Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2007.1669 Védett természeti területen természetvédelmi érdekből elrendelt gazdasági korlátozás miatt az erdőtulajdonos tényleges kárát meg kell téríteni [1996. évi LIII. tv. 72. §].

A felperes a 276/2004. (X. 8.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 10. §-ának (2) bekezdése alapján 48 063 154 forint kárra vonatkozó kártalanítási igényt nyújtott be az alpereshez a 2004. október 16-át megelőzően elrendelt természetvédelmi korlátozások és tilalmak vonatkozásában.

Az alperes a felperes természetvédelmi kártalanítási igényét határozatával a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Tvt.) elutasította. Határozata indokolásában az erdőről és az erdő védelméről szóló 1996. évi LIV. törvény (a továbbiakban: Evt.) és a Tvt. 32. §-ának (1) bekezdésére hivatkozással megállapította az alperes, hogy a kártalanítási kérelemben szereplő valamennyi erdőrész elsődleges rendeltetése a tulajdonosi akarattal megegyezően természetvédelmi, az állami tulajdonú erdő vagyonkezelője a felperes G. Rt. viszont a profitorientált fatermelési célú erdőgazdálkodáshoz viszonyítva igényli kártérítésként az elmaradt hasznait. A természetvédelmi hatóság (DDNPI) az éves erdőgazdálkodási tervhez adott szakhatósági állásfoglalásában az Evt. és a Tvt. rendelkezései alapján tette meg a természetvédelmi érdekből szükséges korlátozó, tiltó előírásokat, amelyeknek három csoportja különböztethető meg: a termelésre vonatkozó időbeli korlátozás; a védett, illetve fokozottan védett fajok élőhelyének védelme érdekében tett korlátozás; és a tarvágás engedélyezésekor a természeti területen lévő faállomány 10%-ának mértékéig a fák (hagyásfák) visszahagyására vonatkozó előírás. A Tvt. 72. § (2) bekezdésének a) pontja szerint kártalanítási igényt nem keletkeztet védett természeti területen a természeti kár megelőzése és megakadályozása érdekében jogszerűen előírt korlátozás vagy tilalom.

A felperes keresetében kérte az alperes határozatának hatályon kívül helyezését.

A megyei bíróság ítéletével az alperes határozatát - a D. 38. D-jelű 1997. évre vonatkozó kártalanítási igény elutasítása kivételével - hatályon kívül helyezte és az alperest új eljárásra kötelezte. Ítéletének indokolásában a Tvt. 72. §-ának (1) és (2) bekezdésére, 32. §-ának (1) bekezdésére, az Evt. 15. §-ának (1) és (2) bekezdéseire, 16. §-ára, 17. §-ának (1) és (3) bekezdéseire, 13. §-ának (1) bekezdésére, 14. §-ára, 29. §-ára és a Tvt. 33. §-ára hivatkozással megállapította, hogy a felperes erdőgazdálkodási tevékenységét az ÁESZ jogerős határozatokkal korlátozta. Amennyiben a felperes tevékenysége úgy lenne megítélendő, ahogy azt az alperesi hatóság tette, akkor a Tvt. 72. § (2) bekezdésének a) pontja alapján a természetvédelmi hatóságnak határozattal kellett volna megtiltani a felperes természetvédelmi érdekekbe ütköző tevékenységét. Ilyen eljárásra azonban adat nem merült fel, s arra az alperes sem hivatkozott. Ennek megfelelően a felperes erdőgazdálkodási tevékenysége nem minősül a Ttv. előbbi rendelkezésében foglalt magatartásnak. Ezek szerint az alperes jogszabálysértően utasította el a felperes kártalanítási igényét. Az alperes a tényállást nem tárta fel, a Tvt. 72. § (1) bekezdése alapján nem vizsgálta, hogy a felperes kártalanítási igényéből az éves ütemtervek alapján konkrétan melyek voltak azok a korlátozások, amelyeket ténylegesen a természetvédelmi érdekek miatti többletkorlátozásként írt elő a hatóság, és melyek voltak azok amelyek e körön kívül estek.

