Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kaposvári Törvényszék K.20235/2012/6. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (FOGYASZTÓVÉDELMI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 339. §, 1997. évi CLV. törvény (Fgy. tv.) 14. §, 1999. évi XLII. törvény (Nvt.) 5. §] Bíró: Kováts Judit

A Kaposvári Törvényszék

6.K.20.235/2012/6.szám

A Kaposvári Törvényszék a dr. Káldor Attila Zsombor jogtanácsos által képviselt felperes neve és címe felperesnek - a dr. Ádám Gabriella jogtanácsos által képviselt Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (1088 Budapest, József krt.6.) alperes ellen fogyasztóvédelmi ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében meghozta az alábbi

Í T É L E T E T :

A bíróság az alperes 2011. december 5. napján kelt HAJ-3212-3/2011. számú határozatát - az elsőfokú határozatra is kiterjedően - hatályon kívül helyezi.

A bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 10.000 (tízezer) Ft perköltséget.

A le nem rótt illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I N D O K O L Á S :

A Somogy Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelősége (elsőfokú hatóság) SOF-00997/0004/2011. ügyirat számú határozatával a felperes terhére 190.000 Ft fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki és kötelezte a felperest, hogy az értékesítésre kihelyezett dohánytermékek eladási árát tisztán, olvashatóan írja ki. Az elsőfokú határozat indokolása szerint a hatóság árfeltüntetés és árfelszámítás átfogó ellenőrzése keretében 2011. július 28-án helyszíni hatósági ellenőrzést végzett a felperes ...., .... szám alatti ... számú ..... elnevezést viselő egységében, az ellenőrzési jegyzőkönyvben rögzítésre került, hogy a dohánytermékeket az üzletben a pénztárgépek felett elhelyezett zárt bokszokból értékesítik, eladási áruk a termékek adójegyén van feltüntetve. Ugyanezen a napon szintén ár és egységár feltüntetésének vizsgálata keretében hatósági ellenőrzést végeztek a felperes ...., ..... szám alatt ... sz. áruház elnevezést viselő egységében, az ellenőrzési jegyzőkönyvben rögzítették, hogy a pénztárak feletti bokszokban található 77 fajta cigaretta árát az adójegyen tüntették fel. Az elsőfokú hatóság megállapította, hogy a felperesi vállalkozás a fenti magatartásával megsértette a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény (Fgytv.) 14. §-ában foglaltakat, bírságot szabott ki, a határozat meghozatala során a bírság maximum tekintetében a felperes éves nettó árbevételét vette figyelembe az Fgytv. 47/C. § (1) bekezdése alapján.

Az elsőfokú hatóság - utalással az Fgytv. 47. § (1) és (4) bekezdéseire - kifejtette határozata indokolásában, hogy a fogyasztók érdekei sérelmének körében értékelte, hogy a tájékoztatáshoz való érdeksérelem állapítható meg, ugyanis a fogyasztók alapvető joga, hogy megismerhessék a fogyasztói döntés előtt a termék pontos, érvényes eladási árát, melynek mértéke mindenképpen befolyással van a fogyasztók ügyleti döntésére. A felperes az eladási ár nem tisztán történő feltüntetésével, a termék forgalmazásával összefüggő alapvető követelményt sértett meg, továbbá sértette a fogyasztók tájékoztatáshoz való alapvető érdekét, hiszen a termék eladási ára olyan lényeges információ, amely a fogyasztót vásárlási szándékának kialakításában döntően befolyásolja. Mindezekre tekintettel fontos, hogy az eladási árról a vásárlókat írásban egyértelműen, olvashatóan és könnyen beazonosíthatóan tájékoztassák. E mellett a megfelelő ártájékoztatásnak azért is kiemelkedő jelentősége van, mert annak elmaradása a gazdaságilag kiszolgáltatott fogyasztók ügyleti akaratát torzíthatja, melynek következtében a fogyasztók vagyoni érdekei is tovább sérülhetnek. Az elsőfokú hatóság a bírság összegének meghatározásakor különös súllyal értékelte, hogy a felperes ismételten megvalósította a határozatban megállapított jogsértéseket, korábban számos esetben került sor ennek határozati megállapítására.

