Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2005.10.452 A helyi önkormányzatnál szociális gondozóként foglalkoztatott személy nem köthet érvényes tartási szerződést a gondozása alatt álló személlyel akkor sem, ha a gondozást házi segítségnyújtás keretében látja el [Ptk. 200. §, 1993. évi III. tv. 56. §, 57. §, 58. §].

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy a 2000. december 26-án meghalt néhai K. L., mint eltartott, és az alperes, mint eltartó között 2000. február 8-án létrejött tartási szerződés érvénytelen, mert az egyrészt nyilvánvalóan a jóerkölcsbe ütközik, másrészt jogszabályba, nevezetesen: a 11/1972. (VI. 30.) EüM rendelet 18. §-ának (1), valamint az 1/2000. (I. 7.) SzCSM rendelet 6. §-ának (10) bekezdésébe ütközik. Erre tekintettel kérte a Ptk. 237. §-ának (2) bekezdése alapján az eredeti állapot helyreállítását és a néhai K. L. p.-i X. és az Y. helyrajzi számú ingatlanokra vonatkozó tulajdonjogának az ingatlan-nyilvántartásba történő visszajegyzését az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény 2. §-ának (2) bek. és 5. §-ának (3) bekezdése alapján.

A keresetét azzal indokolta, hogy a szerződés megkötésekor az alperes P.-i Község Önkormányzatánál közalkalmazottként házi szociális gondozói munkakörben gondoskodott K. L.-ről, így tudomása volt arról, hogy nevezett súlyos betegségben szenved: vesedaganata van, tüdőasztmás és szívbeteg, a háziorvos közölte az alperessel azt is, hogy a néhai már nem sokáig él, és a szerződéskötéskor a néhai, mint gondozott egyébként is kiszolgáltatott helyzetben volt az alperessel, mint gondozójával szemben.

Hivatkozott arra is, hogy a szerződés egyrészt az egészségügyi dolgozók rendtartásáról szóló 11/1972. (VI. 30.) EüM rendelet 18. §-a (1) és (2) bekezdésének a rendelkezésébe ütközik, mivel az alperes a 27/1998. (VI. 17.) NM rendelet 1. és 2. §-a értelmében egészségügyi szakdolgozónak minősül, másrészt a szerződés a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 1/2000. (I. 7.) SzCSM r. 6. §-a (10) bekezdésének a rendelkezésébe is ütközik, mivel az alperes személyes gondoskodást nyújtó intézetben foglalkoztatott személynek minősül.

Az elsőfokú bíróság az ítéletével a felperes keresetét - egyéb rendelkezések mellett - elutasította.

Az elsőfokú ítélet ellen a felperes fellebbezéssel élt.

A másodfokú bíróság az ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét - egyéb rendelkezések mellett - helybenhagyta.

A jogerős ítélet által megállapított tényállás szerint a P.-n, 2000. december 26. napján végrendelet hátrahagyása nélkül elhunyt K. L. örökhagyó hagyatékát a v.-i közjegyző a hagyatékátadó végzésével törvényes oldalági öröklés jogcímén egymás közt egyenlő - 1/2-1/2 arányban - az örökhagyó testvéreinek: a felperesnek és a perben nem álló T. I.-nek adta át. Az örökhagyó hagyatéka kizárólag ingóságokból állott, mert az ingatlanvagyonát még életében elidegenítette.

A néhai és az alperes között ugyanis P.-n, 2000. február 8. napján olyan tartalmú tartási szerződés jött létre, amelynek 1./ pontjában a néhai, mint eltartott a p.-i ingatlan-nyilvántartásban X. és Y. hrsz. alatt fekvő - egy - lakásingatlanát a saját holtig tartó haszonélvezeti jogával, továbbá a tartási jogával terhelten az alperesre ruházta át, és ennek fejében az alperes, mint eltartó a szerződés 5. és 6. pontjában kötelezettséget vállalt az örökhagyó, mint eltartott étkeztetésének, az általa használt lakás takarításának és az egyéb háztartási teendőknek az ellátására - így különösen a mosás elvégzésére, a társasházhoz tartozó kert gondozására, valamint a tüzelő biztosítására, és kiterjedt a tartási kötelezettsége az eltartott gondozására, ápolására, gyógyíttatására, valamint halála esetén az illő eltemettetésére is.

