelyeket a gyártó rendel minden egyes járműhöz. A kombinációnak lehetővé kell tennie azt, hogy minden jármű - más adatok igénybevétele nélkül - 30 éven át a gyártóján keresztül egyértelműen azonosítható legyen. Az azonosítási számra az alábbi előírások érvényesek:

3.1. A jármű azonosítási számát fel kell tüntetni a gyári adattáblán. Az alvázra vagy a vázkeretre a jármű jobboldali részén is fel kell vinni, jól hozzáférhető helyen kell az olyan megfelelő eljárás - beütés vagy benyomás - segítségével felvinni, amely megakadályozza a szám kitörlését vagy megváltoztatását.

3.1.1. A jármű azonosítási száma három részből áll, az alábbiaknak megfelelően:

3.1.1.1. Az első rész a jármű gyártójához, az annak azonosítására rendelt kódból áll. Ez a kód három karakterből áll (betűk vagy számok), amelyeket a gyártó bejegyzett székhelye szerinti ország illetékes hatóságai a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO) engedélyével működő nemzetközi ügynökséggel egyetértésben adnak ki. Az első karakter egy földrajzi övezetet, a második karakter az övezeten belül egy országot, és a harmadik karakter egy meghatározott gyártót jelöl. Ha a gyártó évenként 500-nál kevesebb járművet gyárt, a harmadik karakter mindig "9". Az ilyen gyártó azonosításához a fent nevezett hatóság kiadja az azonosítási szám harmadik részének harmadik, negyedik és ötödik karakterét is.

3.1.1.2. A második rész hat karakterből áll (betűk vagy számok), amelyek a jármű általános jellemzőit adják meg (típus, változat és a robogók esetén modell); a három jellemző mindegyike több karakterrel adható meg. Ha a gyártó e karakterek közül egyet vagy többet nem használ fel, a felhasználatlan helyeket betűkkel vagy számokkal kell kitölteni az egyes járművek gyártóinak választása szerint.

3.1.1.3. A harmadik rész nyolc karakterből áll, amelyekből az utolsó négynek számnak kell lennie; ennek a résznek a másik két résszel együtt lehetővé kell tennie egy meghatározott jármű egyértelmű azonosítását. Minden felhasználatlan helyet 0-val kell kitölteni, hogy meglegyen a karakterek előírt teljes száma.

3.1.2. A jármű azonosítási számát - amennyiben ez lehetséges - egy sorban kell megadni. E sor elejét és végét egy olyan jelzéssel kell behatárolni, amely nem lehet sem arab szám, sem latin nagybetű, és nem is téveszthető össze ilyen karakterekkel.

Kivételes esetben és műszaki okokból kétsoros megjelenítés is lehetséges. Ebben az esetben azonban a három rész egyikén belül sem lehet sortörés, és minden sor elejét és végét olyan jelzéssel kell behatárolni, amely nem lehet sem arab szám, sem latin nagybetű, és nem is téveszthető össze ilyen karakterekkel.

Az említett jelzés alkalmazása a három rész között egy soron belül (3.1.1. pont) is megengedett.

A karakterek között nem lehet szóköz.

4. KARAKTEREK

4.1. A 2. és a 3. pontban meghatározottakhoz latin betűket és arab számokat kell használni. A 2.1.1., 2.1.3. és 3. pontban meghatározott adatokhoz azonban latin nagybetűket kell használni.

4.2. A jármű azonosítási számának megadásánál:

4.2.1. az I, O és Q betűk, valamint a kötőjelek, csillagok és más különleges jelek használata nem megengedett;

4.2.2. a betűk és a számok érjék el az alábbi minimális magasságot:

4.2.2.1. 4 mm azoknál a karaktereknél, amelyek közvetlenül az alvázra, az alvázkeretre vagy hasonló járműalkatrészre kerülnek;

4.2.2.2. 3 mm azoknál a karaktereknél, amelyeket a gyári adattáblán adnak meg.

1. függelék

Példa egy gyári adattáblára

Az alábbi példa nem jelenti azt, hogy ezeknek az adatoknak ténylegesen szerepelniük kell a gyári adattáblán, s a tábla méretét, a számokat és a betűket illetően sem irányadó; kizárólag példaként szolgál.

A 2.3. pontban említett kiegészítő adatok az alább látható négyszögben előírt adatok alá vagy mellé toldhatók.

STELLA FABBRICA MOTOCICLI

e3 5364

3 G S K L M 3 A C 8 B 1 2 0 0 0 0

80 dB(A) - 3 750 rev/min

Jelmagyarázat:

A fent bemutatott példában az illető járművet a "Stella Fabbrica Motocicli" gyártotta; típusjóváhagyás Olaszországban (e3) az 5364 szám alatt.

Az azonosítási szám (3GSKLM3AC8B120000) a következő tájékoztatást nyújtja:

- első rész (3GS):

- 3: földrajzi övezet (Európa),

- G: ország az övezeten belül (Németország),

- S: gyártó (Stella Fabbrica Motocicli),

- második rész: (KLM3AC):

- KL: járműtípus,

- M3: változat (jármű-karosszéria),

- AC: kivitel (járműmotor),

- harmadik rész: (8B120000):

- : 8B12 : a jármű azonosítása az azonosítási szám másik két részével együtt,

- : 0000 : felhasználatlan helyek, amelyeket 0-val kell kitölteni, az előírt teljes karakterszám eléréséhez.