A felperes az elsőfokú határozat elleni fellebbezésében előadta, hogy a határozatban megjelölt jogszabályhelyek alternatív árfeltüntetési lehetőségeket szabályoznak, ezért amennyiben a vizsgált árfeltüntetés az egyik alternatív árfeltüntetési módnak megfelel, akkor az jogszerű és teljesíti az Fgytv. 14. § (1) bekezdésének előírását. Az ár tisztán olvashatósága a már feltüntetett ár vonatkozásában értelmezhető és azt jelenti, hogy az ár ne legyen félreolvasható, például ha a háttér világos arra sötét színnel legyen az ár ráírva. Ezért az elsőfokú határozat jogszabálysértő módon állítja az Fgytv. 14. § (3) bekezdésének megsértését. Az eladási ár tisztán olvashatóságára vonatkozó előírás az ár tisztán olvashatóan való feltüntetése nem azonos azzal, hogy az árakat a fogyasztónak már messziről is el kell tudni olvasnia. Kifogásolta a bírság összegének megállapítását is, utalt arra, hogy a hatóság nem vette figyelembe, hogy a dohánytermékek vonatkozásában az ügyleti döntés meghozatalának mechanizmusa az általánostól elérő, továbbá hivatkozott arra, hogy a dohánytermékek árának feltüntetése vonatkozásában információ hiánya nem állapítható meg, így ahhoz kapcsolódóan érdeksérelem megvalósulása sem állítható.

A felperes fellebbezése folytán eljáró alperes 2011. december 5. napján kelt, HAJ-3212-3/2011. számú határozatával az elsőfokú hatóság határozatát helybenhagyta. Az alperes határozata indokolásában utalt arra, hogy az Fgytv. 14. §-ának módosítására az Európai Parlament és a Tanács 1998. február 16-i fogyasztók számára kínált termékek árának feltüntetésével kapcsolatos fogyasztóvédelemről szóló 98/6/EK. Irányelve alapján került sor. Az alperes álláspontja szerint amennyiben a jogalkalmazás során jogszabályértelmezési nehézségekbe ütközik a hatóság, elsősorban a jogalkotó akaratát szükséges figyelembe vennie, és a jogalkotói akarattal összhangban kell értelmeznie a jogszabályt. A jogalkotó szándékára lehet következtetni az EK. irányelv preambulumában, az első cikkben, és az Európai Közösségek Bizottsága, a Bizottság közleménye, a Tanácsok és az Európai Parlamentnek a fogyasztók számára kínált termék árának feltüntetésével kapcsolatos fogyasztóvédelemről szóló 1998. február 16-i 198/6/EK Európai Parlament és Tanácsi Irányelv végrehajtásáról szóló dokumentumban megfogalmazottak alapján. Az alperes hivatkozott arra határozatában, hogy az Irányelv fő célkitűzése, hogy a fogyasztók jobb tájékoztatása és az árak összehasonlításának megkönnyítése érdekében tájékoztassák a kereskedők a fogyasztókat a megvásárolni kínált valamennyi termék áráról, az eladási ár és az egységár feltüntetésére vonatkozó általános kötelezettségnek köszönhetően javulhat a fogyasztók helyzete az árak megítélése és összehasonlítása terén, az árak egymáshoz hasonlítása révén a fogyasztók megalapozottabb döntéseket hozhatnak, ami elősegíti a vállalkozások és termékek közötti versenyt.

Az alperes rögzítette határozatában, hogy egyetért a felperessel abban, hogy az egyes árfeltüntetési lehetőségeket alternatív árközlési formaként szabályozza a jogszabály, így amennyiben valamelyik árközlési forma megvalósul, akkor ezáltal az Fgytv. 14. § (1) bekezdésében előírt ártájékoztatás jogszerűen teljesül, azonban ez nem jelenti azt, hogy ezzel automatikusan teljesül az Fgytv. 14. § (3) bekezdésében írt kötelezettség is. Az alperes álláspontja szerint az Fgytv. 14. § (1) bekezdésének, és az Fgytv. 14. § (3) bekezdésének együttes megsértésére nem kerülhet sor, ugyanakkor az elsőfokú határozatnak tartalmaznia kell minden olyan releváns jogszabályhelyet, ami alapján a jogsértés elbírálható.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!