A szerződés megkötését megelőzően a P.-i Önkormányzat Szociális Bizottsága a C. számú határozatával a néhai részére 1999. november 1. napjától kezdődően házi segítségnyújtást biztosított, amelyet a p.-i önkormányzatnál közalkalmazott szociális gondozóként dolgozó, és az önkormányzat, mint munkáltató irányítása és felügyelete alatt tevékenykedő alperes látott el, aki ennek keretében a néhai részére ebédet hordott és segédkezett a házi teendők ellátásában.

Ilyen előzmények után a tartási szerződés megkötését a néhai kezdeményezte. A szerződéskötést megelőzően az annak elkészítésében közreműködő ügyvéd körültekintően tájékozódott arról, hogy az alperes, mint szociális gondozó által a néhaival, mint a saját gondozottjával kötendő tartási szerződésnek jogszabályi akadálya nincs, az alperes pedig maga is olyan felvilágosítást kapott az önkormányzattól, hogy az ilyen tartalmú szerződés nem ütközik jogszabályi tilalomba.

A perbeli szerződés megkötésének tényét a szerződő felek nem jelentették be az önkormányzathoz annak érdekében, hogy a néhai részére biztosított házi segítségnyújtás megszüntetésre kerüljön, ezért annak létrejöttére csak a házi segítségnyújtás keretében gondozott személyeknél tett látogatás során derült fény, majd ezt követően az önkormányzat a házi segítségnyújtást 2000. április 18. napjától kezdődő hatállyal megszüntette. Az alperes a határozat meghozatala előtt történt meghallgatása során úgy nyilatkozott, hogy a tartási szerződés megkötését követően munkaidőben nem végzett a néhainál olyan tevékenységet, amely a hivatalos munkáját befolyásolta volna.

A szerződés megkötését követően az alperes a szerződésben vállalt kötelezettségeit maradéktalanul ellátta: a néhait gondozta, biztosította részére az étkeztetést, elvégezte a bevásárlást, takarítást, mosást, felíratta és kiváltotta a néhai gyógyszereit, majd őt 2000. október 14-én - a néhain elvégzett lábamputációt követően - a saját otthonába vitte, ahol a már folyamatosan ágyban fekvő néhai részére külön szobát biztosított, és a 2000. december 26. napján bekövetkezett haláláig folyamatosan ápolta és gondozta, majd eltemettette.

A néhai 2000. április 17-től május 15-ig krónikus bronchitis miatt kórházi kezelés, 2000. szeptember 8-tól szeptember 14-ig pedig belgyógyászati ápolás alatt állott, ahonnan embólia és rögösödés miatt láb amputáció elvégzése céljából a sebészetre utalták át, ahol az utóbb említett időpontban a műtétet elvégezték, majd 2000. szeptember 28-án ismét a belgyógyászatra került át, ahonnan 2000. október 14-én bocsátották az otthonába.

A 355/2000. számú boncjegyzőkönyv adatai szerint a néhai - a korábban amputált alsó végtagnak megfelelően - a végtagi artériákon, az aortában, a koszorú erekben, az agyalapi erekben és a vese artériákban is súlyos fokú érelmeszesedésben szenvedett, a halálának közvetlen oka pedig keringési elégtelenség volt. Az 1998. évi kórházi zárójelentésében vesetumor gyanúja szerepel, az 1999. évben elvégzett CT vizsgálat a vesetumort igazolta is, a 2000. évi zárójelentésében pedig a CT-vel igazolt vesetumor mellett prostata hipertázia és egyéb betegségeket is szerepelnek.

A felperes D.-én lakik és 1999. decemberével bezárólag a néhaival kölcsönös kapcsolatot tartott, ezt követően azonban a néhait többé már nem látogatta meg, mert a néhai egy ingatlanának az eladási árából hiányzó összeg eltűnésével összefüggésben őt gyanúsította meg. A néhai perben nem álló másik testvére több mint hat éve nem találkozott a néhaival.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!