Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Bfv.737/2017/5. számú precedensképes határozata csalás bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 423. §] Bírók: Csák Zsolt, Domonyai Alexa, Vaskuti András

A határozat elvi tartalma:

Nem alapoz meg felülvizsgálatot, ha az indítványozó ugyan anyagi jogi törvénysértésre utal, illetve az indokolási kötelezettség megsértésére hivatkozik, azonban valójában a bizonyítékok mikénti értékelését, az eljárt bíróságok mérlegelésének és a bűnösségre levont következtetéseinek helyességét, ezen keresztül pedig az irányadó tényállást támadja.

Kapcsolódó határozatok:

Tatabányai Törvényszék B.380/2012/110., Győri Ítélőtábla Bf.80/2015/13., Kúria Bfv.1009/2016/10., *Kúria Bfv.737/2017/5.*

***********

KÚRIA

Bfv.I.737/2017/5. szám

A Kúria Budapesten, a 2017. év november hó 16. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

A csalás bűntette és más bűncselekmények miatt folyamatban volt büntetőügyben a IV. rendű terhelt védője által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Tatabányai Törvényszék 3.B.380/2012/110. számú és a Győri Ítélőtábla Bf.80/2015/13. számú ítéletét IV. rendű terheltre vonatkozó részében hatályában fenntartja.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, és ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

A Tatabányai Törvényszék a 2015. március 25-én meghozott 3.B.380/2012/110. számú ítéletével a IV. rendű terheltet bűnösnek mondta ki bűnsegédként elkövetett csalás bűntettében [Btk. 373. § (1) és (5) bekezdés a) pont] és vesztegetés bűntettében [Btk. 291. § (2) bekezdés a) pont], ezért halmazati büntetésül három év börtönbüntetésre és három év közügyektől eltiltásra ítélte. Rendelkezett továbbá a járulékos kérdések felől.

A másodfokon eljárt Győri Ítélőtábla a 2016. március 2-án jogerőre emelkedett Bf.80/2015/13. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a IV. rendű terhelt tekintetében megváltoztatta, vele szemben kétmillió forint összegre vagyonelkobzást rendelt el és megállapította, hogy a szabadságvesztés büntetésből legkorábban a kétharmad részének kitöltése után bocsátható feltételes szabadságra, egyebekben e terhelt tekintetében az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A jogerős ügydöntő határozatok ellen a IV. rendű terhelt védője nyújtott be a Be. 416. § (1) bekezdés b) és c) pontjaira alapított felülvizsgálati indítványt.

Ebben kifejtette, hogy a törvényszék oly mértékben nem tett eleget az indokolási kötelezettségének, aminek következében ítélete felülbírálatra alkalmatlan volt. Álláspontja szerint nem állapítható meg, hogy a IV. rendű terhelt megvalósította volna a terhére rótt bűncselekményeket. Ennek alátámasztására az indítvány előterjesztője részletesen értékelte az egyes bizonyítékokat, így a II. rendű terhelt és az I.tanú vallomásait, valamint a tárgyi bizonyítékokat, így a szállítólevek és a mérlegjegyek adatait, valamint a kamera-felvételeket. Mindezeket összevetette a IV. rendű terhelt vallomásaival, és ennek keretében előadta, hogy a bíróság nem oldotta fel az egyes bizonyítékok közötti ellentmondásokat, azokat nem vetette össze, az egyes bizonyítékokból helytelen következtetést vont le, és nem adott kellő módon számot a mérlegelési tevékenységéről, ezáltal nem tett eleget az indokolási kötelezettségének. Az indítvány szerint a IV. rendű terhelt nem állapodott meg társaival arról, hogy bűncselekményt vagy bűncselekményeket kövessenek el, pusztán utólag kapott pénzt hallgatásáért cserébe az I. rendű terhelttől, ám ez a magatartása a Btk. 282. §-ba ütköző bűnpártolás bűntettének minősül. Az indítvány szerint a bíróság nem indokolta meg azt, hogy a IV. rendű terhelt milyen módon valósította meg a vesztegetés bűntettét, nem állapítható meg, hogy milyen kötelezettségének nem tett eleget, illetve mely kötelezettségét szegte meg. Az indítvány előterjesztője végül kifejtette, hogy a jogerős határozatokban törvénysértő módon szabtak ki aránytalanul súlyos büntetést a IV. rendű terhelttel szemben.