Az állóhelyi zaj 80 dB(A) 3 750 ford/percnél.

2. függelék

Adatközlő lap motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok előírt azonosítási jelzéseihez

(az EK-alkatrész típus-jóváhagyási kérelemhez kell csatolni, ha azt a jármű EK-típusjóváhagyása iránti kérelemtől elkülönülten nyújtják be)

Sorszám (a kérelmező adja meg): ...

A motorkerékpárokra és segédmotoros kerékpárokra előírt azonosítási jelzésekre vonatkozó EK-alkatrész típus-jóváhagyási kérelemnek tartalmaznia kell a 2002/24/EK irányelv II. melléklet I. rész A. szakaszának a következő pontjaiban meghatározott adatokat:

- 0.1.,

- 0.2.,

- 0.4-0.6.,

- 9.3.1-9.3.3.

3. függelék

A hatóság megnevezése

EK-alkatrész-típusjóváhagyási bizonyítvány motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok előírt azonosítási jelzéseihez

MINTA

A vizsgáló intézmény ... jegyzőkönyve ... kelt ...

Az EK-alkatrész-típusjóváhagyás száma: ... a kiterjesztés száma: ...

1. A jármű gyári vagy kereskedelmi márkaneve: ...

2. Jármű típusa: ...

3. A gyártó neve és címe: ...

...

4. A gyártó képviselőjének (ha van) neve és címe: ...

...

5. A járművet vizsgálatra bemutatták: ...

6. Az EK-alkatrész-típusjóváhagyás megadva/elutasítva (1):

7. Hely: ...

8. Kelt: ...

9. Aláírás: ...

(1) A nem kívánt rész törlendő.

II. MELLÉKLET

A. RÉSZ

A hatályon kívül helyezett irányelv és egymást követő módosításainak listája

(lásd az 5. cikket)

A Tanács 93/34/EGK irányelve
(HL L 188., 1993.7.29., 38. o.)
A Bizottság 1999/25/EK irányelve
(HL L 104., 1999.4.21., 19. o.)
A Bizottság 2006/27/EK irányelve
(HL L 66., 2006.3.8., 7. o.)
Csak a 2. cikk és a II. melléklet

B. RÉSZ

A nemzeti jogba való átültetésre és alkalmazásra előírt határidők listája

(lásd az 5. cikket)

IrányelvÁtültetés határidejeAlkalmazás napja
93/34/EGK1994. december 14.1995. június 14.
1999/25/EK1999. december 31.2000. január 1. (1)
2006/27/EK2006. december 31. (2)

(1) Az 1999/25/EK irányelv 2. cikkének megfelelően:

"(1) 2000. január 1-jei hatállyal a tagállamok az előírt azonosítási jelzésekkel kapcsolatos okokból:

- nem tagadhatják meg motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárokra vonatkozó EK-típusjóváhagyás megadását,

- nem tilthatják meg motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok nyilvántartásba vételét, értékesítését vagy forgalomba helyezését,

amennyiben az előírt azonosítási jelzések megfelelnek az ezen irányelvvel módosított 93/34/EGK tanácsi irányelv követelményeinek.

(2) 2000. július 1-jei hatállyal a tagállamok megtagadják bármilyen motorkerékpár- és segédmotoroskerékpár-típusra az EK-típusjóváhagyás megadását az előírt azonosítási jelzésekkel kapcsolatos okokból, ha az ezen irányelvvel módosított 93/34/EGK irányelv követelményei nem teljesülnek."

(2) A 2006/27/EK irányelv 5. cikkének megfelelően:

"(1) 2007. január 1-jétől kezdődően az ezen irányelvvel módosított [...], 93/34/EGK, [...] irányelv előírásainak megfelelő motorkerékpárok és segédmotoros kerékpárok vonatkozásában a tagállamok a kérdéses irányelv körébe tartozó indokkal nem tagadhatják meg az EK-típusjóváhagyás kiadását, és nem tilthatják meg az érintett jármű nyilvántartásba vételét, eladását vagy üzembe helyezését.

(2) 2007. július 1-jétől kezdődően a tagállamok a kérdéses irányelv körébe tartozó indokkal kötelesek megtagadni az EK-típusjóváhagyás kiadását az ezen irányelvvel módosított [...], 93/34/EGK, [...] irányelv előírásainak nem megfelelő, új motorkerékpárokra és segédmotoros kerékpárokra."

III. MELLÉKLET

MEGFELELÉSI TÁBLÁZAT

93/34/EGK irányelv2006/27/EK irányelvEz az irányelv
1., 2. és 3. cikk1., 2. és 3. cikk
4. cikk, (1) bekezdés
5. cikk, (1) bekezdés4. cikk, (1) bekezdés
5. cikk, (2) bekezdés4. cikk, (2) bekezdés
4. cikk, (2) bekezdés4. cikk, (3) bekezdés
5. cikk
6. cikk
5. cikk7. cikk
MellékletI. melléklet
II. mellékelt
III. melléklet

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32009L0139 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32009L0139&locale=hu

Tartalomjegyzék