Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Bf.228/2009/7. számú határozata testi sértés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 56. §, 57. §, 1993. évi LXXIX. törvény (Közokt. tv.) 10. §, 19. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 86. §, 352. §, 371. §, 372. §] Bírók: Gyurisné dr. Komlóssy Éva, Katona Tibor, Mezőlaki Erik

Kapcsolódó határozatok:

Kalocsai Járásbíróság B.402/2004/20., Kecskeméti Törvényszék B.436/2007/29., *Szegedi Ítélőtábla Bf.228/2009/7.* (ÍH 2010.54), Kúria Bfv.1172/2009/6. (BH 2011.7.184)

***********

SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA

Bf.II.228/2009/7.

A M A G Y A R K Ö Z T Á R S A S Á G N E V É B E N

A Szegedi Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság a Szegeden, 2009. október 9. napján tartott fellebbezési nyilvános ülés alapján meghozta a következő

Í T É L E T E T :

A testi sértés bűntette miatt a vádlott ellen indított büntetőügyben a Bács-Kiskun Megyei Bíróság 2009. május 21. napján kihirdetett 8.B.436/2007/29. számú ítéletét m e g v á l t o z t a t j a az alábbiak szerint:

A kiszabott börtön és közügyektől eltiltás tartamát egyezően 3 (Három) évre

s ú l y o s í t j a és a vádlottat további mellékbüntetésül a gyermek- és ifjúság-felügyelő foglalkozástól 3 (Három) évi eltiltásra is í t é l i .

Egyebekben az elsőfokú ítéletet h e l y b e n h a g y j a .

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I N D O K O L Á S :

Az elsőfokú bíróság a vádlottal szemben társtettesként elkövetett garázdaság bűntette miatt alkalmazott 3 év próbára bocsátást kimondó rendelkezést hatályon kívül helyezte és a próbára bocsátást megszüntette. A vádlott bűnösségét testi sértés bűntettében és kiskorú veszélyeztetésének bűntettében mondta ki. E három bűncselekmény miatt halmazati büntetésül 2 év börtönre és 2 év közügyektől eltiltásra ítélte. Kötelezte az eljárás során felmerült bűnügyi költség viselésére.

Az elsőfokú ítélet ellen fellebbezést jelentettek be:

- az ügyész a vádlott terhére, súlyosításért, hosszabb tartamú fő- és mellékbüntetés kiszabása végett;

- a vádlott és a védő elsősorban a vádlott bűnösségének megállapítása miatt, felmentése, másodsorban eltérő minősítés, a testi épség elleni bűncselekmény súlyos testi sértés bűntettekénti minősítése, összességében enyhítés, végrehajtásában próbaidőre felfüggesztendő börtön kiszabása érdekében.

A védő a fellebbezésüket írásban részletesen indokolta, ebben már az elsőfokú bíróság tényállás-megállapító tevékenységét is támadta.

A Szegedi Fellebbviteli Főügyészség átiratában és az ügyész a nyilvános ülésen (tanú neve) nyomozati vallomásának a bizonyítékok sorából történő kirekesztésére tett indítványt, mert álláspontja szerint e tanú a Be. 86. § (2) bekezdése értelmében kizárólag abban az esetben lett volna tanúként kihallgatható, amennyiben törvényes képviselője ehhez a hozzájárulását megadta volna. Tekintettel arra azonban, hogy ilyen hozzájárulást a törvényes képviselő nem tett, a tanú nem lett volna kihallgatható. A tanúvallomás bizonyítékkénti mellőzése ugyanakkor - a főügyészségi álláspont szerint - az elsőfokú tényállást nem teszi megalapozatlanná, mert a 14. életévét időközben már meghaladott tanú a tárgyaláson az ügy lényegére már nyilatkozott. A most vázolt eljárásjogi körben az ügyész Legfelsőbb Bírósági Büntető Kollégiumi véleményre is hivatkozott.

Kizárólag az ügyész súlyosítást célzó fellebbezése alapos, egyebekben a fellebbezések alaptalanok.

Az elsőfokú tényállás kismértékű megalapozatlanságban szenved, mert valamennyi, a testi sértéssel kapcsolatos okfolyamat megítélése szempontjából releváns tényt, körülményt nem tartalmazza [Be. 351. § (1) bekezdés, (2) bekezdés b) pont II. fordulata]. A másodfokú bíróság a kismértékű megalapozatlanságot a Be. 352. § (1) bekezdés a) pontja alapján - főügyészségi indítványra, de hivatalból is - akként küszöbölte ki, hogy a tényállást a következőkkel kiegészítette:

A sértettet a kórházban megvizsgálták, ekkor azonban még nem észlelték a lép repedését, sérülését, és a sértett annak érdekében, hogy az eredményekre ne kelljen várakoznia, önként elhagyta a kórházat, később azonban állapotának rosszabbodása miatt a nevelőintézet gépkocsijával ismételten beszállították oda.

Kiegészítette továbbá a másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet tényállását az alábbiakkal: a Közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. tv. 10. § (2) bekezdésében írtak szerint a nevelőnek tiszteletben kell tartania a gyermek emberi méltóságát, és védelmet kell számára biztosítani fizikai és lelki erőszakkal szemben. A gyermek nem vethető alá testi fenyítésnek. A felhívott törvényhely 19. § (7) bekezdés a) és h) pontja a nevelő, pedagógus kötelezettségét írja elő, amely szerint alapvető kötelessége a tanuló testi épségének megóvásáról, erkölcsi védelméről és személyiségének fejlődéséről való gondoskodás. Ezeket a

Bf.II.228/2009/7.

szabályokat, mint speciális foglalkozási szabályokat a vádlott szándékosan megszegte.

A vádlott szakképzettséget igénylő foglalkozása: gyermek- és ifjúság-felügyelő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!