Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Mfv.10369/2008/16. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 163. §, 206. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 5. §, 11. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Patassyné dr. Dualszky Katalin, Tallián Blanka

Kapcsolódó határozatok:

Kecskeméti Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.380/2006/25., Kecskeméti Törvényszék Mf.21572/2007/17., *Kúria Mfv.10369/2008/16.*

***********

Mfv.I.10.369/2008/8.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Sebő Gyula pártfogó ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Czehe Győző ügyvéd által képviselt alperes ellen kártérítés megfizetése iránt a Kecskeméti Munkaügyi Bíróságnál 1.M.380/2006. szám alatt megindított és másodfokon a Bács-Kiskun Megyei Bíróság 3.Mf.21.572/2007/17. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen a felperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2009. február 11. napján megtartott tárgyalás alapján meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Bács-Kiskun Megyei Bíróság 3.Mf.21.572/2007/17. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek

- tizenöt nap alatt - 10.000 (Tízezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

A felperes pártfogó ügyvédjének díját és a felülvizsgálati eljárás illetékét az állam viseli.

I n d o k o l á s :

A felperes jelen per tárgyát képező többször módosított kereseti kérelmében a 2002. évi országgyűlési választásokon való részvétel alperes részéről történt akadályoztatása miatt 950.000 forint nem vagyoni kár és ennek 2004. július 1. napjától számított késedelmi kamata, 2001. december 29. napján a N. Ö. és T. E. elnökévé történő megválasztását követően az elnöki posztról való lemondásából származó 760.000 forint nem vagyoni kártérítés és ezen összeg után 2004. november 1-jétől számított késedelmi kamat megfizetésére kérte kötelezni az alperest. A felperes a "Sz." című könyvből elmaradt haszon és egyéb anyagi kár megtérítését is igényelte az alperestől 315.500 forint összegben, valamint kérte ennek 2002. március 1-jétől számított késedelmi kamatát.

A Kecskeméti Munkaügyi Bíróság 1.M380/2006/25. számú ítéletével a felperes keresetét elutasította, és kötelezte 50.638 forint perköltség megfizetésére.

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes köztisztviselői jogviszonyban állt az alperes bajai kirendeltségénél, amely jogviszonya rokkantsági nyugdíjaztatás folytán szűnt meg.

A felperes a 2002. évi országgyűlési választásokon független képviselő jelöltként indult, szakterülete a környezetvédelem és az alkotmányosság volt.

A felperest 2001. december 29-én megválasztották a N. Ö. és T. E. elnökévé, amely tisztséget az alperes a köztisztviselői jogviszonnyal összeférhetetlennek tartott, ezért a felperest a 2002. február 11-én kelt iratában felszólította a tisztségről való lemondásra. Az egyesület nyilvántartásba vételét a Bács-Kiskun Megyei Bíróság Pk.60.019/2002/5. számú 2002. április 8-án kelt végzésével elutasította, mivel hiánypótlási kötelezettségének az egyesület nem tett eleget.

A felperes 2002. év nyarán az alperesről szóló ismeretterjesztő kézikönyv megírásába kezdett "Sz." címmel, amelynek kiadására utóbb K. L. Gy. igazgató nem látott lehetőséget, és azt a felperes sem jelentette meg. A kézikönyv megírásával kapcsolatban a felek között írásbeli megállapodás nem jött létre.

A munkaügyi bíróság elfogadva az alperes álláspontját kifejtette, hogy a felperesnek az ismeretterjesztő kézikönyv megírásával kapcsolatos igénye, amelyet a kereseti kérelmében 315.500 forintban határozott meg, elévült. A felperes nem tudta bizonyítani azt a körülményt, hogy 2000. év után bármikor is megállapodást kötött volna az alperessel, s miután a munkaviszonnyal, illetve a közszolgálati jogviszonnyal kapcsolatos igények is három év alatt évülnek el, a bíróság a felperes ez irányú keresetét elutasította. Kifejtette, hogy a Közszolgálati Szabályzata 54. §-a alapján csak írásban kerülhet sor túlóra elrendelésére, amely ellentételezéseként szabadidő jár. A felperesnek erre irányuló kereseti kérelme nem volt, csupán azt állította, hogy a "Sz." elnevezésű kiadvány megírása miatt tartózkodott a munkahelyén munkaidőn túl, ezért a bíróság e körben a továbbiakban nem vizsgálódott.

Az alperes a 2002. február 11. napján kelt ügyiratban tudomásul vette a felperes országgyűlési képviselő jelöltként való indulását, egyben felhívta figyelmét a közszereplések saját szabadidő terhére történő megszervezésére és hangsúlyozta, hogy a Ktv. szerint nem tanúsíthat olyan magatartást, amely hivatalához méltatlan, vagy amely a pártatlan, befolyástól mentes munkahelyi tevékenységét veszélyeztetné. Megválasztásához sok sikert kívánt. A felperes a rendelkezésre álló okirattal szembeni bizonyítékra utalást sem tett. A felperes semmivel sem igazolta, de konkrét tényállítást sem tett arra nézve, hogy az alperes megakadályozta őt az országgyűlési választásokon való részvétel Alkotmány biztosította jogai gyakorlása körében. Az a körülmény, hogy őt érzelmileg befolyásolta, hátráltatta az alperes által szóban esetlegesen megfogalmazott elvárás, a jogi felelősség megállapítását önmagában nem vonhatja maga után.

A felperes által kereseti kérelmében hivatkozott N. Ö. és T. E. elnöki tisztségéről való lemondás körében a bíróság megállapította, hogy az alperes 2002. február 11-én kelt felszólítása az egyesület elnökségi viszony megszüntetésére azt is tartalmazta, hogy közszolgálati jogviszonya a Ktv. 22. § (1) bekezdése alapján a törvény erejénél fogva szűnik meg, amennyiben 30 napon belül az összeférhetetlen helyzetet nem szünteti meg. A bíróság elfogadta az alperes hivatkozását arra nézve, hogy a felperes a munkáltató ezen döntését tudomásul vette, és azt munkaügyi perben nem támadta meg. Ezt a körülményt maga a felperes sem vitatta az eljárás során. A felperes azon állítását nem tudta bizonyítani, hogy őt a munkáltató más köztisztviselővel szemben megkülönböztette volna, vagy vele szemben megkülönböztetést alkalmazott volna, továbbá rendeltetésellenes joggyakorlást valósított volna meg. A felperes nem tudta alátámasztani azon állítását sem, hogy V. G. a M. E. elnöke volt, ugyanis alperes ennek ellenkezőjét igazolta a per irataihoz csatolt nyilatkozattal, amelynek hitelességét a felperes nem vitatta, így a bíróság mellőzte nevezett személy tanúkénti meghallgatását.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperes élt fellebbezéssel, illetve kereset-kiegészítéssel. Ebben az országgyűlési választásokkal kapcsolatos nem vagyoni kártérítés megfizetése iránti igényét elmaradt haszon címén 3.800.000 forintos vagyoni kártérítés megfizetésére kötelezéssel egészítette ki, míg a közhasznú egyesületi tisztség tekintetében szintén vagyoni kárként 3.040.000 forint megfizetésére változtatta meg igényét, továbbá kistérségi projekt, a védjegyoltalom után járó jutalék, a közlemény megjelentetése, valamint az időszakos kiadvány elmaradása folytán kiesett és elmaradt haszon megfizetésére is kérte kötelezni az alperest.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!