A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben kérte annak hatályon kívül helyezését és a jogszabályoknak megfelelő új határozat hozatalát. Álláspontja szerint a jogerős ítélet jogszabálysértő, mert a megyei bíróság tévesen alkalmazta a Tvt. 72. § (2) bekezdésének a) pontját és ennek alapján a 72. § (1) bekezdése szerint tévesen állapította meg a felperesi társaság kártalanítási igényének jogalapját. A Tvt. 72. § (2) bekezdésének rendelkezése szerint kártalanítási igényt nem keletkeztet a védett természeti területen a természeti kár megelőzése és megakadályozása érdekében jogszerűen előírt korlátozás vagy tilalom. A Tvt. 32. § (1) bekezdése rögzíti, hogy a védett természeti területen lévő erdő elsődlegesen védelmi rendeltetésű, a kártalanítási kérelemben szereplő valamennyi erdőrész elsődleges rendeltetése az állami tulajdonosi akarattal megegyezően természetvédelmi. A Tvt. 31-33. §-ai tartalmazzák a védett természeti területre vonatkozó korlátozásokat. A természetvédelmi hatóság az éves erdőgazdálkodási tervhez adott szakhatósági állásfoglalásában az Evt. és a Tvt. rendelkezései alapján tette meg a természetvédelmi érdekből szükséges korlátozó, tiltó előírásokat. A Tvt. 37. § (3) bekezdése szerint természeti kár a védett természeti terület károsítása, veszélyeztetése vagy jogellenes zavarása folytán bekövetkező kár. Az alperes álláspontja szerint a kártalanítási igénybejelentéssel érintett erődgazdálkodói tevékenységek körében nem vizsgálható a Tvt. előbbi rendelkezése alapján kiadott tiltást, korlátozást elrendelő hatósági határozat megléte, mert ezen jogszabályi rendelkezés alapján kizárólag a már bekövetkezett jogellenes állapot, magatartás esetén kell a természetvédelmi hatóságnak egyedi tiltást, korlátozást tartalmazó döntést hoznia. A perbeli tényállás esetében azonban nem egy magatartás utólagos szankcionálásáról, hanem a tevékenység végzésének előzetes, a szakhatóságok bevonásával történő engedélyezési feltételeinek megállapításáról van szó. A természetvédelmi hatóság szakhatósági állásfoglalásaiban rögzített korlátozások, illetve tilalmak mindegyike a Tvt. rendelkezéseiből levezethető, a természeti kár megelőzése és megakadályozása érdekében előírt jogszerű korlátozásnak minősül. A jogerős ítéletben az új eljárásra adott iránymutatásra utalással az alperes előadta, hogy a természetvédelmi hatóság korlátozást csak természetvédelmi indokok alapján írhat elő, valamint a kártalanítási igény is kizárólag a természetvédelmi érdekből elrendelt gazdálkodási korlátozásokra vonatkozhat. Az e körön kívüli egyéb erdőgazdálkodási szakmai szempontok érvényesítése az erdészeti hatóság hatáskörébe tartozik. Az Evt. 23. §-ának (1) bekezdésére és 27. §-ára hivatkozással az alperes álláspontja szerint nem egyértelmű, hogy a természetvédelmi érdekek miatti többletkorlátozás meglétét milyen egyéb korlátozó rendelkezéshez képest kellene vizsgálnia a hatóságnak az új eljárásban.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában fenntartását kérte. Előadta, hogy a társaság nem végzett és nem végez a Tvt. 37. § (3) bekezdése szerinti védett természeti terület károsítása, veszélyeztetése vagy jogellenes zavarásának minősülő tevékenységet és ilyen magatartás folytatására vonatkozó eltiltó határozat a jelen eljárás tárgyát nem képezi.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274. §-ának (1) bekezdése alapján tárgyaláson kívül bírálta el.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A Tvt. 72. §-ának (1) bekezdése akként rendelkezik, hogy a védett természeti területeken természetvédelmi érdekből - az e törvény hatálybalépését követően - elrendelt gazdálkodási korlátozás, illetve tilalom esetén vagy a termelésszerkezet jelentős megváltoztatásának előírása következtében a tulajdonos vagy - amennyiben a tulajdonos a terület használatát átengedi - a jogszerű használó tényleges kárát meg kell téríteni.

A Tvt. 72. § (2) bekezdésének a) pontja értelmében kártalanítási igényt nem keletkeztet védett természeti területen a természeti kár [37. § (3) bekezdésében meghatározott tevékenységgel okozott kár] megelőzése és megakadályozása érdekében jogszerűen előírt korlátozás vagy tilalom.

A Legfelsőbb Bíróság a rendelkezésre álló peradatok alapján - egyezően a megyei bírósággal - megállapította, hogy az alperes törvénysértő határozattal utasította el a felperesi társaság természetvédelmi kártalanítás iránti igényét a Tvt. 72. § (2) bekezdésének a) pontja alkalmazásával. A Tvt. e rendelkezése ugyanis abban az esetben alkalmazható, ha a tulajdonos vagy a jogszerű használó a 37. § (3) bekezdésében meghatározottak szerint a védett természeti területet károsítja, veszélyezteti vagy jogellenesen zavarja és e tevékenység megelőzése és megakadályozása érdekében a természetvédelmi hatóság korlátozást vagy tilalmat ír elő. A felperes azonban nem folytatott a 37. § (3) bekezdésében meghatározott jogellenes tevékenységet, a természetvédelmi hatóság e tárgyban nem is hozott vele szemben korlátozást, tilalmat elrendelő határozatot sem.

Amint azt a megyei bíróság is helyesen állapította meg ítélete indokolásában, az alperesnek a felperes kártérítési igényét a Tvt. 72. §-ának (1) bekezdése alkalmazásával kell elbírálnia. Az alperes azonban a Tvt. felülvizsgált ügyben alkalmazandó rendelkezésére vonatkozó téves jogi álláspontja miatt a kártalanítási igény elbírálásához szükséges mértékben nem tisztázta a tényállást, megalapozott döntést csak úgy hozhat, ha ez irányú kötelezettségének a megyei bíróság által adott iránymutatás szerint eleget tesz.

Mindezek alapján a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése alkalmazásával hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Kfv. III. 37.393/2006.)