Mindezekre tekintettel azt indítványozta, hogy a Kúria a IV. rendű terheltet mentse fel az ellene emelt vádak alól.

A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt a tényállást támadó részében törvényben kizártnak, az indokolási kötelezettség megsértését sérelmező részében alaptalannak találta. Eseti döntésre hivatkozással fejtette ki, hogy a megtámadott határozatokból nyomon követhető volt, hogy a bíróságok mire alapozták a IV. rendű terhelt bűnösségét. Ezért azt indítványozta, hogy a Kúria a megtámadott határozatokat IV. rendű terhelt tekintetében hatályában tartsa fenn (BF.781/2017/1.).

.-.-.

A Kúria a megtámadott határozatokat - a Be. 424. § (1) bekezdése alapján tanácsülésen eljárva - a Be. 423. § (4) bekezdésének megfelelően a felülvizsgálati indítványban meghatározott okok alapján, a felülvizsgálati indítvánnyal megtámadott részében vizsgálta felül.

Emellett a Be. 423. § (5) bekezdése szerint eljárva a 416. § (1) bekezdés c) pontjában felsorolt esetleges más eljárási szabálysértésekre is tekintettel volt, azonban ilyen, a 373. § (1) bekezdésének I. b) és c) pontjában, valamint II-IV. pontjának valamelyikében meghatározott - feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező - eljárási szabálysértést nem észlelt.

A Be. 423. § (1) bekezdése szerint a felülvizsgálati eljárásban a jogerős határozatban megállapított tényállás az irányadó, és a felülvizsgálati indítványban ez a tényállás nem támadható.

A Kúria a megállapított tényálláshoz még annak esetleges megalapozatlansága esetén is kötve van, és a felülvizsgálat során a vitatott jogkérdések kizárólag az alapeljárásban megállapított tényállás alapján bírálhatók el. A bizonyítékok értékelése körében levont következtetések helyessége, az értékelés eredménye, az ügydöntő határozat megalapozottsága a feltétlen eljárási szabálysértések körén kívül esik. A felülvizsgálati eljárásban nincs törvényes lehetőség a jogerős határozattól eltérő következtetés levonására, a bizonyítékok eltérő értékelésére, és ilyen okból a megtámadott határozatok hatályon kívül helyezésére.

A felülvizsgálati eljárás során irányadó tényállás lényege szerint 2011. április 2. napját megelőzően, pontosabban meg nem határozható időpontban - IV. rendű, XIII. rendű és XIV. rendű terhelteket leszámítva - a terheltek, I. rendű terhelt felvetésére szóban megállapodtak abban, hogy a mérlegelések meghamisításával tévedésbe ejtik a 1.Zrt. sértettet, miáltal a számlázás-fizetés (elszámolás) alapját képező mérlegjegyekre a ténylegesen leadottnál jóval nagyobb mennyiség kerül, ennélfogva extra profitra tesznek szert, hiszen többet fizettetnek ki a sértettel, mint amit valójában külföldről beszereztek és leadtak, illetőleg a sértettnek kárt okoznak, hiszen az a ténylegesen átvettnél jóval több repceolajat fizeti ki a 1.Kft.-nek, azon keresztül pedig az I. rendű terhelt és a V. rendű terhelt által irányított 2.Kft.-nek. A sofőrök fuvaronként 200-250 ezer forintot kaptak az I. rendű terhelttől (első fokú ítélet 17. oldal).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!