Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2000.264 Több alapító esetén új kezelő szerv kijelölésére csak a valamennyi alapító együttes döntése alapján kerülhet sor; a megszűnt (meghalt) alapítókat figyelmen kívül kell hagyni [Ptk. 74. § (6) bek.][1]

Az "Ú. 2000" Alapítvány nyilvántartásba vételét a Fővárosi Bíróság az 1991. augusztus 27.-én kelt végzésével elrendelte negyvennyolc magánszemély alapító kérésére.

Negyvenhét alapító az alapító okirat módosítása, új kuratórium kijelölése iránt kérelmet nyújtott be a bírósághoz. Bejelentették, hogy az alapítók közül egy magánszemély időközben elhunyt.

A Fővárosi Bíróság az 1998. február 12.-én kelt végzésével a kezelő szerv tagjait kijelölte, az új képviselőt nyilvántartásba vette.

A végzés ellen a Fővárosi Főügyészség fellebbezéssel élt, kérte a végzés hatályon kívül helyezését és a bíróság új határozat hozatalára utasítását. Előadta, hogy a kuratórium kijelöléséről a bíróság jogszabálysértő módon döntött. Ez a jogosultság az alapítókat illeti meg, az alapítók ezen jogát nem érinti az a körülmény, hogy a több alapító közül az egyik alapító elhalálozott.

A Legfőbb Ügyészség átiratában a Fővárosi Főügyészség fellebbezését fenntartotta.

A fellebbezés alapos.

A Ptk. 74/B. § (5) bekezdése és 74/C. § (6) bekezdése értelmében az alapító - több alapító esetén az alapítók - jogosult(ak) az alapító okirat módosítására, a kuratórium kijelölésének visszavonására, új kuratórium kijelölésére. A Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy tévedett az elsőfokú bíróság, amikor a kuratórium kijelölése tárgyában az alapítók helyett döntött. Az alapítók közül egy alapító halála következtében nem semmisülhet meg a többi alapítónak a Ptk. 74/C. §-a (6) bekezdésén alapuló joga a kezelő szerv kijelölésével, vagy visszahívásával kapcsolatosan. A Ptk. 74/C. § (6) bekezdésének helyes értelmezése szerint a bíróság csak akkor jogosult a kuratórium kijelölésére, ha az alapító(k) halála, megszűnése folytán nincs olyan létező alapító, aki az alapítvány tekintetében az alapítói jogokat gyakorolhatná. Jelen esetben a negyvennyolc alapítóból negyvenhét alapító egyhangú döntés alapján kérte a nyilvántartásba vett adatok módosítását, a módosításról a kérelemnek megfelelően kell határozatot hozni.

Mindezek alapján a Legfelsőbb Bíróság a 105/1952. (XII. 28.) MT r. 13. § (2) bek. és a Pp. 258. § (1) bek. alapján az elsőfokú bíróság végzését hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot új határozat hozatalára utasította. (Legf. Bir. Kny. III. 27. 739/1998.)

Lábjegyzetek:

[1] Az ebben a határozatban foglaltakat a Wolters Kluwer Kft. (korábban CompLex Kiadó Kft.) 1999.245 számon, külön szerkesztett formában is közölte a Közigazgatási-Gazdasági Döntések Tárában.