Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Kfv.37258/2010/4. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [2007. évi I. törvény (Szmtv.) 7. §, 8. §, 113/2007. (V. 24.) Korm. rendelet (Szmvhr.) 24. §, 26. §, 27. §] Bírók: Buzinkay Zoltán, Fekete Ildikó, Patyi András

Kfv.IV.37.258/2010/4.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Szajbert Attila ügyvéd által képviselt felperesnek a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal /1117 Budapest, Budafoki út 60./ alperes ellen tartózkodási kártya kiállítása tárgyában hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indult perében a Fővárosi Bíróság 2009. november 10. napján kelt 20.K.33.155/2008/9. számú jogerős ítélete ellen az alperes által 11. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Fővárosi Bíróság 20.K.33.155/2008/9. számú ítéletét hatályon kívül helyezi, és a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a Legfelsőbb Bíróság a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 50.000 /ötvenezer/ együttes elsőfokú és felülvizsgálati eljárási költséget, továbbá az államnak - külön felhívásra - 16.500 /tizenhatezer-ötszáz/ forint kereseti és 36.000 /harminchatezer/ forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes 2006. január 12-én érkezett a Magyar Köztársaság területére, munkavállalás céljából, tartózkodási vízummal.

Beutazását követően tartózkodási engedély iránti kérelmet nyújtott be, melyet a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal Budapesti és Pest Megyei Regionális Igazgatósága elutasított.

A határozat felülvizsgálata iránti keresetet a bíróság idézés kibocsátása nélkül elutasította, az idegrendészeti hatóság a felperes részére 2007. november 11. napjáig érvényes ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást állított ki.

A felperes 2007. november 6. napján magyar állampolgár harmadik ország állampolgárságával rendelkező családtagjaként tartózkodási kártya kiállítása iránti kérelmet terjesztett elő.

Az elsőfokú hatóság a kérelmet elutasította, a felperes fellebbezése alapján eljárt alperes a 2008. április 28. napján kelt 106-TK-5331/2/2008. számú másodfokú határozattal az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A felperes keresetében az alperes határozatának felülvizsgálatát és hatályon kívül helyezését, az alperes új eljárásra kötelezését kérte.

Előadta, hogy az elsőfokú hatóság nem tisztázta a törvénynek megfelelően a tényállást; kifejtette, hogy unokahúga olyan neki, mintha a saját lánya lenne, ő nevelte fel, a családjához is erős kapcsolat fűzi, hiszen segít az unokahúga gyermekének nevelésében.

Magyarországi megélhetésével kapcsolatosan hivatkozott rá, hogy nem jelent semmiféle indokolatlan terhet a Magyar Köztársaság szociális ellátó rendszerére.

Az iratokhoz csatolta a Közép-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ Engedélyezési Osztályának 2007. szeptember 26. napján kelt - 2007. október 20. napjától 2008. október 19. napjáig tartó - munkavállalási engedélyét, mely varrónői munkakörben történő foglalkoztatását engedélyezte.

Egyebekben becsatolta munkaszerződését is, amely 2007. október 3. napján került aláírásra. Kifogásolta, hogy a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény /a továbbiakban: Ket./ 50. §-ában foglaltaknak megfelelően a felperest és a családtagokat személyesen nem hallgatta meg az alperes, a helyszínt nem ellenőrizte, és nem vizsgálta, hogy megfelelő körülmények között él-e a felperes, illetve ténylegesen az eltartójánál tartózkodik-e.

Utalt arra, hogy nem vitatottan korábban kereső tevékenységet folytatott Magyarországon, azonban a jogszabály megadja azt a lehetőséget, hogy amennyiben van egy család, aki befogadja, és aki a tartásáról gondoskodik, akkor hiába keresőképes nagykorú felnőtt és egészséges, mégis lehetősége van, hogy eltartottként Magyarországon ilyen jellegű kérelmet terjesszen elő.

Utalt arra, hogy a későbbiekben munkát kíván vállalni.

Sérelmesnek tartotta, hogy a család összjövedelmét nem vizsgálták, kizárólag az eltartó jövedelmét, ami 150.000 Ft, és nem vitatottan másik két személyről kell még - a felperesen kívül - gondoskodnia, azonban a család egy főre jutó havi jövedelme nem került összegszerűen megállapításra. Ugyanis az eltartóval él együtt az édesanyja - aki nyugdíjas -, ezen felül az eltartó felesége és az eltartó is keresőtevékenységet folytat; így annyi jövedelemmel rendelkeznek, amely bőven elégséges ahhoz, hogy a felperes a családban élhessen, megfelelő egzisztenciát biztosítsanak számára.

A per tárgyalásán a felperes előadta, hogy 2007. október 3. napján munkaszerződést kötött ugyan és munkavállalási engedély iránti kérelmet terjesztett elő az alperesnél, de az elutasításra került; habár dolgozhatott volna, mert lett volna, hol, de engedély hiányában ezt nem tehette meg.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét alaposnak értékelte, és az alperes határozatát - az elsőfokú határozatra is kiterjedően - hatályon kívül helyezte, az alperest új eljárásra kötelezte.

Ítéletének indokolásában a Ket. 109. § /1/ bekezdésére, 111. § /1/ bekezdésére, 50. § /1/ bekezdésére, a Pp. 339/B. §-ára, a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi I. törvény /a továbbiakban: Szmtv./ 8. § /1/ bekezdés a/ pontjába, az Szmtv. végrehajtásáról szóló 113/2007. /V. 24./ Kormányrendelet /a továbbiakban: Kormányrendelet/ 24. § /1/ bekezdésére, 27. § /1/ bekezdés a/ pontjára, az Szmtv. 7. § /1/-/2/ bekezdésére és a Kormányrendelet 26. § /2/ bekezdésére hivatkozott.

Kifejtette az elsőfokú bíróság, hogy az eljárás során nem volt az vitatott, hogy S. G. magyar állampolgár eltartási nyilatkozatot tett, melyben vállalta a felperes eltartását és igazolta, hogy havi nettó jövedelme 150.000 Ft-ot tesz ki.

Az sem vitatott, hogy az eltartó a felperesen kívül további két fő eltartására is köteles.

A Generali Providencia Zrt-vel 2008. április 1. napján biztosítási szerződést kötött a felperes, valamint pénzintézeti igazolást is csatolt 3.041.164 Ft megtakarításról.

Az elsőfokú bíróság egyetértett azzal az alperesi okfejtéssel, mely szerint az alperesnek - a fenti jogszabályhelyek alapján - mérlegelési lehetősége van annak eldöntésére, hogy családtagként engedélyezi, vagy sem a felperes magyarországi tartózkodását; azonban ahhoz, hogy ezt megfelelően el tudja bírálni és vizsgálni, a tényállás teljes körű feltárása szükséges. Ebben a körben azonban az elsőfokú bíróság osztotta a felperes azon előadását, mely szerint tényállás-tisztázási kötelezettségének az alperes nem megfelelően tett eleget, hiszen a család összjövedelmét nem számolta ki, kizárólag az eltartó jövedelmét értékelte és mérlegelte. Az eltartón kívül azonban a családban még az eltartó felesége is dolgozik, illetve édesanyja is nyugdíjat kap, tehát a család jövedelme magasabb, mint 150.000 Ft; a gyermekek tartására pedig nem csak az eltartó, hanem a házastársa is köteles.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!